12 יינות של יקב כישור: סקירה והמלצות

יקב כישור הוא אחד מהיקבים שאני סוקר לא מעט. הוא אחד מהיקבים שאישית אני חושב שיש לו משהו להעניק שהוא שונה, ונכון היה אם חובבי היין היו מכירים אותו יותר

החשיבות של 'כישור' היא בעשייה החברתית שלו – הוא שוכן בכפר בשם 'כישורית', שבו חיים ועובדים מי שהם בעלי צרכים מיוחדים. מעבר לזה, היין פשוט טוב: המגוון גדול, אולי טיפה מבלבל, אבל רוב רובם של היינות נעימים לשתיה כאשר הם יוצאים לשוק, וחלקם מתיישן מאוד יפה – גם הלבנים.

המדריך הדעתני לייןהאם הזמנתם לעצמכם כבר עותק של "המדריך הדעתני ליין"?
אם עדיין לא, תוכלו לעשות זאת כאן.

אזור הענבים של יקב כישור ייחודי למדי: הגליל העליון המערבי הוא אזור שאין בו הרבה יקבים וכרמים. ובעידן שבו יקבים מיוחסים מהרי יהודה קונים לא פחות ענבים מהגליל, מאשר מהרי יהודה, לבוא ליקב ולטעום מהיינות שלו מאפשר באמת ובתמים טעימה מטרואר אחר.

המחירים? בישראל כמו בישראל: מחירו של בקבוק יין בסדרת ה'intro' הוא 85 ש"ח, שזה מעט יקר, אבל ב- 95 ש"ח או ב- 100 שקלים אפשר כבר לקבל יינות שהם ברמה הרבה יותר גבוהה ממקבילים בהרבה יקבים.

ונקודה אחרונה: מרכז המבקרים של יקב כישור. אני לא יודע איך הוא עובד בימים טרופים אלה, אבל תמיד אפשר לברר. באופן עקרוני, בגלל המרחק מאזור המרכז, המקום יפהפה ופתוח בתיאום מראש, ולא בשבתות.

בנוסף, בימים כתיקונם בכל שישי אחרון של החודש, מגישים בו ארוחת בוקר טובה. אם תגיעו באמצע השבוע, והמרכולית של הישוב תהיה פתוחה, הרי שיש שם גבינות מצוינות וירקות אורגניים מהתוצרת המקומית.

יינות יקב כישור (צילום: יקב כישור)
יינות יקב כישור (צילום: יקב כישור)

סקירת יינות יקב כישור

מי שמעוניין לעקוב אחרי דברים קודמים שכתבתי מוזמן לגלוש לכאן:

מאמר מדצמבר 2017 על אודות יינות היקב והיקב עצמו

על אודות 'עין יפעם', ספטמבר 2019

כישור אדום 2017

כישור ריזלינג יבש 2018
האף מאופק מאוד, עדין. הפה מתחיל להראות מינרליות, אבל מאוד בעדינות, וזה על רקע פרחוני ומעט מתובל. אחרי כמה זמן בכוס (סיבוב שני בתום הטעימה) מקבלים טעמים יפים של מלון ואגס נאשי. (90) (2020 – 2023)

כישור ריזלינג חצי מתוק 2018
התווית זה מלבד ציון המתיקות, אז לא להתבלבל, בבקשה. מצד שני, שווה לקנות אחד כזה ואחד כזה: לי הוא היה off dry, יותר מאשר 'חצי מתוק' (הגדרת תקן שמבוססת על סוכר). היה מאוד קלאסי מהרבה בחינות, קל ומהנה. יין מאוד "לאוכל", פרחוני והרמוני. (91) 9.5% אלכוהול. (2020 – 2025+)

ריזלינג חצי מתוק 2012
האף היה מצוין – ממש ממש יפה: ארומתי ומאוד עשיר. הפה היה מעט מאכזב ונחוצה הייתה בו קצת יותר חומצה. לא נורא, עדיין הצגת תכלית טובה מאוד. (89) לשתות.

כישור רוזה 2019
האף סגור. הפה היה חומצי מאוד וטאני, אחרי מתקפה יחסית עגולה. הייתי נותן ליין עוד זמן בבקבוק, ובכל מקרה הוא צריך אוכל (והרבה). (88)

כישור משגב ויונייה 2018
האף מהודק בהתחלה. בהדרגה הוא מוציא ניחוחות של מלון ופרחים, ותה ירוק. הפה טוב מאוד: יחסית מעודן, מזכיר קצת חום של ג'ינג'ר בתיבול שלו ובסך הכול אלגנטי. (91) 2021 – 2025

כישור ויונייה 2017
הפה חומצי, טוב, בעל שמנוניות מעניינת. היין היה מחוזר בתחילה, אבל הוציא אקציה וניחוחות כתומים אחרים. (90) 2020 – 2023

כישור GSM בציר 2017
באף יש הרבה פירות סגולים. הפה בעל מתיקות פרי, טאני ודי חומצי. מאוד 'סירה' באופי; מתובל ומעושן. (89)

כישור GSM בציר 2019 (טנטטיבי)
המון קימל באף! נהדר. פרי אדום אוב, פה עגול מאוד, בינוני מבחינת משקל, אבל מתובל ויפה. יש למה לחכות.

כישור מורבדר 2019
מאוד שתי ונעים. יש בו משהו של אורווה, שאני רואה ביינות מורבדר צעירים. אין מה להיבהל. לא ברור אם יהיה יין ממה שטעמתי, אבל אם כן, הוא נראה טוב מאוד.

כישור משגב סירה 2017
מאוד beefy ובשרני בכלל. הרבה פלפל שחור. הפה חלק, הגוף בינוני, טאני, עם חומציות טובה. זה יין גדול, שמשאיר טעמים מינרליים-מתובלים. אוהבי הזן ימצאו כאן סוג של גן עדן קטן. (92-93) 2022 – 2028.

כישור משגב סירה 2019 (טנטטיבי)
הפה טוב. קטיפתי במתקפה וטאני, עם מבנה טוב. האף מקבל בשרניות טובה. יהיה דומה ל- 2019? אולי, ואולי קצת יותר מתון ממנו. נחכה ונראה.

עין יפעם 2016
בלנד של קברנה סוביניון וסירה ביחס של 60:40 לק"ס, בערך. האף מראה הרבה אפר והוא די ירוק, מה שלא ראיתי בשתי טעימות קודמות. הפה עכשיו חלק אמנם ולא מכביד, אבל הוא טאני, חריף כמעט. החומציות מצוינת והטאנינים טובים מאוד. זה כאילו שבשלבים הצעירים יותר, הסירה הוא זה שנתן את הטון, ועכשיו הקברנה סוביניון הוא המוביל. (93) 2021 – 2030

סיכום הסקירה של יינות יקב כישור

היינות של יקב כישור כולם טובים. יש כאלה שטובים יותר ומרשימים מאוד, ויש כאלה שהם סתם "טובים", אבל קשה יהיה ליפול. אלה יינות בעלי גוף בינוני, לא כבדים ולעיסים, ורובם יתאימו מאוד לאקלים שלנו ולאוכל המקומי.

היקב הוא עוד אחד מאלה שהייתי אומר שחובבי יין רבים מפספסים. ריחוק מאזור המרכז שעושה את שלו והעובדה שהמקום לא פתוח בשבתות, הוא בוודאי בעיה. מה שכן, אם אתם מטיילים בימי שישי, קחו את האוטו וסעו לשם. שום מקום בארץ הוא לא -באמת- רחוק.