פקקי יין תמונת אילוסטרציה המרקקה היומית

'טמפו' אולי עסוקה בבניית בית הבישול החדש שלה, ובהכנסת טכנולוג ראשי חדש, אבל זה לא מפריע לה להשתעשע עם 800 בקבוקים במהדורה מוגבלת

'אביר' הוא שמה של בירה הבוטיק הטמפואית, שיצאה לשוק לפני משהו כמו שנתיים. אז, בהשקה חגיגית בפאב בשם זה – אביר- שמוטב לו לא היה קם בכלל, פתחו אורן אבראשי ושות' את הקגים והבקבוקים וספרו סיפור שלם על הבירה: סיפור של מחקר ורצון לשחזר את אחד מהמותגים הנוסטלגיים של ישראל.

אני דווקא זכרתי את אביר אחרת, מאשר בירה בסגנון של פסאודו IPA, אבל זה בסדר. אביר של פעם היתה בירה קלה יחסית, תאומה ל'נשר', שהיתה ממנה בירה לבנה וגם שחורה.

אביר רויאל
אביר רויאל: ללא ספק סמל סטטוס.

כדי לחתוך סיפור ארוך ולקצר, ה'אביר' של היום שונה מאוד מ'אביר' של פעם, אפילו מה'אביר רויאל', שהיתה שמורה בטח להיי סוסייטי של שנות השישים או השבעים. ה'אביר הזאת, במיוחד במהדורה המוגבלת, שונה מכולן:

ראשית, היא משווקת בבקבוק 750 מ"ל. שנית – החוזק האלכוהולי שלה הוא 6.3%. שלישית – היא מגיעה במארז עץ יפה, כראוי לבירה בהמדורה מוגבלת, עם תליון חביב. פורמט ה- 750 מ"ל הוא פורמט חגיג וחביב להפליא, שכבר נוצל בעבר על ידי המתחרה של טמפו – קרלסברג. שם בחרו להשיק את הבירה לציון שנת 60 למדינה, בבקבוקים שונים בצורתם, ובכמות של 200 יחידות בלבד.  טמפו שמו פחות דגש על בחירת בקבוק מקורי, אבל מלבד זה, המיתוג שונה לגמרי מזה של המתחרה הצפונית.

אביר מהדורה מוגבלת, טובורג 6.0 מימין ו'בזלת' משמאל (צילומים: יחצ)

התוכן גם הוא בסדר: הצבע קצת יותר עמוק מזה של האביר הרגילה (אבל זה מזכרון – יכול להיות שאני טועה). הטעמים מודגשים יותר, וקצת יותר 'מתקתקים', אבל לא הרבה יותר מזה. אל תצפו לבירה מיוחדת מאוד או שונה מאוד באופי שלה מבירות אחרות. היא קלה לשתיה, למרות ה- 6.3% אלכוהול – יחסית עדינה ובהחלט לא כשותית כמו IPA, נניח. די ברור שבטמפו לא ניסו להמציא את הגלגל, אלא לתת משהו עטוף וארוז בחגיגיות, יחודי ושיכול להיות בעל ערך רגשי-אספני-מקומי. במחיר של 29 ש"ח, זה אפילו דיל חביב ביותר.  אם הבירה הזאת תלך לייצור סדרתי, ותצטרך לעמוד על המדף לצד בירות אחרות, היא תצטרך להעניק קצת יותר.

ואגב 'קצת יותר': מבשלת קרלסברג הוציאה מהדורה מיוחדת של טובורג אדום – אותו סוג בירה שרק לנו, פחות או יותר, יש: פחיות של חצי ליטר, 5.2% אלכוהול. בסוף היום? זאת יופי של בירה, בפורמט מצוין, שקל וכיף לחלוק בארוחת צהריים.

המלצה נוספת שאני יכול להמליץ, אם אנחנו כבר בעניין של המלצות, היא בירה חדשה מגרמניה, ביבוא גילס קפה: בנדיקטינר (Benediktiner), בבקבוקים של חצי ליטר, שמזכירים מאוד בירות חיטה אחרות. זו וייסביר חביבה מאוד, מתקתקה וקצת יותר כבדה מתאומותיה שמצויות כבר בישראל. שווה התנסות, ואם אתם אוהבים את החיטה שלכם קצת יותר מתקתקה – היא תתחבב עליכם להפליא.