תשבי: רובי קברנה סינגל ויניארד

פקקי יין תמונת אילוסטרציה המרקקה היומית

יקב תשבי מוציא יין חדש מבציר 2012: רובי קברנה – מכל הזנים שבעולםהאמת שזה מפתיע. לא בגלל ש'תשבי' מוציאים יין סינגל ויניארד – היקב כבר מוציא יינות כאלה מספר שנים – אלא בגלל הזן המדובר.

תשבי אסטייט סינגל ויניארד רובי קברנה 2012
תשבי אסטייט סינגל ויניארד רובי קברנה 2012

רובי קברנה הוא לא הבחירה המיידית של עולם היין, כשמדובר בפוטציאל לייצור יינות גדולים. זהו אחד מה- Olmo Varieties: זני ענבים שנוצרו בדייויס על ידי פרופ' הרולד אולמו במטרות שונות. בישראל אנחנו מכירים את האמרלד ריזלינג, שאולמו יצר מהכלאה של ריזלינג ומוסקדל, אבל בעולם היין האמריקאי, ההשג הגדול שלו הוא הרובי קברנה. זה לא שהזן נטוע על כל מדרון או בכל עמק, אבל הוא מוכר יותר, נגיד ככה.

אולמו יצר את ההכלאות שלו כדי לאפשר גידול של זני ענבים בעלי תכונות שונות גם באקלים החם של עמקי קליפורניה. כך הוא יצר את האמרלד ריזלינג, כשקיווה לקבל את התכונות הארומטיות של הריזלינג עם עמידות טובה יותר לחום בזכות המוסקדל. בענבים אדומים הוא יצר הכלאות שונות שהתבססו לרוב על קריניאן, וכך נוצר גם הרובי קברנה: קריניאן וקברנה סוביניון, שנועד כדי להוסיף צבע וחמיצות ליינות ה'חמים' של האזור.

תשבי הוא למיטב ידיעתי היחיד מהיקבים הגדולים שמשתמש בזן. דו"ח בציר 2012 אומר שהוא בצר 17 טון מהזן, מה שבהחלט אפשר לו בוודאי להשתמש בו לא רק ליין הקל שלו אלא גם ביינות אחרים, בין השאר לתיבול המרלו אסטייט ולייצורו של יין שקרא לו "רובי M" והיה בלנד של 50:50 – רובי קברנה ומרלו.

ה'אסטייט רובי קברנה' החדש – בציר 2012 נמכר כ- single Vineyard זכרון יעקב. בתפיסה שלי יינות כרם יחידני אמורים להיות יינות גדולים, שיש להם צביון מקומי מסוים ואופי טרואריסטי מובהק. אני לא בטוח שזה בדיוק מה שעונה על הקריטריון הזה כאן, אבל היות ותשבי הוא היחיד שמגדל את הזן בארץ, והיות והמקום היחיד הוא מן הסתם זכרון, אין לי שום קנה מידה להשוואה מול רובי קברנה אחר. אני מניח שלו היו לוקחים את כל מגדלי הרובי קברנה בעולם וסוגרים אותם בחדר אחד (לא גדול), קשה היה להם בוודאי לבוא עם איזו תובנה אחרת.

כך או אחרת, היין החדש של תשבי הוא יין טוב. הוא בהחלט יותר מאשר יין קל או קליל, אבל אם אתם מחפשים פה משהו ענק ועצום, בעל פוטנציאל התיישנות של 10 שנים לפחות – זה לא המקום. ליין ישנן ארומות של חמאה, שוקולד חלב ופרי שחור. יש לו תיבול נעים מאוד, חמיצות טובה וטאנינים רכים. לילה בבקבוק הוציא קצת יותר גוונים ירוקים מהיין ובסך הכל, שוב, מדובר ביין טוב; משהו לבשר על האש, נגיד. מחיר יינות אחרים בסדרת הסינגל ויניארד של תשבי הוא 135 ש"ח.

(צילום: יח"צ)