פקקי יין תמונת אילוסטרציה המרקקה היומית

שיבאס מציגה בישראל את ה- שיבאס XV: ביטוי ה- 15 שנים שלה, שאותו היא מציינת בסימון הספרות הרומי. למה? לא כי "ככה"

שיבאס ריגל היה מאז ומעולם ויסקי של שנים: 12, 18, 25 וכו'. גם הביטויים הפחות שנתוניים – המיזונארה למשל – הם בחזקת "as well", אני חושב, ופחות במהות של המותג עצמו.

במהלך 2018 הם הוציאו לשוק את מה שהם מכנים ויסקי שובר מוסכמות, ומסמנים אותו במשהו שהוא בין לבין, שאני אוהב את הרעיון מאחוריו: XV  – כלומר 15 שנים – אבל בסימון הרומי.

למה? כיון שהוויסקי מקבל פיניש (כמה זמן? לא ברור) בחביות קוניאק. וקוניאק מסמנים ברוב המקרים באותיות, כמו את המרטל שבצילום – VSOP וכו'. וכמה נח זה, כאשר הסימון ל- 15 כל כך קרוב ל- XO.

שיבאס XV באילו חביות?

איזה קוניאק? אני נוטה להניח שמדובר בעיקר – אם לא רק – בחביות של מרטל, שהוא הבית של פרנו ריקאר, שהיא בעלת הבית של שיבאס. בשיבאס אומרים שכל השיבאס XV מתיישן בחביות שבהן היה תזקיק או קוניאק שמקורו בגראנד שמפיין. אני לא זוכר שבמהלך חייהן הארוכות של חביות הקוניאק מפרידים תמיד בין מקור האו דה וי או הקוניאק, אבל זה באמת לא משנה לעצם העניין.

שאלה שאולי כן משנה, היא השאלה היהודית: חביות קוניאק? לא כשר? אז האם המוצר הזה עצמו כשר?
לא. לא כתוב שהוא כשר, אם זה חשוב לכם. אז אני יודע שיש מי ששותים ויסקי בכל מקרה (גם אם לא כתוב עליו שהוא כשר) אבל ככה?

בקיצור: ויסקי טוב, מעודן יותר מה- 12, הרבה יותר 'קרמל' ממנו, עם משהו שמזכיר קינמון. עשוי היטב ומהנה, ושווה את 170 השקלים שמבקשים עבורו. אני באמת לא יכול להתלונן.