יקב ספרה : יינות לבנים, עם צבע

ליינות הלבנים של דורון רב-הון יש יותר מאשר צבע אחד. ואפשר לתת להם זמן, בהחלט

דורון רב הון היה היינן המקים של יקבי עמק האלה, עזב אותו בשנת 2011 וכמעט שלוש שנים אחר כך הוא פתח את היקב שלו – ספרה – שבו הוא מייצר אך ורק יינות לבנים. סימה, אשתו של דורון, נכנסה ליקב במשרה מלאה כשנה או שנתיים לאחר הקמתו ויש לה חלק משמעותי מאוד בהצלחת היקב. במהלך השנים העבירו השניים את היקב למבנה מרשים וגדול בכניסה לגבעת ישעיהו, וביקב הזה הם מארחים ביקורים מתאמים פרטיים וגם קבוצות שונות, לצד אירועי טעימה שנתיים.

הבציר הראשון שיצא היה של 2012. הפעם, בטעימה זו, אביא רשמי טעימה של יינות בחבית, אבל גם של יין מתיישן. השוני בין היינות והמגוון שלהם, מוכיח את מה ש'ספרה' טוענים שעושים ביקב, וזו אכן 'מניפה של לבן'.  היקב ממוקם במנה חדש ומודרני בגבעת ישעיהו, פתוח למבקרים (יש לתאם) ולאירועים.

מחירי היין בסדרות הבסיסיות הם סביב 100 ש"ח. White Signature מחירו כ- 150 ש"ח (חנויות). בנוסף ליינות הלבנים ה'שקטים', דורון מתכנן להוציא גם יין מבעבע – והוא כבר מחכה…

טעימות חבית/מכלים של יינות לבנים של ספרה

טעמתי דוגמאות ממכלים וחביות של מגוון הזנים שיש היום ליקב להציע: ההתרשמות הכללית היא של שנה (2018) טובה, אפילו טובה מאוד, עם חומציות גבוהה והרבה פרי, על גוף מאופק-בינוני בחלק גדול מהיינות. לא תמצאו כאן כמעט יינות עמוסים או 'רחבים'.

מאוד אהבתי את מה שיש לסוביניון בלאן לתת ומאוד-מאוד אהבתי את מה שיש לסמיון לתת: בחבית, הוא נותן יין מלא, בעל אף פירותי-פרחוני מאוד. הוא ייכנס לבלנדים, כמו תמיד.  הריזלינג (off dry) עשיר מאוד בפרי והשרדונה יחסית מלא – אולי המלא ביותר ממה שאני זוכר בשנים האחרונות מהיקב.

יינות לבנים של ספרה

Sphera White Concepts Riesling 2017
אף נעים, פירותי-טרופי. הפה עגול למדי, די רחב, עם מתיקות קלילה. חומציות טובה, סיומת טובה מאוד, יבשה ומדויקית. בכוס מתפתחים ריחות תפוזים, אשכוליות. יין מצוין. (91/92). (טעימת הקוורטט)

Sphera White Signature 2017
בלנד של סמיון ושרדונה (60:40) שתסס על המשקעים והיה 10 חודשים בעץ, רובו ישן. בטעימה שעשו במסגרת הקוורטט, כתבתי כך:

הוא היה לי מעט מחוזר מדי ונראה היה ששווה לחדרר אותו. לאחר זמן-מה בכוס הוא נפתח בצורה מרשימה, מאבד את הריחות המחוזרים ומתקבל יין הרמוני מאוד. (92).

הפעם, עם יותר זמן ובהגשה נכונה יותר, הוא היה ממש WOW. אולי הכי "הרבה" מכל יינות היקב: מאוד מלא מכל דבר – אף ופה. מעט ירוק, עם חומציות מצוינת. אני חייב לציין כאן לטובה את הכוס הרחבה של זאלטו, שבהחלט הוציאה הרבה מאוד מכל המאפיינים של היין. בארה"ב הכוס עולה משהו כמו 65 דולר.  (92)

Sphera White Concepts Chardonnay 2015 (מטעימת הקוורטט)
מאוד ארומתי, בעל פה מאוד עגול במתקפה, עם קצת מתקתקות. הפה רענן מאוד ויפה. יופי של יין. (91)

White Signature 2015
היין הוא 100% שרדונה. כאן, אחרי ההשתפכות שלי על הכוס של זאלטו, אומר כך: בכוס רחבה הוא נראה בוגר הרבה יותר ממה שמגיע לו להיראות. יכול להיות שדברים שהרחתי מרמזים על הפוטנציאל (טוב!) אבל עדיפה הייתה הכוס הצרה יותר: הוא נראה צעיר וחומצי, רענן, עם אף טוב. יין מקסים, בכל מקרה. (92/93).

White Concepts Sauvignon Blanc 2015
עוד יין מהבציר הזה – דווקא ליינות לבנים היה בציר לא רע בכלל: חומציות וטאניות – תחושה צעירה – טובה. אפשר לחוש כאן במשהו שמזכיר עץ, אבל מקורו בשמרים שהיין מקבל. הפה עגול, טוב ומאוזן. פרי? תפוזים בעיקר, ומתפתח יפה בכוס. יין מרשים. (93)

White Concepts First Page 2013
שימו לב לשנת הבציר. בלנד של פינו גרי (אין יותר ביקב), סמיון וריזלינג. האף אגוזי, מינרלי, עם קצת עשבוניות. צבע זהוב עמוק, פה חומצי, מאוזן ויבש. סיומת מעט מלוחה(!). רב-הון אומר שזו הייתה 'שנה ארומתית'. בכל מקרה – הסמיון הוא זה שנתן כאן את העשבוניות והכניס את עומק המורכבות והמגוון ביין הלבן הזה. (92).

לסיכום: כרגיל כמעט בכל בציר ובכל זן, גם השנה היינות של ספרה מראים אופי וייחוד בנוף היין הישראלי.