שש סיבות שבגללן לא כדאי לקנות דירה

פקקי יין תמונת אילוסטרציה המרקקה היומית

במקום להתלבט כל כך הרבה על הדרך להוריד את מחירי הנדל"ן, אולי האופציה הטובה ביותר של הממשלה היא בעצם לדרבן אנשים להשאר בבית. זאת אומרת לשכור או להשאר אצל ההורים. אפשר גם לנסוע לברלין או לטימבוקטו, אבל העיקר הוא שהממשלה תשכנע את העם לא לקנות

בפולנית אומרים: למה לכם לקנות דירה? זה הלוא כל כך לא הגיוני.

והנה הסיבות

  1. חובות

מה יש לכם לקנות דירה, לקחת משכנתא וכל זה. אתם יודעים כמה זה עולה? אתם יודעים כמה מילקי אתם יכולים לקנות בחודש אחד של ריבית בלבד? כן, אפילו בריביות של היום, זה יוצא המון המון מילקים. ובכלל, חובות זה לא טוב. זה מגביל. בלי חובות אתם יכולים לעשות יותר ילדים. אוקיי – לא ילדים, לא,כי זה מצריך חדרים. אבל בלי חובות אתם יכולים לקחת כלב או חתול. אתם יכולים אפילו להתגרש אם אתם רוצים. אתם יודעים מה זה אומר להתגרש כשיש משכנתא על הראש?

למה לכם חובות? עיקולים? דרישות? (ms office)
למה לכם חובות? עיקולים? דרישות? (ms office)
  1. מיסים

מס רכישה, היטל השבחה, מע"מ, מיסים על שרותים שונים ודברים שהממשלה תמציא עוד, על הדרך. בשביל מה לכם? מה יש, ארנונה זה לא מספיק? לפני שאתם קונים, קחו עצה ממשלתית קטנה: תבדקו מה אומרת ההוצאה שלכם מבחינת מס. בכסף שתחסכו על מיסים תוכלו לטוס לחו"ל לחופשה ארוכה. אולי אפילו תתאהבו באיזה מאצ'ו פיצ'ו (או מאצ'וׁאחר?) ותשארו שם? רק שלא תשכחו לחזור למבצע הבא בעזה!

  1. חשבונות מים

נכון. זה משלמים בכל מקרה, גם אם שוכרים דירה. אבל מה קורה אם ישנה נזילה בצנרת או שצריך להחליף מונה? ומה קורה כשהעיריה מחליטה על "השבחה"? עזבו אתכם זוג צעיר. המשיכו לגור אצל ההורים. כל הסיכויים הם שהם לא ישימו לב שדווקא כשאתם מתקלחים ביחד, זה עולה יותר.

  1. הכל עליכם

כשאתם גרים בבית או בדירה משלכם, הכל עליכם: התריס התקלקל? אין מה לקרוא לבעל הבית. הדוד מקצר? זה לא מעניין אף אחד. צבע? טיח? חולדות? פחחח. בקיצור, אין שום סיבה הגיונית שתקנו דירה אם אתם קולטים שקולטי שמש מקולקלים או נוזלים זו בעיה שלכם.

  1. ועד הבית

תשלומי ועד הבית עליכם, זה ברור, גם כשאתם שוכרים. אבל ההחלטות האמיתיות לא מתחילות ונגמרות שם. ההחלטות האמיתיות הן מה לעשות עם הבן של השכן הש..ק שמחזיק את הרוטווילר שלו בגינה עד שהוא חוזר בשתיים בלילה ועם אבא שלו, ש"סיפח" חתיכה יפה מהשטח שבין העמודים והפך אותו למחסן כלי עבודה/סדנת ריתוכים. לא ראיתי שוכר או שוכרת דירה שאי פעם הודיעו שהם יטפלו בחדר הזבל, נגיד ככה.

  1. רילוקיישן

קיבלתם הצעת עבודה פנומנלית, והוזמנתם למלצר בחיפה, לכתוב קוד ביוהנסבורג או לעצב אתרים בסן פרנציסקו? עכשיו נראה אתכם מקבלים את ההחלטה: "ומה נעשה עם הדירה? נמכור? ומה אם נצטרך לחזור? נשכיר?" אה: אם אתם מוכרים, אתם משלמים מיסים, עמלות, שכר טרחה ומס בולים. אם אתם משכירים, אז יש לכם דאגה שמא הם לא יפנו/יצבעו/ינקו, שמא הם יעשו בעיות לשכנים או יספחו את החניה לטובת סדנת פחים וכמובן שמא יתקלקל הדוד שמש. ואז מה תעשו? תחזרו? תעיפו את הדיירים? חה – רק תנסו!

בקיצור ילדים, זהו סוף המניפסט. שש נקודות שבגללן אין לכם מה לקנות דירה.