שמשון ודלילה… יקב מוני מציג

פקקי יין תמונת אילוסטרציה המרקקה היומית

שני יינות חדשים, סדרת פרמיום ראשונה ליקב, תחת ידו של סם סורוקה, יינן היקב

שני היינת החדשים – אדומים – הם מבציר 2009, שהיא השנה שבה הצטרף סם סורוקה ליקב. לפני כן הוא היה בכרמל, בתפקידים שונים, כולל זה של ניהול 'יקב הבוטיק' של היקב ההוא.

יקב מוני – בבעלות של משפחה ערבית נוצרית, מנהל את הכרמים שלו בעצמו, ואלה נמצאים כולם סביב היקב, בבעלות המנזר שבמרתפיו מתיישנים היינות; כולם, אגב – כשרים.

שמשון ודלילה לפי ואן דייק: שמשון בהחלט מתאים לדימוי – מחוספס וטאני. דלילה שמנמנה? אני לא בטוח (ויקימדיה)

שני היינות, אומר סורוקה, הם סוג של מחווה לשני העולמות – החדש והישן – שבבסיס העשיה שלו: העולם החדש – הלימודים באדלייד והעשיה ה"אוסטרלית', מול ההסיטוריה המשפחתית הקנדית, תחת ההשפעה הצרפתית, שמשתקפת ביין השני – דלילה – שהוא בלנד בורדולזי. את השמות ליינות, אגב, נתן מוטי שקד, המשווק של היקב. זה די משעשע, כשאני חושב על זה: שמשון – נזיר אלוהים – היה מנוע לא רק מלגלח או לספר את שערו, אלא גם מנוע משתיית יין: "כי נְזִיר אֱלֹהִים יִהְיֶה הַנַּעַר מִן הַבֶּטֶן". הנה עוד זווית ליקב שיש בו כל כך הרבה שיתופי פעולה בין דתיים-תרבותיים.

שמשון ודלילה – גרסת מוני (צילומים: קית' גלסמן)

שמשון ריזרב 2009

קברנה סוביניון וסירה – 45% כל אחד, ו- 10% פטיט סירה. האף נעים, אבל טיפה בעטני, עם פרי יחסית כבד שיש בו מתיקות של קרמל או סוכריה. מעט ירקרקות שממשיכה יפה לפה. הבציר הוא אמנם 2009, אבל היין עדיין טאני מאוד, וגם פה, אפילו תוקפני במקצת. הסיומת בינונית-ארוכה, עם מרירות קלה מאוד. יין שמתאים להתיישנות די ארוכה. יין נעים, עם חמיצות טובה בסיומת.

המחיר: 149 ש"ח לצרכן.

דלילה ריזרב 2009

בלנד בורדולזי שמכיל 50% קברנה סוביניון, פטי ורדו 30%, 20% מרלו – ה'צד' של העולם הישן בין שני היינות, עם יישון של 14 חודש בחביות צרפתיות. אף יותר טוב, כהה ו'אפל', עם משהו טיפה מאובק. הפה מלא, אבל לא מלא מדי – בהחלט נעים וטוב. יופי של יין, עם חמיצות טובה. היין צריך דקנטר, שעושה בו פלאים. שאפו: היינן והיקב בהחלט עושים כאן קפיצת מדרגה.

149 ש"ח.

קברנה סוביניון ריזרב 2010

טעימה מקדמית- היין בוקבק במארס האחרון. מכיל 10% פטי ורדו. סמיך, עם חמיצות גבוהה. 16 חודש בעץ ועדיין – יין לא כבד. הוא סגור מאוד, אבל בפה אפשר לחוש שהוא לא רק נקי ומדויק, אלא שיש לו לא מעט רבדים. הוא עוצמתי מאוד, מתובל ועשוי היטב.

יופי של יין – ישוחרר בסביבות פסח – במחיר צפוי של 79 ש"ח לצרכן.

סיכום? יינות טובים, שמצטרפים לקולומבאר המצוין והרענן של היקב – 40 ש"ח, ולשיראז ריזרב הטוב גם הוא.