שבועות 2022: יין לבן ורוזה מבית טפרברג

יינות טפרברג לשבועות: אסנס רוזה ויין לבן

שני יינות קרים של טפרברג, שמבטיחים ומקיימים להיות מהנים ו'שתיים' מאוד, בלי להשתלט יותר מדי על הארוחה

מתי שבועות 2022? לוחות השנה אומרים שהשנה, ערב החג חל בארבעה ביוני, יום שבת, והחג יוצא ביום ראשון, 5.6.2022, קצת אחרי 20:20.

ולמה אני טורח לעדכן? כי היות וזה המצב, הרי שאנחנו מדברים על סוף שבוע ארוך, שבמהלכו תהיה הזדמנות לפחות לשני יינות "קרים" – לבן או רוזה. שני היינות הבאים של 'טפרברג' יתאימו למגוון לא רע בכלל של מאכלים אופייניים לחג – אוכל קל, יחסית, שמסיבות אלה ואחרות עשיר יחסית בגבינה ובירקות ירוקים, קלים.

טפרברג אינספייר דבוקי, גווירצטרמינר ופרנץ' קולומבר 2021

דבוקי (55% ביין) הוא זן ענבי מאכל שתעשיית היין השתמשה בו שנים להגדלת נפח של יינות לבנים שונים. כאן הוא נבצר בחלקה ותיקה באזור זיכרון יעקב, שאותה מגדלים ליינות איכותיים יותר, ולא ל'מילוי'. הגווירצטרמינר מגיע מחלקה בגוש עציון והפרנץ' קולומבר נבצר באיזור לכיש.

הענבים עוברים סחיטה עדינה ואיטית והתירוש עובר למכל נירוסטה בו מבוצעת הפרדה בין המשקעים למיץ באמצעות טכנולוגיה שנקראת "הרחפה" – flotation: בטכניקה זו מרחיפים את המשקעים לחלקו העליון של המכל באמצעות פעפוע של גז חנקן. לאחר פירוק הפקטין, ניתן להעביר את המיץ הנקי שמצוי מתחת למשקעים, למכל התסיסה.

בדרך כלל משקעים את המשקעים בקור ומעבירים את התירוש; תהליך שהוא פחות נקי, דורש לא מעט אנרגיה (לקירור) והוא איטי הרבה יותר – יש לקרר את התירוש, להפריד אותו ואז להניח לו להגיע שוב לטמפרטורה מתאימה לתסיסה. בשיטת ההרחפה אין צורך להתעסק כל כך הרבה בשינויי טמפרטורה, הזמנים קצרים יותר, הפגיעה בארומות מצומצמת יותר והחיסכון במשאבים רב יותר.

העבודה של יינני טפרברג השתלמה, במקרה הזה: היין ארומתי מאוד ומהנה, אך עדין. האלכוהול טוב (12%) ואין השתלטות של אף אחד מרכיבי היין על הפאלט. זהו יין שמתאים לארוחות קלות או כאפריטיף ובהחלט יהיה מרענן קיצי טוב.

טפרברג אסנס רוזה 2021

בלנד של גראנש נואר, מורבדר ואחוזים בודדים של ברברה, כולם מעמק איילון. הענבים נבצרו לרוזה, כאשר ביקב הם עברו הפרדה מהירה וריסוק עדין. בתום קירור מהיר עברו הענבים לפרס פנאומטי בו השהו אותם כמה שעות למיצוי צבע קל וארומות.

עם סיום ההשריה תחת חנקן, הענבים נסחטו בלחץ נמוך ביותר ללא חשיפה לחמצן על מנת לקבל תירוש ענבים בגוון אדמדם. המיץ שנסחט הועבר למכל הרחפה, כמו יין לבן, ולאחר הפרדת התירוש ממשקעיו, עבר המיץ תסיסה קרה (13 מעלות) שארכה כ- 20 יום.

טפרברג אסנס רוזה 2021 הוא יין רוזה בעל צבע עדין מאוד, נעים וקל. האף מזכיר אגסים ופרחים. הפה קל, עדין אך עם זאת פריך ורענן. זהו מלווה מצוין לדגים לבנים על הגריל ואפילו לאוכל מעט עשיר יותר.

(צילום: איל קרן)