הסקוטית עושה חדשות, גם בוודקה

אני לא מצליח לעמוד בשטף החדשות של החברה הסקוטית: בכל פעם שאני רוצה לדווח על משהו חדש, באה חדשה נוספת, וטורפת את הקלפים. אז החלטתי לעשות סדר

קודם כל, הקטע הכשר של החברה הסקוטית: בשנתיים-שלוש האחרונות דני ליאור (הבעלים) והצוות שלו הולכים יותר ויותר לכיוון הכשר. אלה יכולים להיות יינות, כולל יינות מאיטליה, יין של טרפיצ'ה ויינות מבעבעים: פרוסקו כשר וקווה כשרה. הם היו מהראשונים בשוק עם קווה

ישירות מקוניאק: פיור גרין
התשובה הסקוטית לגריי גוס? פיור גרין, יבוא החברה הסקוטית. צילום: יחצ טריוואקס

כשרה. יותר מזה: אם תסכלו על המתרחש בתחום השמפניה הכשרה, תגלו ש'פומרי' (של הסקוטית), נשארה שם כמעט לבד.

מלבד יינות – וגם ויסקי – אלה יכולים להיות ליקרים שונים, כולל צ'ויה, ליקרים של שוקולד, וניל ולימונצ'לו, ועוד. אפשר לאמר שהנישה הכשרה היא בהחלט נישה שטופלה בעבר על ידי יבואנים אחרים, אבל לא בצורה כל כך רוחבית, כמו שמסתמנת בסקוטית. בתחום היינות מישראל, החברה משווקת את יקב דלתון פחות או יותר מיום יסודו של היקב, אבל לקחה לשיווק גם את יקב צובה, שבכלל עבר ועובר שינויים מבורכים. חובבי הבירה שביננו יוכלו למצוא את אסהי ואת סינג, אבל גם את הבירות של בטרפליי – בוטיק תוצרת הארץ. כדי להשלים את כל החבילה, אפשר להזכיר את 'גרנדה' – שיכר הרימונים שהוא הטוב מסוגו בארץ, לטעמי.

וודקות

סוודקה

החברה הסקוטית הולכת על שיתוף פעולה עם "כספי משקאות חריפים", ותפיץ את וודקה סוודקה.

סוודקה היא וודקה שלא זוכה למספיק הערכה בישראל – לעניות דעתי. מוצר שוודי שנמצא כיום בבעלות אמריקאית. זאת וודקה טובה, עשויה חיטה, שבכל טעימה עיוורת שתעשו, היא תצא לא רע בכלל. סוודקה – חיבור של "שוודיה" (בשוודית) וודקה – היא מעין מותג מחתרתי, שיום אחד, אומרים בעליו, היא תהיה הוודקה מספר 1 בעולם. מתי זה יקרה? בשנת 2033, שנה שעליה מבוסס קמפיין הוודקה בארצות הברית.

את סוודקה אפשר להשיג (עכשיו יותר בקלות), במחיר לצרכן של 55 ש"ח. נקיה, ובמספר טעמים.

פיור גרין

לא בכל יום מציעים לנו וודקה אורגנית, אבל הנה זה מגיע: Pure Green. ישירות מבית הקוניאק של Ferrand, בקוניאק. מוסד ותיק שיודע לייצר לא רק קוניאק (לא מכיר, אבל הביקורות אומרות שהוא לא רע בכלל), אלא גם רום וגם וודקה.

מדובר בוודקה שעשויה גם היא חיטה בלבד – וחיטה אורגנית – מצרפת. להזכירכם, יש כמה וכמה וודקות שמיוצרות בצרפת – וכן, גריי גוס היא רק אחת מהן, והיא בלנד של חיטה, שעורה ושיפון – כך שאין מה להרים גבה. 'הסקוטית' מביאה עוד וודקה צרפתית – וודקה אד הרדי, שכמו פיור גרין גם היא וודקה שמיוצרת במזקקה בחבל קוניאק.

שתיהן יהיו פופולריות ב- 2033: ג'ואן ריברס עושה שמח עם וודקה סוודקה ו'הרווק'. צילום: אתר סוודקה

וכמו אד הרדי, גם הוודקה הזאת מלאה וחלקה מאוד. היא מזכירה את הגריי גוס בטעמי האניס שלה, אבל 'קוצנית' יותר ומפולפלת. אם תוסיפו קצת מים – או קרח – תקבלו משהו קצת טרופי באף. לתשומת לבכם, אם אתם מתכננים להגיש איז קוקטייל אורגני, בקרוב. מחיר? 165 ש"ח, לבקבוק 700 מ"ל. וכשאתם קונים, תוכלו לחייך לעצמכם ולטפוח על הכתף: הוודקה לא רק אורגנית, אלא שבכל שלבי ומרכיבי הייצור הושקעה מחשבה על שמירת הסביבה. Bravo.

ליקרים

הפעם זה ליקר ורוד בשם XuXu. בפורטוגזית מבטאים את זה שוּשוּ, אבל הטראנקסקריפט לעברית אומר "קסוקסו". לא טעמתי את העניין הזה, ולכן אני מנוע, אבל המקור הוא בגרמניה, והוא פונה בעיקר לבנות המין היפה. XuXu, אומר הקומוניקט של 'הסקוטית', "מכיל 66% פרי טבעי. פרי התות עובר תהליך המשמר את תכונותיו הטבעיות ואז המחית מעורבבת עם וודקה ומעט מיץ ליים. ניתן לשתות בצ'ייסר, נקי . עם קרח או קוקטייל." 97 ש"ח.

ערק

ערק אל-סולטאן. כאן חברה החברה הסקוטית לבני קאוער, שאתם מכירים מערק קאוער שבאזור תעשייה ציפורית. ב- 45 ש"ח אתם מקבלים כאן ערק נחמד, בריכוז של 40% אלכוהול, שמתייצב כתף אל כתף עם כל המוצרים הבסיסיים מסוגו. הוא דומה מאוד בפרופיל שלו לקוואער הבסיסי – הפאשה, האדום – אבל פחות כהיל ממנו. ההימור שלי הוא שזה בהחלט משקה שיכול לקחת מקום יפה מאוד על הספיד רק של הרבה ברים בעיר.