היינות הכי טובים לחג? הכי 'שווים'? הכי בנאליים? אני לא יודע. זאת רשימת היינות, שהייתי שמח ללוות בה את ארוחת החג הקרוב, או לקבל מתנה, לארוחת החג הבאה

בחרתי שלא להביא הפעם יינות זולים, דווקא בגלל שכאלה יש למכביר, וגם כתבו לא מעט עליהם. תחרויות Best Value והטעימה השנתית של 'יין וגורמה' בוודאי נתנו מושג מצוין על היינות האלה, אז בואו נלך לרשימה קצת יותר 'כבדה'.

ירדן קברנה סוביניון 2007 (צילום: קובי רן)

השתדלתי לסדר אותה לפי המחיר, פחות או יותר, כשהוא מתחיל בסביבות 65 ש"ח ומגיע לאזורי ה- 250 ש"ח. רוב הרשימה מורכבת מיינות ישראליים, ויש בה גם יינות שאינם כשרים.

Sito מרלבורו 2011 – סוביניון בלאן מאוד 'לעניין'. על הצד המתקתק, הלא מסובך והלא מתיימר. יופי של יין למנות ראשונות.

ברקן אסמבלאז' צפית 2009 – 'ריחן' יהיה יותר לטעמם של כולם, אבל זה אולי המענין יותר. בהחלט לא שגרתי, ומאזור פחות 'מפורסם' בישראל – השפלה.

סגל רכסים דובב ארגמן 2008 – בזכות מקוריות זנית, עקשנות עשייתית וטעימה הנאתית: יופי של יין, עם הרבה אופי, בלי כובד ומשקל ובלי טונות של עץ. ואגב יינות 'שלוש במאה'? סגל מרום גליל ק"ס הוא הבחירה שלי.

הרי גליל 'אלון' 2009 – האנטיכריסט של האסמבלאז' ריחן. סגנון מאוד דומה, מאותו אזור, במחיר טיפה נמוך יותר. יופי של יין. ואם אתם רוצים דווקא לבחור בפינו נואר מאותה סדרונת, או בסוביניון בלאן – גם תרוויחו.

דלתון עלמה 'הרון' 2009 – באתי בגלל המחיר – נשארתי בזכות התענוג. היין רק משתפר והולך.

יקבי רמת הגולן ירדן קברנה סוביניון 2007 או 2008: צריך הסברים? שני יינות מעניינים. ה- 2007 מוכן יותר, לטעמי, אבל שניהם מצוינים. ירדן קברנה סוביניון כרם אל רום 2008 יספק גם הוא את הסחורה, אבל לא במחיר הזה…

שאטו גולן קברנה סוביניון 2009 – רחב, פירותי ועסיסי. שונה מהעשייה ה'אישית' של אורי חץ. מאותו אפלסיון, ומוצלח לא פחות, הוא קברנה סוביניון 2009 של בזלת הגולן. יותר על הצד המתקתק והפירותי, אבל מוצלח מאוד וידידותי לכל.

רקנאטי קריניאן 'פרא' 2010 – שלושה יינות בתת הסדרה הרקנאטית הזו, וזה המועדף עלי. נכון, הסירה יותר גדול ואולי יותר מתוחכם, אבל אני הלוא בנאדם פשוט: הקריניאן מעניין, נעים מאוד ו'לגים'.

סוסון ים אלול 2009 – פיתחו את הבקבוק יום לפני, לפחות. תקבלו המון פרי סמיך, וסוג של תענוג בכוס. יין להסיבה.

ויתקין שורשים ב' 2007 – דווקא היין היקר ברשימה, הוא מיקב שלרובמ וכר יינות במחירים שפויים מאוד. שורשים הוא יין למתנה, למישהו שמעריכים ואוהבים. מהבסיסיים יותר של היקב נסו את 'מסע ישראלי לבן': יין מאוד נעים.

קינוח:

ירדן T2 (קינוח): לא כתבתי עליו מילה בשעתו, אז הנה: מאוד פרחוני, מנטולי, עם מתיקות של מסטיק. לא יין קינוח 'טריוויאלי', ולא כזה שמנסה להיות פורט, במקומות שאי אפשר להיות פורט. 190 ש"ח, לבקבוק של 750 מ"ל.

אלכוהול לקינוח:

אנטיקה פורמולה, קרפנו. לוורמוט הזה, ובמיוחד לבנדטו קרפנו, מגיעה כתבה משלהם, אבל רק כדי לגרות את בלוטות הטעם: תנו קרח בכוס גבוהה, עם קצת תפוזים וטיפה ביטרס… מתקתק וטעים מאוד.