חדש בישראל: White Oak Distillery

ג'יימס ריצ'רדסון דיוטי פרי משיק שני סוגי ויסקי יפני חדשים בישראל

במידה רבה הודות לירידת המסים על מוצרי אלכוהול, אנחנו נחשפים בדיוטי פרי למוצרי בוטיק ומוצרים אלכוהול ייחודים: ג'יימס ריצ'רדסון מביאים לא רק ביטויים שונים של מותגים גדולים, שמיוצרים לדיוטי פרי, אלא גם מותגים משלהם. לפעמים, כמו כאן, מדובר על יצרנים קטנים באמת.

White Oak Distillery  היא למעשה המזקקה הראשונה ביפן שקיבלה רשיון זיקוק, עוד בשנת 1919. במשך שנים רבות לא קרה כלום עם המזקקה או המותג הזה – ולא רק בשוקים שמחוץ ליפן – ואז, בשנת 1984, החליטו בעליה לפתוח מזקקה חדשה "בנוסח סקוטי" (כפי שהם כותבים באתר).

כמו מזקקות בוטיק יפניות רבות גם המזקקה הזו שייכת או פועלת מתוך מפעל סאקה וסוצ'ו ותיק (Eigashima). הסיבה לכך היא שליצרנים כאלה יש כבר ידע בתהליכי בישול והתססה, טיפול במים ואריזה וקל להם יחסית להכנס לזיקוק של ויסקי. המזקקה הזו מבוססת על זיקוק דודי בנפח כולל של 600 ליטר ליום – בלבד.

מדובר בשני סוגים של בלנדד ויסקי ללא הצהרת גיל, מהמזקקה, שמייצרת דווקא לא מעט מוצרים תחת הצהרות גיל וכן  single malt. כאן מדובר בבלנדים שההבדל בינהם הוא בסוגי החביות בהם הם מתיישנים וככל הנראה גם גיל. הלתת מגיע כולו מסקוטלנד, אבל לא מדובר בסינגל מאלט, אלא כאמור בערבוב.

העניין הזה מעניין, כיון שלמזקקות בוטיק יפניות לא קל לשים יד על grain whisky – לפחות זה לא היה כך. לפי התקן היפני אפשר לערבב בוויסקי גם אלכוהול ממקורות "אחרים" (מולאסות), ואכן הוויסקי הזה בגרסא המקומית שלו מכיל או הכיל אלכוהול נייטרלי.

בגרסת היצוא – ואני בהחלט מקווה שזו הגרסא – מדובר בוויסקי לפי התקן האירופי, כלומר כזה שיש בו רק grain  או מאלט. באתר המזקקה כתוב שכל הוויסקי מקורו בגרעינים שמגיעים מסקוטלנד.

תכל'ס, מדובר בשני סוגי ויסקי נחמדים ואפילו יותר. מה שמרגיז – מאוד – הוא הפרש המחיר הגדול – 100% בקרוב – בין מחיר הוויסקי בדיוטי פרי ומחיר אותו ויסקי בחו"ל. מחיר הוויט אוק ב- masterofmalt.com –  לא המקום הכי זול בעולם – הוא 25 ליש"ט, שהם כמעט במדויק 36$ (הכל ל- 500 מ"ל).

White Oak whisky
White Oak whisky (יחצ)

White Oak Akashi Blended

בלנד שמיושן בין שלוש לארבע שנים. מאוד חלק ולא כבד, די עדין, עם נגיעות מעושנות. הוספת מים משפרת אותו או את תחושת הפה שלו ללא הכר, והופכת אותו לטוב משני המוצרים. הוא די טאני ואל תתנו למתיקות שלו להטעות אתכם-  יש לו בהחלט "קיק".

לדיוטי פרי בלבד – 70$

Akashi Red Blended Whisky

בלנד יפני המיושן 3 שנים. מיושן בשלושה סוגי חביות ואני לא ראיתי שנמכר מחוץ ליפן, הונג קונג ואולי אוסטרליה. הוא נקרא RED פשוט בגלל התווית, ולא בגלל שום סיבה אחרת, אבל טיפה יותר כהה מקודמו. הוא מכיל פחות מאלט מהוויט לייבל, הוא יותר עגול – גם בלי מים – ויש לו ריחות קצת ירקרקים ומאוד מתובל בסיומת. מים מרככים אותו מאוד ודי "הורגים" אותו. בערך 23$ בחו"ל –  50$ בדיוטי פרי.

סיכום: שני בקבוקים מעניינים, ששווה לדגום אם אתם בסביבה. המחירים מקוממים. לחו"ל לא הייתי טס בגללם.