צור סוכנויות והרצוג: שלל יינות כשרים מישראל ומחו"ל

פקקי יין תמונת אילוסטרציה המרקקה היומית

צור סוכנויות ערכה יריד יין כשר בנמל תל אביב; כמה המלצות וגם – כמה תובנות. קטנות.

היצע היינות הכשרים מישראל ומחו"ל הולך ועולה מדי שנה. אחד הגופים הגדולים בתחום היא Royal Wine Corp. שמיוצגת בישראל על ידי צור סוכנויות.

מדי שנה, החברה מקיימת בישראל ובניו יורק יריד של יינות כשרים – Kosher Food and Wine Experience – שבמסגרתו היא מציגה את שלל היינות שלה.

מתוך אלה, בחרתי להביא השנה כמה יינות שמצאתי שהם מוצלחים.

שלוש הערות קטנות לפני רשמי הטעימה:

  1. ההיצע השתפר מאוד בשנים האחרונות. זו השנה השביעית שהארוע הזה מתקיים, ואני עוד זוכר את הארוע הראשון שהייתי בו, ויצאתי מאוכזב לתפארת. יש גם ריכוז של כל המותגים והמוצרים תחת קורת גג אחת, מה שהופך את הכול לקל יותר אם גם לא מאוד פלורליסטי (ריכוז הרבה מההיצע הכשר המיובא תחת יבואן אחד). ELVI Wines, למשל, או שמפניה דרפייה, טיו פפה הכשר וכו'.
  2. הנקודה השניה היא שאלת ההשוואה ליינות הרגילים מהיקבים השונים ובעצם עניין היין המבושל: אחרי שהלנתי על היות היינות הצרפתיים והזרים האחרים מבושלים, עודכנתי על ידי אנשי 'צור', שרק מקצת היינות היקרים מבושלים. אני שמח מאוד לדעת את זה, וכמובן שזה משאיר את היין בר-התיישנות ועוד. פה ושם יש יינות מבושלים, אבל הם אינם הרוב.
  3. ההערה האחרונה קשורה למחירי היין: הם גבוהים. דרפייה כשרה ב- 240 ש"ח  או פסגות סינגל ויניארד – טוב ככל שיהיה – ב- 220 ש"ח, זה הרבה כסף. תגובת אנשי 'צור' לעניין הזה הייתה שהמחירים לא גבוהים במידה רבה ממקביליהם הבלתי כשרים, ואם יש הפרש, אזי הוא קטן יחסית.

בנוסף על יין, יש לחברה גם אלכוהול, ממנו טעמתי הפעם את המגוון של Boondocks: ויסקי אמריקאי מקנטאקי, שהוא פרוייקט יחסית חדש של מי שהיה המאסטר דיסטילר של וודפורד ריזרב – Dave Scheurich.

אהבתי את כל השלושה, למרות שהוויסקי הבסיסי קצת חלש (בכל זאת, תירס זה תירס). ה- Boondocks Cask Strength American Whiskey (תווית כחולה, 63.5% אלכוהול) ממש מלא, חלק, מתובל ומלא וניל. קצת קצר, וחבל, אבל עדיין טוב מאוד.

מהטעימה אהבתי את היינות הבאים:

עמק יזרעאל נהלל 2016
קריניאן, סירה וגרנאש. אף בשרני למדי. יין חביב מאוד, קל וטעים בעל פה חלק וסיומת מתובלת. יחפוץ קרור קל (16 מעלות). (87) 80 ש"ח.

Herzog Variations American Oak 2015
100% קברנה סוביניון. הרבה עץ מעושן, הפה בינוני, בעל חומציות טובה. טאני ויבש מאוד. יאהב בשר על האש, רצוי שומני במקצת. (88) 130 ש"ח.

פסגות Single Vineyard קברנה סוביניון 2014
יין טוב, בעל אף שיש בו הרבה פרי. חומציות טובה מאוד וסיומת טאנית ומפולפלת. לו היה נמכר במחיר קצת נמוך יותר, היה לי קל יותר להמליץ עליו. (90). 220 ש"ח.

Clos Mesorah 2014
מונסנט, ספרד. גרנאש, קריניאן וסירה. האף פריותי, קל ובעל מורכבות. פרי ממש בחזית, ומאוד עסיסי. הפה טאני מאוד, צעיר. מתחת לזה – פרי עוצמתי וטוב. חומציות טובה בסיומת בעלת ניחוחות ורדים. (92) 280 ש"ח.

Chat. Lascomb 2015
מיינות בורדו הכשרים של רויאל, בלנד של 50% מרלו, ואז קברנה סוביניון ומעט פטי ורדו. "גידול שני" ממרגו. זהו הבציר הכשר הראשון של היקב (בעתיד יהיה גם שאטו קלארק) מהוא מאוד עשיר ודחוס-פרי, חלק וטאני. אהבתי את המתקפה של היין ואז את אלגנטיות שלו. (91) 850 ש"ח.

Chat. La Crock 2015
68% קברנה סוביניון והשאר מרלו, מסנט אסטף. יין בהחלט בעל עוצמה, הרבה פטל ודובדבנים, טאנינים מאוד נעימים ועדיין בעלי עוצמה. המכלול של היין כולו – על רקע 18 חודשיו בחביות – פירותי ומאוזן. (90) 370 ש"ח.

עוד אהבתי:

Elvi Envita – בלנד של סוביניון בלאן וענב מקומי בשם Pans Blanca. רענן ומלא פרי.

Château Léoville Poyferre – אדמתי, גדול, מלא פרי. עוצמות מצוינות ורעננות ביין, שלא מבייש את המקביל הבלתי כשר.

Château Giscours (2014) – עוצמות פרי מאוד טובות, לצד אלגנטיות נפלאה.

ובנימה שונה לחלוטין: Chat. Roubine – יין רוזה קל, פרחוני ומאוד נעים, מכיל: Cinsault, grenache, cabernet sauvignon, syrah, carignan, tibouren, mourvèdre. משעשע.

(כל הצילומים מאתר רויאל או בונדוקס).