קורס טועמי שמן זית בישראל

פקקי יין תמונת אילוסטרציה המרקקה היומית

לראשונה בישראל: קורס טועמי שמן זית בחסות אקדמית, המסמיך חברי צוות לקבוע בבית משפט אם שמן זית הוא איכותי או מזויף

לראשונה, מתקיים בישראל קורס טועמי שמן זית בחסות אקדמית. הקורס מתקיים בפקולטה לחקלאות, מזון וסביבה של האוניברסיטה העברית – קמפוס רחובות, בשיתוף ענף הזית במועצת הצמחים ושירות המזון במשרד הבריאות. בימים אלה מתקיים הסיבוב השני של הקורס, שסה"כ ישתתפו בו השנה כ- 60 איש.

שמן זית: תווית האיכות החדשה
שמן זית: תווית האיכות החדשה

הקורס, שהחל ביום ראשון (27.1.2013), אורגן בידי המדור ללימודי חוץ בפקולטה והוא ארך חמישה ימים. בין המרצים היו גם ד"ר לוצ'יאנו ג'יובאקיניו מאיטליה, מומחה בינלאומי להסמכת צוותים מטעם ארגון הזית העולמי. הארגון, האחראי על החקיקה העולמית בתחום שמן הזית (אותה אימצה גם ישראל), פרס חסותו על הקורס. בוגרי הקורס המיוחד עברו גם מבחן בינלאומי שיסמיך אותם כטועמים של שמן זית.

"חשיבות הקורס היא בהקמת צוותים ישראליים רשמיים המוסמכים לטעום שמן זית (טעימה רשמית תמיד מתבצעת בצוות) ולקבוע אם הוא מזויף או איכותי – וקביעתם תהיה קבילה בבית משפט", מסביר ד"ר זהר כרם, העומד בראש המעבדה הגדולה לחקר שמן הזית ותכונותיו במכון לביוכימיה של הפקולטה לחקלאות, מזון וסביבה של האוניברסיטה העברית – קמפוס רחובות. "שמן זית הוא המוצר היחידי שהוכחת מקוריותו ודרגת האיכות שלו כוללת מבחן טעימה. תוצאות מבחן הטעימה מוגדרות בתקנים בין לאומיים והן קבילות בבתי משפט בעולם. טעימה מסוג זה אינה קיימת ביין, למשל. תפקיד חשוב לא פחות הוא דירוג שמני הזית לפי טעמיהם וניחוחותיהם. הקשרים בין הטעמים השונים לתכולת החומרים התורמים לבריאות בשמן הזית נחקרים במעבדה שלנו, כמו גם השפעת תנאי האחסון, האריזה והזן – על תכולתם", הוסיף ד"ר כרם.

"ההערכות, שמתבססות גם על פרסומים בארה"ב ובגרמניה (לפיהם מעל ל-60% מהסחר בשמן הזית – מזויף), קובעות כי בישראל מעל ל- 20% משמן הזית הנסחר בדרגה הגבוהה של כתית מעולה – אינו כזה… מרבית הזיופים הם בשמנים המיובאים לארץ. כאשר מתרגמים את האחוזים לכמויות, מדובר באלפי טונות של שמן מזויף שחלקו אף מזיק לבריאות. שוק הזיופים מגלגל לפחות מאות מיליוני ש"ח – בישראל בלבד", אומר ד"ר עדי נעלי, מנהל ענף הזית במועצת הצמחים. "ענף הזית, יחד עם שירות המזון, משרד החקלאות והפקולטה לחקלאות, מזון וסביבה, משקיעים לאחרונה מאמצים ניכרים להגברת המודעות לחשיבות הצריכה של שמן איכותי והמאבק בתופעת זיופי שמן זית וקורס זה הם חלק ממאבק חשוב זה", אמר.