Bestheim: יקב חדש מאלזס נחת בישראל

השקדיות החלו לייבא חלק מהיינות של יקב בסטהיים שבאלזס. על הדרך הם מביאים גם בורדו מענייןהאחים שקד ודרך היין מציגים את יקב בסטהייםם: בית מאלזס, קואופרטיב שמבוסס על הסטוריה די ארוכה, שהתחדשה במאה ה- 20.

במאה ה- 18 הקים אלפרד היים יקב קטן בכפר שלו באלזס. במרוצת השנים – והמאות – חברו ממשיכיו לשני יקבים חדשים ואף הקימו קואופרטיב גדול, שבו חברים מאות חברים, שמייצר יותר מ- 15 מיליון בקבוקים בשנה. בסטהיים הוא מותג העל, אם אפשר לקרוא לזה כך, של הקואופרטיב הזה והוא עצמו מייצר כ- 2 מילון בקבוקים בשנה. הרעיון הבסיסי, הפילוסופיה של הבית, הוא לייצר יינות טובים, נגישים ונאמנים לזנים הבולטים  שגדלים באלזאס. כך אנחנו מקבלים כמה יינות ריזלינג וכמה יינות גוורצטרמינר מכמה מקורות, כולל כמה גראנד קרו.

לרשות בסטהיים עומדים כרמים מ- 12 כפרי גראנד קרו שונים. למרות זאת, הוא מייצר יינות רק משלושה או ארבע.ה הרעיון, אומר נציג היקב, הוא להשתמש בשאר בתוך היינות הבסיסיים. "בצורה הזו אנחנו יכולים לייצר יינות טובים, במחירים טובים, בלי לזנוח את האופי הזני של זני אלזאס. לא יותר מדי טרואר על חשבון הפרי, נאמר ככה."

מתוך המגוון מגיעים כרגע לארץ שני יינות בסיסיים ועוד שני יינות גראנד קרו, במחירים של 70  – 120 ש"ח. על פניו, המחירים טובים, והם אכן טובים למי שמחפש ואוהב את הסגנון המדובר.

בסטהיים ריזלינג קלאסיק 2014 הוא מאוד פרחוני-פירותי מתקתק – באף ובפה. הוא מאופיין בארומות הדרים ולימונים במיוחד, עם סיומת של אשכוליות, חזקה וטובה, בפה. הוא קצת קצר בסיומת, אבל עבור 70 ש"ח תתקשו למצוא יין ממש טוב ממנו.

בסטהיים גוורצטרמינר קלאסיק 2014 יין חצי יבש, אפילו על הצד היותר מתקתק (40 גרם סוכר שיורי). המון ליצ'י ומנגו באף ובפה. הפה מתוק ממש, אבל מאוזן בעזרת החמיצות של היין. זה לא יין שיהיה קל לשדך לאוכל בהכרח, אבל יתאים למגוון הרגיל אליו שואפים האלזאסים: אוכל אסיאתי בעיקר. מאוד לחובבי הז'אנר החצי מתוק, כאמור.

בסטהיים ריזלינג גראנד קרו שלוסברג 2013 הוא יין בעל מתיקות קלה, מאוזנת, ורעננות רבה. הפה מתובל וטוב, יבש מאוד וחד בסיומת. האף – הרבה אפרסקים – מעניין, עם מינרליות קלה. החמיצות מעולה ותשמור עליו לחמש השנים הקרובות, בוודאי. 110 ש"ח – בהחלט ראוי.

בסטהיים גוורצטרמינר גראנד קרו מארקריין 2013: המון המון ליצ'י וורדים, הרבה רחת לוקום. הפה עגול וטוב, שמנוני וחלק, מלא מאוד. הסיומת לא ארוכה ויש לה מרירות זנית אופיינית. 120 ש"ח – מחיר הוגן.

ועוד משל הבית: שאטו פיון (Fillon) בורדו סופירייר 2010
בלנד שווה של מרלו וקברנה סוביניון מיקב שנקנה על ידי בסטהיים כחלק ממגמת התפתחות לכיוונים חדשים. החיפוש אחרי יין אדום (ואדמה במחירים סבירים) הביאו אותם לבורדו, לאנטרה דו-מר. שם, בסיווג בורדו סופירייר, הם איתרו את השאטו הזה, שהוקם ב- 1833 על ידי בן אלזאס. הכרמים ותיקים, אבל הם עוברים שינטוע ושדרוגים. הרעיון הוא לייצר יין במחירים הוגנים, באיכות גבוהה ובסגנון מודרני, אומר נציג היקב. :שדרוג הכרמים והשימוש המתון מאוד בעץ (חביות משומשות בלבד) לשם התאמה סגנונית-עכשווית, יביאו את פיון –  כך הם מקווים – לחזית הבורדו סופירייר בשנים הקרובות.

זהו בורדו במחיר של 70 ש"ח, מהטובים שטעמתי בזמן האחרון בקטגוריית המחיר. הוא ממש אלגנטי, יש בו קלות של פרי אדום טוב ורענן, שופע, עם סיומת יבשה וטאנית. יין מצוין למחירו ואפילו יותר. אם תקנו שישיה, אגב, תקבלו את הבקבוקים בארגז עץ. ממש כמו פטרוס.