פקקי יין תמונת אילוסטרציה המרקקה היומית

איך נראה יקב בגודל בול דואר? כיצד נראה פרפר בתוך קוף של מחט? מה זה ננו ארט? איך הופכים ארונית ישנה לבית מגורים מפואר וחלומי?

תערוכת מיניאטורות ופרויקט תרבות רב-תחומי "מיני ארט" מציגה מפגש מרתק ומפעים עם עולמות מיניאטוריים באמנות ועיצוב, מדע וטכנולוגיה, ארכיאולוגיה ואוספים, תיאטרון ואנימציה.

פתיחה: שמונה במרץ. סגירה: 30 ביוני 2013, במוזיאון יפו לעתיקות

התערוכה הייחודית "מיני ארט", שתפתח ב-8.3 במוזיאון יפו לעתיקות, תציג מיניאטורות מעולמות תוכן מגוונים ומבטיחה לשנות את הדרך בה אתם מסתכלים על העולם. בין המציגים – אמן פסלי המיקרו המוערך ביותר בעולם – וילארד ויגאן, המציג יצירות מופת על חודה של סיכה ובתוך קוף של מחט!

יקב בגודל של בול דואר? צילום: לימור מויאל ושרית אשד
יקב בגודל של בול דואר? מיניאטורה: לימור מויאל צילום: שרית אשד

תערוכת מיני ארט 2013, המתקיימת לראשונה בישראל, הינה מפגש מרתק ומעשיר עם יצירות מיניאטוריות של אמנים נחשבים מהארץ ומהעולם, המבטיח למבקרים, קטנים כגדולים, חוויה תרבותית וקסומה. לתערוכה נבחרו, בקפידה רבה, מאות יצירות מעוררות השראה ופליאה של אמנים, מדענים, מעצבים, מודליסטים ואספנים ישראלים ובינלאומיים, בעלי יכולת עיסוק בפרטים קטנים וזעירים, היוצרים רגעים של קסם גדול. אחת מגולות הכותרת של התערוכה היא אמנות פסלי "המיקרו" – יצירות המופת של האמן הבריטי וילארד ויגאן (Willard Wigan).

פסליו המרשימים, המגיעים לממדים של מיקרונים (אלפיות המילימטר), מוצגים בתוך קוף של מחט ועל גבי

פיה בקוף מחט... וילארד ויגאן
פיה בקוף מחט… וילארד ויגאן

ראשי סיכות, וניתן לראותן אך ורק מבעד למיקרוסקופ. הדמויות הזעירות, אותן הוא מפסל באמצעות אזמל כירורגי, עשויות מגרגרי אורז, גרגירי חול, גבישי סוכר, אבקת יהלום, סיבי שיער וסיבי פחמן. עבודתו על פסליו מתבצעת תוך כדי מדיטציה, כאשר הוא שולט בנשימותיו ובמרווחי הזמן שבין פעימות לבו המואטות.

 עוד בתערוכה:

מודלים מיניאטוריים – בתערוכה יוצגו עשרות מודלים מיניאטוריים מעוררי השראה ודמיון, המציגים סצנות בסגנונות שונים, סיפורים מהאגדות, מבנים ארכיטקטוניים וזכרונות ילדות מהקיבוץ בקנה מידה 1:25. בנוסף יוצגו מודלים של תפאורות תיאטרון, מודלים מיניאטוריים פרי יצירתם של ילדים ועוד.

ננו ארט– דיסציפלינה אמנותית חדשה הנמצאת על הצומת שבין האמנות, המדע והטכנולוגיה, בשיתוף  אמנים-מדענים מהארץ ומהעולם.

תערוכת צילומי מיניאטורות בינלאומית בשיתוף האמנית ואשת התיאטרון האמריקאית אודרי הלר. ביצירותיה מוצגות סצנות תיאטרליות, צבעוניות ובעלות הומור, המבצעות שימוש בבובות וחפצים מיניאטוריים. בעבודותיה ניכרת התמדה ועקביות בשימוש של קנה מידה 1:87.

מיני ארט – יצירות אמנות בפורמט קטן, בטכניקות שונות, בשיתוף מיטב האמנים מהארץ ומחו"ל.

מיני ארכיאולוגיה– פריטי מיניאטורה ארכיאולוגיים נדירים מתקופות שונות, המציגים את סיפורה ותפקידה ההיסטורי של המיניאטורה.

עולם הרכבת– חשיפת אחד האוספים והדגמים החשובים בישראל בתחום דגמי הרכבות.

מיני אוספים–אוסף ענק של כסאות מיניאטוריים בעיצובים וסגנונות שונים; אוסף נעליים מיניאטוריות ועוד.

פרויקט אנימציה שפותח במיוחד לתערוכת מיני ארט, בשיתוף חוג האנימציה במנשר לאמנות.

עוד במיני ארט: מעת לעת יועלו הצגות תיאטרון משובחות בשיתוף התיאטראות המקומיים: "הנעל הכתומה" של תיאטרון המפתח ו-"השושנה הישנה" של תיאטרון הקרון. כמו כן, התערוכה מציעה פעילויות למשפחה, כיתות אומן, מפגשים אישיים עם האמנים, ועוד.

 תערוכת מיני ארט 2013  תתקיים בין ה-8 במרץ  ל-30 ביוני 2013, במוזיאון יפו לעתיקות, בבית הסראייה, רח' מפרץ שלמה 10, מתחם יפו העתיקה.

ימי פעילות:

אמצע שבוע – לקבוצות בלבד

שישי: 10:00-16:00, שבת 10:00-19:00

חגים: 10:00-20:00 רצוף בכל הימים, למעט ערב חג.

עלות כניסה:

מבוגר: 30 ₪; ילד 25 ₪; כרטיס למשפחה מעל ארבע נפשות: 22 ₪ לאדם.

תשלום כניסה מגיל שנתיים ומעלה. התערוכה מתאימה לגילאים 1-120.

יצירותיו של האמן וילארד ויגאן יושקו לקהל הרחב ב- 14.3. כרטיס כניסה לתערוכה בימיה הראשונים יזכה את המבקרים בכרטיסי כניסה נוספים במתנה, לחלק נוסף זה של התערוכה.

לפרטים ניתן לפנות למרכז המבקרים של יפו העתיקה בטלפון 03-6037700, או במייל miniart2013@gmail.com

הוראות הגעה וחנייה באתר יפו העתיקה:  www.oldjaffa.co.il