שתיה מתונה של אלכוהול: מאמר נוסף בזכותה

פקקי יין תמונת אילוסטרציה המרקקה היומית

עוד נייר עמדה של קבוצה גדולה של מדענים, הפעם ממוסד המזון של איטליה, קובע ששתיה מתונה של אלכוהול היא בהחלט עניין חיובי

לאחר בחינה של מחקרים שונים ושל מידע שקיים והובא לפני הקבוצה (שכללה למעלה מ- 30 מדענים מדיסיפלינות רפואיות שונות), ההמלצה, גם של קבוצה זו, היא לא להתערב בשתיה מתונה של אלכוהול.

במבוגרים בריאים וגם בקרב קשישים, צריכה ספונטנית – לא מאולצת – של אלכוהול בתחום של 30 גרם לגבר ו- 15 גרם לאשה, ביום – היא בהחלט סבירה. אין צורך בהתערבות של רופא או איש מקצוע ברמות צריכה כאלה. חולים בעלי סיכון למחלות מסוימות, כמו נשים עם הסטוריה משפחתית של סרטן השד או מי שהם בעלי הסטוריה של מחלקות כליליות, צריכים לדסקס את הנושא עם הרופא שלהם.

החוקרים ממליצים שלא להציע למי שאינם שותים אלכוהול, לצרוך אלכוהול מסיבות בריאותיות. אין לעודד צריכת אלכוהול בקבוצות גיל מסוימות – ילדים ומתבגרים – ובקרב נשים מיניקות או הריוניות. רופא חייב להיות מודע להרגלי השתיה של המטופל שלו, במידה והוא מקבל טיפול תרופתי כרוני.

הבחירה אם לשתות אלכוהול צריכה להשאר בידי הפרט, אומרים החוקרים,  תחת זה שנלקחים בחשבון אספקטים של אלכוהוליזם ושתיה מוגזמת.

בנוסף, בתוך המאמר עצמו, מצטטים החוקרים מחקרים שונים שמראים תועלת הצריכת אלכוהול מתונה – משקה אחד או שניים ביום. לדוגמא, סיכון נמוך בכ- 30% ללקות בסוכרת אצל מי ששותים מעט, בהשוואה למי שלא שותים בכלל אלכוהול. יתרה מזאת: מחקרים שונים מראים סיכון נמוך יותר ללקות במחלב לב אצל סוכרתיים שצורכים אלכוהול, בהשוואה למי שאינם שותים בכלל. בהקשר של כמויות נמוכות, חשוב לציין שהרבה מחקרים כבר מראים שיש תועלת בשתיה מתונה וסדירה, על פני אי שתיה בכלל או שתיה ספורדית ולא סדירה.

תקציר המחקר

הערות פורום אוניברסיטת בוסטון