130 מליון יורו סיוע לענף היין

פקקי יין תמונת אילוסטרציה המרקקה היומית

בוודאי תשמחו לדעת שמגדלי היין בספרד יקבלו סיוע ממלתי בהיקף של 130 מליון יורו – רק קצת יותר ממה שקיבלו בשנה שעברה

הספרדים בבעיה? האיחוד האירופי תורם כסף כדי להחזיק אותם בחיים? אז הנה, עכשיו אתם יודעים לאן הולך הכסף הזה. כחלק מהסיוע של השלטון המרכזי בספרד למחוזות השונים, הוא מעניק מדי שנה מאות מליוני יורו לחקלאים. במסגרת הזו יקבלו החלקאים מגדלי היין סיוע של 130 מליון יורו – 650,000,000 ש"ח, נגיד – לשנטוע כרמים, נטיעת זנים חדשים או התאמת הגידולים לדרישות השונות של יצרני יין במחוזות השונים.

התוכנית, אומרים הספרדים, אמורה לסייע למגדלים לענות לצרכי השוק אבל יותר מזה: הרעיון הוא שהם יצליחו לנצל את היתרונות שלהם ואת הדרישה הגוברת ליין ספרדי וליינות אזוריים שונים במיוחד.

ומי מרוויח? קסטייה-לה מאנצ'ה יוצאים עם 68 מליון יורו, אקסטרמדורה  13.8 מיליון יורו, קטלוניה – 9.2 מיליון יורו, ולנסיה – 8 מליון יורו, ריוחה – 6,1 מליון יורו, ועוד ועוד.

בקסטייה-לה מאנצ'ה אמרה שרת החקלאות שהמימון שניתן עד כה סייע להפיכתם של 35,000 הקטאר של קרקע לכרמים מודרניים ויעילים עם זנים שעונים על דרישות השוק.

עכשיו, כולם בטח יעשו את החשבון ויגידו 'וואו, זה הרבה כסף', אז ככה: בספרד מייצרים כ- 30 מיליון הקטוליטר יין בשנה. בישראל מייצרים כ- 30 מיליון ליטר בשנה. אם הסיוע שהממשלה הספרדית הוא 650 מליון ש"ח, יוצא שממשלת ישראל צריכה לתת 6.5 מליון ש"ח בשנה למגדלי היין. שקל פה או שקל שם. זה, אם אני לא טועה כמובן.