"שלח יין" מבקש אפסנאי בבאר שבע…

פקקי יין תמונת אילוסטרציה המרקקה היומית

מעמיתו בתל ערד. והוא עושה את זה לפני 2,600 שנים…

חוקרים מאוניברסיטת תל אביב חקרו אוסטרקון שהתגלה בתל ערד לפני כחמישים שנה וגילו כתובת בחלקו האחורי. בכתובת מופיעה בקשתו של אפסנאי צבא יהודה בבאר שבע, מחברו ועמיתו שבתל ערד

האוסרטקון הוא אוסטרקון 16 מתוך כ- 90 שהתגלו החל משנת 1962 בידי האריכאולוג יוחנן אהרוני. חלק מהאוסטקרונים האלה היו מיועדים לאלישיב – ככל הנראה אפסנאי המצודה – והם מכילים תכתובות שונות שקשורות באספקת מזון ויין. הקושי בקריאת ה'מכתבים' הללו נובע מכך שהאוסטרקונים הם פיסות חרס עליהן כתבו בדיו שדהה במהלך הדורות.

חלק מהמכתבים פוענח וידוע במה עסקו, אבל החידוש בעבודת החוקרים הנוכחית, הוא בכך שהם מצאו שככל הנראה ניתן יהיה להגיע למידע נוסף שאצור בהם, בעזרת שיטות פוטו-ספקטראליות נוספות:

עד כה צולמו החרסים בצילום דיגיטלי או תחת אינפרא אדום. במחקר המדובר, החוקרים השתמשו באור באורכי גל אחרים (550 – 950 ננומטר) וגילו לא רק מילים נוספות – ופרשנות מחודשת – בחזית, אלא גם כתובת דהויה לחלוטין, שלא נראתה כלל באור נראה או ב- IR.

חלקו האחורי של אוסטרקון 16 הוא ככל הנראה המשכו של חלקו הקדמי.

בחלק הקדמי מברך חנניהו, ככל הנראה אפסנאי מבאר שבע, את אלישיב, אפסנאי תל ערד, ומבקש ממנו לשלוח לו כסף ושמן. בחלקו האחורי – זה שפוענח עכשיו – הוא מבקש שאם נשאר, ישלח לו אלישיב גם יין, תוך שהוא מזכיר לו ש"אם יש משהו שאתה צריך – תגיד". באותה נשימה הוא מזכיר כמות מסוימת של יין שלקח אדם שלישי, גאליהו (שאולי הוא זה ש"מקשר" ביניהם) במה שנראה לי כמו סוג של התחשבנות לא פורמלית.

שני הגברים היו ככל הנראה ביחסי ידידות, אומרים החוקרים, מה שאולי אפשר להם להחליף או לדאוג זה לזה ליין ומצרכים אחרים בניסוחים שלי – אישית מזכירים שיטות די מוכרות של אפסנאים: "אם אתה צריך עוד משהו, תגיד."

למאמר המלא, כפי שהתפרסם ב- PLOS ONE.