HRW: דו"ח חמור. עובדי היין בדרום אפריקה

פקקי יין תמונת אילוסטרציה המרקקה היומית

ארגון זכויות האדם – Human Rights Watch יוצא במתקפה חסרת תקדים על תעשיית היין והפירות של דרום אפריקה, ומאשים את החוואים בניצול עבדותי ממש של עובדי החוות השחורים

דרום אפריקה היא אחת מיצרניות הפירות הגדולות בעולם – וזה כולל גם ענבים, למאכל וליין. יין מהווה מקור הכנסה משמעותי למדינה הגדולה, ויינות דרום אפריקאים מיוצאים לחלקים רבים של העולם, ומכניסים הרבה מאוד – מליארדים – של ראנד. HRW בחר אולי בצורה לא לגמרי ברורה, לתקוף דווקא את תעשיית היין של דרום אפריקה, כאשר הוא מביא דו"ח מאוד לא מחמיא על כל הקשור בתנאי המחיה והעבודה של עובדי החוות באזור הקייפ המערבי. תעשיית הפירות היא תעשייה גדולה מאוד: פרי טרי, לצד פרי יבש ותעשיית שימורי פירות. מדובר במאות אלפי דונמים של מטעים ושטחי של פירות טרופיים ואחרים; הרבה יותר מכל מה שגדל תחת ענבים.

צפו בוודיאו: דוח HRW על מצב עובדי היין בדרום אפריקה

עובדי הפירות והיין הם מהעובדים בעלי השכר הנמוך ביותר בדרום אפריקה, ושכרם מגיע לכ- 7 ראנד לשעה, בלבד (70 אגורות). זאת שערוריה בפני עצמה, אבל לא רק: הטענות הן שעובדים רבים אינם זוכים לתנאים מינימליים של הגיינה ומגורים, אין להם מים זורמים או חשמל בבקתות בהן הם מתגוררים, והגרוע מכל – הם מפונים מהמגורים שלהם ללא הליך חוקי כלשהו, כפי שצריך להיות לפי החוק. בין השנים 1994 – 2004 פונו כמליון עובדים מחוות שונות, למרות חוק הפינוי, שנכנס לתוקך רק ב- 1997. הארגון לא אומר כמה עובדים פונו אחרי שהחוק נכנס לתוקף. צריך לזכור שרבים מהעובדים בחוות מגיעים אליהן לעבודה עונתית, וחלקם נשארים בה, בלי שהם עובדים למעשה, עם תום העונה. החשש של החוואים הוא שהעובדים – אלה או אחרים – יקבלו בשלב מסוים קביעות מגורים או חזקה על השטח, לפי חוק שעדיין לא קיים, ולכן הם מפנים אותם. במקומות רבים אחרים, העובדים הם דיירים קבועים, אבל לא עובדים במשך כל השנה – דבר שמעמיס מאוד על החוואים, מודים גם בארגון.

עובדי חוות יין באימון ארומות כהשרה למגישי יין
שבויי יין? לא. אלה עובדי חווה שלומדים לזהות ארומות, כחלק מהכשרה להגשת יין. צילום: אנה לוסטי, WOSA

"ממוצע השטח של החוות הוא 1000 הקטאר", אומרים ב- HRW, אבל מעט מאוד מחוות היין גדולות כל כך (נאמר גם שם, במאמר מוסגר): השטח של רוב חוות היין הפרטיות נע בסביבות 100 הקטאר (1000 דונם), והחוואים מעסיקים מ- 4 ועד 70 עובדים. החוות הפרטיות הגדולות בהן נתקלתי – הגדולות ביותר – היו של 140 – 190 הקטאר. לא ברור לי בכלל לכמה גופים גדולים יש שטחים של 10,000 דונם לענבי יין.

בעיות נוספות – עליהן שומעים לא מעט, ונתקלתי בהן – הוא העדר מוחלט של הרגלי בטיחות בעבודה. לבוש לא מתאים, ריסוסים ללא ביגוד מתאים וכד' – הם לא דברים לא מוכרים בדרום אפריקה, חייבים להודות, אבל הם גם לא דברים שאינם מוכרים ממקומות אחרים… ושוב, הארגון לא כותב כמה מהבעיות מוכרות בתעשיית היין, וכמה – בתעשיית הפירות בכלל.

הדברים לא חדשים, אומר הארגון, כיון שהוא כבר כתב עליהם בשנים 2003 ו- 2008. למעשה, מאז הדיווחים הללו, לא הרבה השתנה: במערב הקייפ יש 6,000 חוות, ורק 107 מפקחי עבודה. החוות מרוחקות מאוד זו מזו, והסיכוי שמפקח יגיע לכל אחת מהן – זניח.

אלה הדברים 'בקליפת אגוז', וההאשמות הן האשמות קשות.

הדו"ח מציין "תעשיית היין" באותיות גדולות לכל אורכו, אבל קשה לדעת או להבין כמה המדברים נוגעים ממש לתעשייה (יחסית אמידה) זאת, ביחס לתעשיית הפירות, שמתמודדת עם קשיים רבים מול יצרניות פרי זול מאוד בדרום מזרח אסיה ובסין. בנוסף, רק בפסקה בודדת בתוך ההודעה לעיתונות של הארגון, מופיעות מילים חמות על 'חוואים טובים', שמספקית תנאי מחיה נאותים, חינוך, תשלום עבור תרופות וטיפול רפואי, ועוד. אין אזכור לפעילויות ה- fair trade  של אנשי היין של המדינה, או לכך שבמקומות רבים מאוד לעובדים יש לעיתים יקב משלהם, לעשות בו יין שנמכר תחת תווית נפרדת. לדרום אפריקה יש יותר יצרני fair trade מאשר לכל מדינה אחרת בעולם, למשל.

 אלה הדברים שאני, כתייר מזדמן, יכולתי לראות. במקומות בהם הייתי הילדים נראים בסדר, לבושים כמו שצריך ונקיים, לומדים וכד'. כמובן שזה לא שווה ערך ל- 260 ראיונות עם פעילי שטח או אזרחים קבועים של דרום אפריקה, אבל בכל זאת. התחושה שלי היא שלצד זה שבוודאי ובוודאי ישנם חוואי יין לא הוגנים, הארגון בחר להשתמש ביין כמשהו שתופס את העין ואת תשומת הלב, ככלי להגברת המודעות מצד אחד, ולגיוס כסף אולי, מצד שני.

אתם מוזמנים להתרשם בעצמכם – כאן.