ויסקי מאלט חדש, בלעדי לג'יימס ריצ'רדסון דיוטי פרי בבן גוריוןג'יימס ריצ'רדסון עושים לנו קיץ מעניין, אני חייב לומר. מי שטס בימים אלה לחו"ל ומצליח להתגבר על התורים בבידוק ועל שאר בנפלאות בבן גוריון, יוכל למצוא נחמה לא רעה בכלל בדיוטי פרי.

אם בעבר, המחירים בחנות המשקאות של המדינה היו אטרקטיביים בגלל המיסוי המוזר, הרי שעכשיו – לפחות לגבי – המגוון הוא זה שעושה את העניין בג'יימס ריצ'רדסון. קירות הקוניאק, הארמיניאק והוויסקי של החנות, ההצעות המיוחדות בכל מה שקשור במותגים שלא מיוצגים בישראל ולעיתים גם המחירים, עושים הרבה חשק.

בימים אלה משיק הדיוטי פרי מספר סוגי ויסקי שמיוצרים אך ורק עבורו. הסנוניות הראשונות הן משל Douglas Laing & Co, מבקבק סקוטש עצמאי.

דגלס ליין הוקם בשנת 1948 על ידי פרד דגלס ליין, מסטר דיסטילר לכמה יצרני ויסקי גדולים. בנו, פרד ליין (Laing), הוא זה שמנהל היום את העסק, כאשר הדור השלישי – קארה (Cara), ביתו של פרד, גם היא כבר בחברה, כמנהלת השיווק.

לכבוד ההשקה, ביקר כאן פרד ליין, והייתה לי הזדמנות לפגוש אותו בחנות המשקאות של ג'יימס ריצ'רדסון. ליין, כבן 60, חייכן וידידותי כהלכה, הפך מיד לאטרקציה המקומית, ושמח להצטלם בחצאית שלו עם לפחות חצי תריסר בחורות – משום מה בחורים חוששים כנראה מגבר בחצאית. בין לבין הוא הצליח לספר כמה דברים גם על דגלס ליין.

החברה, הוא מספר, מתמחה בעיקר ביצור סינגל מאלט ויסקי מחביות בודדות – Single Cask – משל מזקקות שונות בסקוטלנד. ככלל, הקונספט של independent Scotch Whisky blender and bottler הוא לא קונספט נדיר בסקוטלנד, אבל הייחוד של דגלס ליין, אומר פרד, הוא בקשרים המשפחתיים שנוצרו בימיו של אביו ובפילוסופיה של החברה. "אפילו היום, אני, דור שני, עדיין יכול להכנס למרתפים של המזקקות הגדולות ביותר או הקטנות ביותר ולשלוף משם חביות שנראות לי טובות ומעניינות. לחלופין, יש לא מעט מזקקות ששולחות לנו דוגמאות חבית כדי שנבחר מהן. אפילו דיאג'ו, יצרנית הוויסקי הענקית, יודעת שישנה חשיבות גדולה למערבבים העצמאיים, בשעה שהמזקקות הקטנות מברכות על החשיפה שהן מקבלות."

הפילוסופיה של ליין היא לבקבק את הוויסקי כפי שהמאסטר דיסטילר כיוון אליו: חוזק אלכוהול גבוה יחסית, ללא סינון בקור ובוודאי שללא תוספות צבע. מהבחינה הזו אגב – חוזק חבית – יש למוצרים כאלה, עם 48 – 55% אלכוהול ויותר – יתרון גדול בדיוטיפרי, כיון שהמס מחושב לפי חוזק אלכוהולי של המשקה.

לארץ מגיעים שני ויסקי בסדרת Old Particular. זוהי סדרה של סינגל בארל, כאמור, ממקומות שונים בסקוטלנד וממזקקות שונות. הוויסקי נבחר על ידי פרד ליין עצמו ("אני טועם את הוויסקי בשבע בבוקר, לפני שכל השאר מגיעים למשרדים…") והוא זה שגם כתב את רשמי הטעימה על התווית.

Aultmore XO

השימוש במונח שבא מעולם הקוניאק או הברנדי הוא מעניין. שאלתי את פרד למה הוא משתמש דווקא במונח הזה, והוא אמר שהשתמש בו בפעם האחרונה לפני 30 – 35 שנים לווסיקי שאותו ייצר לדרום אמריקה. "זה היה בלנד של גריין ומאלט ויסקי, שאנחנו כבר לא מייצרים." בכל אופן, הוויסקי הזה דווקא לא מבוגר מאוד: הוא בסך הכל בן משהו כמו חמש או שש שנים (בחבית) והוא מגיע ממזקקה בשם Aultmore שמושבה בקית', שבספייסייד. הוויסקי של זו משמש בעיקר כנראה לייצור דיוארס (המזקקה שייכת לבקרדי) ואין לה כמעט מוצרים משל עצמה, אם בכלל.

אני יכול להבין את הרצון להשתמש ב- XO לתאור המוצר הזה. לו היה פרד ליין משאיר את הספרה חמש או שש על התווית, הוא היה חוטא לוויסקי. זהו סינגל מאלט עוצמתי, בעל רשמים מתקתקים ומתובלים כאחד, עם הרבה וניל ולא מעט טופי. לו הייתי מהמר, הייתי אומר שהוא מתאים כמו כפפה ליד של הטעם הישראלי. 55.5% אלכוהול – חייב מעט מים, כדי להביא אותו למשהו שאפשר ללגום בקלות. תנו לו כמה שניות טובות על הפאלט, בכל מקרה. 113$.

Craigellachie Single Cask

המוצר השני הוא Craigellachie Single Cask בן 18 שנה, שגם הוא זוקק בספייסייד, אי שם בשנת 1995.  המזקקה גם היא שייכת לדיוארס (בקרדי). בסך הכל קיימים 450 בקבוקים מהוויסקי הזה והוא בעל אופי מעט קל ופחות עמוס מקודמו. יותר "מסודר" ומדויק. יש בו שוב לא מעט תיבול, הרבה טופי וקצת עישון. אהבתי מאוד את הנימה היבשה שלו, שאפילו לוותה במשהו מנטולי. בהחלט מצוין. 48.4% אלכוהול. המחיר? 186$; כ- 650 ש"ח.

בנוסף לשני המוצרים שלו, מביאים הדיוטי פרי גם שני מוצרים מבית היוצר של Hunter Laing, אחיו של פרד ליין. השניים נפרדו לאחרונה בעקבות מחלוקת על תפקידי הדור הצעיר באופרציה. את שני המוצרים האלה לא יצא לי לטעום, לצערי.

פרטים טכניים על הוויסקי של פרד ליין:

Craigellachie 18 Years Old Single Cask Speyside Single Malt

450 bottles released
48.4% alc./vol.
No colouring
No chill-filtration
Distilled September 1995 – bottled April 2014

Aultmore XO Single Cask Speyside Single Malt

450 bottles releases
55.5% alc./vol.
No colouring
No chill-filtration

תמונות: דגלס ליין, שגיא קופר ויח"צ הראל מורדי (עבור הדיוטי פרי)