תאורה מיוחדת לחדר החביות

פקקי יין תמונת אילוסטרציה המרקקה היומית

תאורה מיוחדת ביקב?

מחפשים פתרון מעניין ליצירת אפקט וואו בעלות סבירה? חשבתם פעם על תאורה מיוחדת?

 העבודה שלי בענייני בניית אתרים – וכידוע הבנאדם צריך להתפרנס, ויין זאת לא פרנסה – מביאה אותי לעיתים למקומות די מעניינים. זה קצת כמו להיות עורך דין: אתה קורא וכותב ונתקל בכל מיני דברים ממקומות שונים ומשונים. פעם זה יכול להיות אתר ל'סביבה בראי היהדות', פעם דיאטה ופעם – מסתבר – עיצוב, פרוייקטים וגופי תאורה מיוחדים.

מפה, מכתיבת תכנים ובכלל, באים לפעמים רעיונות שאיכשהו מתחברים גם לענייני יין, בירה ואלכוהול – דברים שעל הדרך:

אשאל כך: כמה מכם משתמשים בתאורה מעוצבת בחדר החביות של היקב או בחדר הטעימות? המחשבה בכיוון הזה עלתה במוחי דרך לקוח שלנו – קרני תכלת.

קרני תכלת מתמחה בגופי תאורה מעוצבים ופרוייקטים שונים, ושיטוט באתר האינטרנט שלהם מגלה לא מעט פרוייקטים מעניינים מאוד – ויפים. התחלתי לחשוב על מרתפי החביות שאני מכיר ביקבי הבוטיק בארץ: בכל מה שקשור בתאורה, לא ראיתי מעולם איזו בשורה.

תאורת לדים במנהרה – תחשבו על חדר חביות?! (אתר קרני תכלת)

קסטל, נניח, אלכסנדר או בזלת הגולן, פלם או קלו דה גת. אלה יקבי בוטיק, שאם חושבים על זה עד הסוף, המרתפים שלהם עשויים במתודה העיצובית של בורדו: הנחה של חביות על רלסים של עץ, צביעת הקירות בגווני כתום-צהוב אוקר. מבחינת האורך לפחות, שאטו גולן למשל שונה: הוא עמוק וגבוה, ונראה יותר כמו היכל, מאשר מרתף חביות פונקציונלי. קסטל מייצר את אפקט הוואו על ידי מרתף ארוך, בעוד ששאטו גולן – על ידי מימד ההיכלות, נגיד ככה.

חדר החביות הלבנות ביקבי רמת הגולן: תאורה פונקציונלית נטו (מתוך אתר היקב)

לעומתם, קיימים לא מעט "מרתפי חביות" שהם למעשה מחסנים מקוררים גדולים, שאפקט הוואו שבהם נוצר דרך כמות החביות נטו. קחו לדוגמא את המרתף של יקבי רמת הגולן: לא ראיתי אחד שנשאר אדיש כאשר מוליכים אותו על גשר המתכת שצופה אל חדר החביות הענק. אפקט אחר – אינטימי לגמרי – מתקבל באותו יקב ממש, כאשר יורדים למרתף הטעימות, שלצידו חדר החביות הלבנות הקטן, למרות שהוא לא מרשים.

חדר חביות וארכיון (אחד מכמה). נחפרו ונחצבו ביד...
חדר חביות ביקב אוגרטה, בספרד. לא כולם יכולים להרשות לעצמם, אבל חישבו על תאורה דרמטית יותר? (צילום: הרדד אוגרטה)

יש כמובן אותם היקבים שמשתמשים בחלל היקב כחדר חביות או במחסן. השאלה היא האם כאן אפשר לייצר אפקט וואו – או לפחות אפקט מעניין – באמצעים פשוטים, כמו תאורה מיוחדת.

התשובה היא שכן.

ברוב היקבים משתמשים בתאורה צמודה על קירות הצד, או פרוז'קטורים שזורקים אור לכיוונים שונים. חבל, כיום ישנם פתרונות תאורה מיוחדים שכוללים לא רק גופי תאורה מסובכים ויקרים, אלא גם דברים פשוטים יחסית, כמו לדים במגוון צבעים, שיטות הטמעה ושימוש. לצד גופי תאורה מסוגננים, ראיתי למשל פסי אור מאוד יפים, גמישים, שאותם ניתן לכסות בפלסטיק בעל טקסטורה כזאת או אחרת. שימוש בפסי תאורה יכול לתת אפקט של עומק בחדרי חביות או חדרים אחרים שאין להם עומק טבעי. על ידי תאורה ממוקדת, אפשר להקטין חללים גדולים, וליצור מהם חללים אינטימיים יותר, שיכולים לשמש לסביבת טעימות. צריכת החשמל של לדים היא נמוכה, אורך החיים שלהם מצוין והם קרים למגע. כך, גם שעות של תאורה דקורטיבית בחדר החביות לא תשנה את הטמפרטורה שקיימת בו ולא תכביד על חשבון החשמל של היקב, שהוא מן הסתם לא מהנמוכים שיש.