חדש בישראל – ולא הרבה זמן אחרי העולם: הוויסקי הסקוטי שמתבגר (גם) בחביות אלון יפני – מיזונארה

התוספת האחרונה לקו הוויסקי של שיבאס בישראל היא ביטוי ללא סימון גיל (NAS) של ויסקי שמקבל פיניש של חביות אלון יפני – Mizunara.

———————————-

עדכון, 29 באפריל: שיבאס מתחייבים שהמוצר הוא 12 שנים, ללא ציון גיל. כך הם אומרים, במכתב שקיבלתי הבוקר מהדובר של טמפו בארץ:

Chivas Regal Mizunara is a blend of fine whiskies that have been aged for a minimum of 12 years, that is finished in exceptionally rare Mizunara oak casks.

While it is indeed a 12 year old product, the focus for Chivas Regal Mizunara is not on what age brings to the blend, but what Mizunara oak can add to a whisky’s flavour profile.

מעבר לכך, היצרן מתחייב לכך שהמוצר זהה למוצר שקיים בשוקים אחרים בעולם, כולל השוק היפני (שממשיך ונושא age statement.


עדכון, חשוב (25 אפריל, 12:45): לא בטוח שהמוצר בישראל הוא המוצר המקורי עליו תקראו ברשת, או שאותו תוכלו לקנות בעולם.

בעולם קיים או היה קיים – מיזונארה 12 שנים והתמונה שלו מופיעה כאן באתר, לצד צילום של המוצר שנשלח על ידי טמפו. זה ככל הנראה המוצר שיצא בשנת 2014 והיה בשוק לפחות עד 2016 ואולי גם מאוחר יותר. על הבקבוקים הייתה הצהרת גיל – 12 שנים – וכיום כתוב עליהם special edition בלבד, באותיות קטנות. באמזון אפשר ככל הנראה עדיין לקנות את המהדורה המקורית(?) שכולה 12 שנים.

"טמפו" כותבים שמדובר במוצר ש"מורכב מתערובת נדירה של סינגל מאלטים אשר נבחרו בקפידה", זאת בעוד שעל המוצר כתוב בפרוש שהוא מכיל גם גריין ויסקי.

————————————

בעולם הוויסקי ידועים בעיקרון שלושה מקורות לעץ לחביות:

  1. אלון אירופאי – בעיקרו ספרדי, שמשמש לייצור שרי, או צרפתי, שמשמש ליין (שניהם היום משמשים בעיקר לפיניש). הטעמים המוכרים הם טעמי שרי, דבש, קינמון, קרמל, צימוקים ושות'.
  2. אלון אמריקאי – כולנו מכירים את חביות הברבן, על טעמי השוקולד-וניל-קפה-קוקוס וידידיהם.
  3. אלון יפני – מיזונארה – שבעולם הבוטני שמו הוא "אלון מונגולי"; מין שגדל בחלקו הצפוני של הגלובוס, בחגורה הזו של סיביר, יפן, מונגוליה וכו'. הטעמים שהוא משרה בוויסקי הם משהו של בין לבין, עם נטיה חזקה לרעננות: וניל ודבש מתקתקים, אבל גם פירות קיץ כמו אגסים ותפוח.

תעשייה יפנית – אלון אירופאי – עד ש…

השימוש במיזונארה לייצור ויסקי בכלל לא היה נפוץ או שכיח, גם לא ביפן. צריך לזכור שייצור הוויסקי היפני החל ממש בעשור השלישי של המאה ה- 20, עם טקטסורו ו'ניקה' וסנטורי של טורי, והעץ ששימש את היפנים היה עץ במתכונת הסקוטית; שרי – עץ מיובא. עם פרוץ מלחמת העולם השניה נפסק היבוא הזה, ובלית ברירה היפנים פנו למה שהיה להם – המיזונארה.

העץ עצמו מאוד לא נח לייצור חביות. הוא גדל עקום ומפותל, ולא ישר ויפה כמו האלון האמריקאי. צריך לפחות 200 שנים עד שאפשר יהיה לעשות איתו משהו והעיקר: הוא רך, רגיש ומלא נקבוביות; סופג נוזלים כמו ספוג, ומעביר אותם הלאה, כמו מסננת וקשה לייבוש. מי שידעו לעבוד עם העץ הזה היו בעיקר יצרני רהיטים יפניים, שבגלל תכולת הלחות הגבוהה שלו כינו אותו בשם הזה: מיזו – מים. נארה – אלון.

אז למה עכשיו?

אחרי מלחמת העולם השניה כמעט ונעצר השימוש באלון הזה לייצור ויסקי. ימאזקי עוד ממשיכים ומשתמשים בו לייצור ויסקי מאוד יקר, והם טוענים שה'טריק' הוא ליישן את הוויסקי בחביות האלה (יקרות מאודל ייצור) במשך שנים, כדי שיספוג את הטעמים העשירים שהאלון הזה משרה; מחירי המאלטים שלהם הם בטווחים של 5,000  דולר וכפול מזה, והם מיישנים אותו לפחות 18 שנים.

עם תחיית העניין בוויסקי היפני בעשורים האחרונים, נוצר עניין גם במיוזנארה, והיות והיפנים הם בעלי הבית של כמה וכמה מזקקות בסקוטלנד, יש גם סינגל מאלטים סקוטיים בגימור מיזונארה. השיבאס הוא לדעתי הבלנד הראשון של יצרן סקוטש פרימיום גדול מהסוג הזה שמתגדר בשימוש בעץ הזה. הוא יצא לראשונה ב- 2014, רק בשוק היפני, מסיבות שיווקיות ברורות, והגיע לשוק הכללי בסביבות 2016, ועכשיו גם ארצה.

כמה זמן? איזה ויסקי?

קולין סקוט, המאסטר בלנדר לשעבר והאוונגליסט או שומר החותם של שיבאס דהיום לא מגלה הכול כמובן, אבל במקור מדובר בוויסקי בן 12 שנים מהמקורות הרגילים של המזקקה – סטרת'סיילה ולוגמורן. כמה זמן הוא 'קיבל' עץ יפני? לא ידוע, אבל ההשפעה שלו מורגשת:

זהו ויסקי נעים מאוד, עם פאנץ' מתובל בסיומת, יותר מהרגיל בשיבאס, בוודאי. קצת דבש יש בו, וטוענים שגם ריחות וטעמים של אגסים, מה שלא הרגשתי, באופן אישי. ככלל, זהו בלנד טוב, ומהווה קניה טובה במחיר של 200 ש"ח לערך ("רשמי" 215 ש"ח).