שקלטון ויסקי: לרדת מהגריד

פקקי יין תמונת אילוסטרציה המרקקה היומית

וייט אנד מקיי, יצרני שקלטון ויסקי, משיקים אתר אינטרנט בהשראת ארנסט שקלטון: כזה שבו מצוינים כל המקומות בבריטניה שהם מנותקים מהרשתארנסט שקלטון היה מגלה ארצות שיצא לקוטב הדרומי בשנת 1914. ספינתו, Endurance, נטרפה וטבעה. שקלטון השאיר חלק גדול מאנשיו ביבשת, ויצא, עם קומץ אחרים, למסע שבו הביא חילוץ לצוות שנשאר באנטרקטיקה.

זהו אחד ממבצעי ההשרדות והחילוץ ההירואיים ביותר בהיסטוריה האנושית: שקלטון וחמישה אנשים כיסו, בסירת הצלה קטנה, מרחק של 720 מיילים ימיים (כמעט 1,300 ק"מ) במים הבוגדניים של הקוטב הדרומי, ואז עברו ברגל רכס הררי, עד שהגיעו לתחנת לווייתנים. שם הוא חכר ספינה וחזר לקוטב להציל את כל אנשיו שנשארו מאחור.

לפני משלחת וטביעת האנדורנס, ניהל שקלטון משלחת אחרת, בשנת 1907, עם ספינה בשם 'נמרוד'. גם ספינה זו לא נחלה הצלחה במשימה להגיע לקוטב, אבל שקטלון ואנשיו הגיע רחוק מכל אדם אחר. במהלך הזמן בו שהו בקוטב, הקימו מחנה ובו בקתה. בבקתה הזו נמצאו, 100 שנים מאוחר יותר, שלושה ארגזים של הוויסקי ששקלטון הזמין – Mackinlay’s Rare Old Highland Malt Whisky. הוויסקי שוחזר ושוחרר, וכיום יש גרסא שלו אף זמינה בישראל. (כ- 200 ש"ח, יבוא "הסקוטית").

שקלטון ויסקי ללא קליטה

בהשראת המותג, וייט אנד מקיי, שהיא יצרנית הוויסקי, יצרה מפה של בריטניה ועליה אתרי תיירות או טיול מעניינים, שכולם מנותקים מהגריד – ללא קליטה סלולרית או רשתות ויי פיי. המטרה, אומרת החברה, היא לעודד צעירים להתנתק מהרשתות החברתיות ולראות את הנעשה סביבם.

במקביל, אגב, וייט אנד מקיי מנסים למנוע התקנה של רשתות סלולריות באחד מהאתרים האלה – The Creeside Farm ביער Galloway Forest Park, שהוכרז כאתר מורשת עולמית. אם זה יצליח להם, תהיה זאת הפעם הראשונה שבה מגנים על שמורה מפני התקנת סלולר.

האתר והמפה זמינים ב- offgrid.theshackletonwhisky.com