פקקי יין תמונת אילוסטרציה המרקקה היומית

יקב גיאורגי תיירותי, שחובה לבקר בו כדי לקבל את התחושה של מה המשמעות של ייצור יין מסורתי. במקום מוזיאון יין מפתיע באינפורמציה שהוא מספק

היקב – שבו גם מוזיאון, מסעדה ומלון – שייך לזוג תאומים – Gela ו- Gia Gamtkitsulashvili. המקום בן כ- 200 שנה ויש לו הסטוריה שמשקפת אולי יותר טוב מכל את ההסטוריה של ייצור היין בגיאורגיה ואולי אפילו מחוץ לה, בכל הספרה ה"סובייטית".

התאומים שיקמו מרתף וחווה שהייתה שיייכת לסבא שלהם, פירוזה, שבשנת 1939 סרב להצטרף לקולחוז המקומי ובעקבות זה הוחרם הרכוש שלו והוא ככל הנראה נכלא. לאחר ששמעו ממנו בפעם האחרונה מטביליסי בשנת 1941, הוא נעלם, והמשפחה לא יודעת מה עלה בגורלו של הסב. לעומת זאת, בשנות השישים הם הצליחו להחזיר לעצמם כדונם וחצי של כרמים ואת היקב הישן.

שני הנכדים – גלה וגיה – עבדו כמהנדסי בניין בתקופה הסובייטית, ולאחר נפילת ברית המועצות, חיפשו מה יוכלו לעשות במציאות הכלכלית החדשה. הם ניסו דברים שונים, עד שבסופו של דבר החליטו לשפץ את היקב ולהפוך אותו לעסק. הדבר הזה קרה אחרי שממשלת גיאורגיה מימנה סיור בגרמניה ובאוסטריה ושם הם ראו יקבים משפחתיים ומה שניתן לעשות איתם.

כאשר הם נגשו למשימה, כל מה שהיה להם הם שישה קבברי במצב שמיש, חצר ובית במצב לא אידיאלי. את המבנה המקורי אפשר עדיין לראות, וגם במצבו המשופץ, הוא נראה רחוק מאידיאלי… בסופו של דבר, כיום, יש להם למעלה מ- 100 קבברים, הם מייצרים כ- 250 – 300 אלף בקבוקים בשנה ומייצאים למקומות כמו סין, ארה"ב, רוסיה כמובן ויפן. היינות שלהם מיוצרים בקבברי גדולים יחסית, בעלי קיבולת של 3.5 – 4 טון, והם עובדים עם מגוון זנים מקומיים – רקטסיטלי, קחטי מטסוואנה, סאפרבי – ועם קברנה סוביניון…

מה שמעניין הוא הדרך שבה הם מייצרים יינות לבנים (רקטסיטלי) "אירופאים": הם לא משתמשים במכלי נירוסטה, אלא בקבברי. ההבדל מייצור יין בשיטה המסורתית הוא, שהם לא משאירים את התירוש במגע עם הזגים, אלא מפרידים בינהם לאחר יום אחד. באופן הזה מתקבל יין יחסית בהיר ולא "כתום" או ענברי, כמו בייצור יין לבן מסורתי. הוא גם פחות טאני, אך עדיין מעניין: בעל חמיצות טובה, מאוד שתי ונעים.

היין הלבן המסורתי (רקטסיטלי) הרבה יותר כתום ועמוק, כאמור, טאני יותר ובעל גוף הרבה יותר משמעותי. הוא עדיין שומר על חמיצות טובה, וכמו היין ה"אירופאי", הוא יין מצוין לאוכל.

היין האדום שטעמנו – מענבי סאפרבי – טאני, מתובל ופלפלי, ומזכיר מאוד יין שעשוי מענבי סירה, רק בלי כל העץ שבדרך כלל מתלווה לעשייתו בארץ. גם בלי עץ, עדיין יש לזן מספיק גוף ועוצמה כדי להתמודד גם עם בשר שמן והוא קל ונעים לשתיה ובן לוויה מצוין לאוכל.

כתובת: Village Napareuli, Napareuli 2200, גאורגיה

טלפון:+995 595 22 64 04