בירה טרופה: ללא תקנה

פקקי יין תמונת אילוסטרציה המרקקה היומית

השמרים מתים אבל החיידקים עוד שם: הנסיון לשחזר בירה מספינה טרופה – בינתיים – לא צלח

מכון המחקר הטכנולוגי של פינלנד בדק אחד מחמשת בקבוקי הבירה שנמשו מספינה טרופה במימי איי  Aaland. על הספינה, שטבעה ככל הנראה לפני 170 שנה, נמצאו בקיץ שעבר גם בקבוקי שמפניה, שחשבו שהם של וו קליקו. כזכור, הצוללנים מצאו כ- 100 בקבוקי שמפניה.

בירה עתיקה מספינה טרופה
העולם עצר את נשימתו... ונשאר צמא. הבקבוק היפה הכיל בעיקר חיידקים... (קליק לתמונה מלאה)

המתח במעבדה בפינלנד בוודאי היה גדול, כאשר הכניסו את בקבוק הבירה לבדיקה. סוף סוף, התובנה מעולם היין אומרת שיין שנשמר בעומקים גדולים (כאן מדובר על 50 מטר, בסך הכל), יכול להשמר במצב טוב. לפחות במקרה של שמפניה, כל עוד הפקק במצב אטום, הלחץ, הקור והחשיכה, שומרים על היין במצב של חמצון (או יותר נכון – הפקק). מי מלח חדרו לבקבוק, וזיהמו את הבירה, שהפכה בלתי ראויה לשתיה. עם זאת – וזה החלק המעניין, אפשר ללמוד לא מעט מההרכב הכימי של הנוזל בבקבוק, על סגנון הבירה וההרכב שלה. התקווה של החוקרים היתה ונשארה להצליח ב'הנדוס לאחור', לייצור בירה בסגנון ובאופי של המאה ה- 19.

את הבירה העתיקה שמזגו מהבקבוק, העבירו החוקרים סדרה של בדיקות, שמטרתן היתה לנסות לבודד אורגניזמים חיים מתוכו (בעיקר שמרים, אבל לא רק), לבדוק את ההרכב של הפקק ולבצע בדיקות דנ"א שאולי תאפשרנה ללמוד מה היה הרכב הדגנים שבו השתמשו לפני 170 שנה.

הבקבוק הכיל נוזל בעל צבע זהוב חיוור, שזוהה כבירה בזכות סוכרי לתת שמצאו בו, מרכיבים ארומתיים שונים וגם כשות, אופייניים לבירה. מה שעוד מצאו החוקרים הם תאים מתים של שמרים, שרידים של אותה תסיסה עתיקה בבקבוק. מה שעוד מצאו הם דווקא חיידקי חומצת חלב חיים בבירה. כמו שאנחנו יודעים, זיהום בחיידקים לקטיים היה נפוץ מאוד בתקופות ההם (וגם היום, לצערנו…). מה שעוד מצער הוא, שנראה שתכולת הבקבוק הזה היתה גרועה יותר מזאת של בקבוק אחר שנמשה מהים, אבל נשבר בזמן הצלילה. למרות זאת, החוקרים ימשיכו במאמציהם לשחזר את הבירה העתיקה, ויפתחו בקבוק שני, לנסות ולמצוא שמרים חיים.

הסרת ציפוי הפקק
לא, למרות שזאת נראית כמו ברית מילה, מדובר בהסרת העטיפה (המודרנית) של הפקק
פקק הבקבוק
במבט ראשון, דווקא נראה סביר, אבל כנראה שלא... פקק הבקבוק
שאיבת בירה
שאיבת הבירה נעשית במנדף - לצמצם סיכוי לזיהום מודרני, חיידקי או אחר
הבירה מקרוב - הקצף, יש להניח - לא קשור למיגוז...

צילום: ממשלת אאלנד, Augusto Mendes, ומכון VVT.