תראו, אני יודע שליקב האוסטרלי הזה היו כוונות טובות, אבל איכשהו העניין הבא גדול אפילו עלי, ואני פריק של נתונים קטנים ודאטה מציקני

Between Five Bells, יקב אוסטרלי שמימי לא שמעתי עליו עד עצם היום הזה, ומצד שני גם הוא לא שמע עלי (גם עד מחר, חוששני), מוציא תוויות אינפוגרפיות חדשות-חדשניות. כל הרעיון בהן הוא לעשות ל-wine geeks שביננו את החיים קלים, ולהציג בפנינו נתונים מלאים על היין כבר על התווית, בצורה קלילה ונהירה לכל.

BFB עושים את הכל בצורה קצת מוזרה: עיון האתר האינטרנט שלהם מגלה שהם דורכים את הענבים ברגלים – גם תוך כדי תסיסה – שהם מאפשרים לתסיסה להתרחש באופן ספונטני – כולל זה שהענבים על התירוש נשארים בדולבים גדולים בשטח הכרמים עצמם – ועכשיו העניין הזה עם התוויות.

Between Five Bells Red – מתוך האתר של ניק פלטרון

תשפטו אתם אם זה עובד או לא. אני, כשמדברים איתי על שני צירים אני נעשה לבן, ובעלי הבית של "בין חמשת הפעמונית" מדבר על שמונה צירי מידע, מה שגרם לו לאבד אותי לחלוטין, עד שאספתי את עצמי והתעשתתי.

תווית היין במלוא הדרה (קליק להגדלה)

האמת שהתווית (ואגב, האינפומתיקאי הוא ניק פלטרון, אותו אדם שאחראי גם לטיים ליין (הזוועתי?) של פייסבוק) מעניינת. מה שנעשה כאן הוא לקחת את הבלנד ולפרוש אותו, כך שכל ענב 'מצויר' עם הנתונים איתם הגיע ליקב: pH למשל, בומה או אחוז דיסטמינג. פלטרון לקח את הנתונים השונים והניח למחשב לחבר אותם – כל ענב בצבעים אחרים – עד שהתקבלה הצורה המסוימת.

ככה זה נראה לא מעוצב… (מתוך האתר של ניק פלטרון)

אני לא מניח שזה מדבר לכל אחד מעבר אולי לעניין האסתטי, אבל אני כן יכול לראות ייננים כמו א' חץ מתחברים לגישה הזאת, למשל, או א' פלדשטיין. אבל יותר מזה: אני חושש שהאוסטרלים קלקלו כאן – ובגדול – ליקבי רמת הגולן דווקא. דא עקא שביקבי רמת הגולן זוממים כבר כמה שנים על תוויות מהסוג הזה וזאת הסיבה האמיתית שבגינה ו. שונפלד אוסף את כל הדאטה המוטרף שהוא אוסף. אכן כן, אם לא הבנתם עד היום למה צריך את נתוני המוליכות של קרקעות רמת הגולן עד לעומק שבו יש כבר גז טבעי – זאת הסיבה*. עכשיו, מן הסתם, האוסטרלים שוב לוקחים את כל הקופה עם תוויות בסגנון חדש, ולנו לא נותר אלא לחכות או לחקות: האם תחזור ותעמוד להם הצלחת ה- Critters של ילו טייל ושות', או שזה לא ממש יהיה השוס הבא…

תוויות נוספות: הרוזה של היקב, למשל, ומנגד – היין הלבן .

* סתם, בצחוק.