רמי מרטן רויאל אקורד 1738

פקקי יין תמונת אילוסטרציה המרקקה היומית

הכרם מציגים בישראל את מה שאמור לפתות את חובבי הוויסקי אל עולם הקוניאק: רמי מרטן 1738. מוצלח? יצליח? אולי, אולי…הכרם – יבואנית רמי מרטן – החליטה להביא לארץ את הרמי מרטן 1738: קוניאק שמכיל 35% פטי שאמפן ו- 65% גראנד שאמפן (שניים מאזורי הקוניאק היותר טובים) והוא בלנד של קוניאקים בני ארבע עד 20 שנה. באותה הזדמנות כרתה הכרם ברית עם מסעדת קלואליס ומיתגה את החדר הפרטי של המסעדה תחת השם של לואי ה- XIII, המותג האייקוני של רמי מרטן.

רמי מרטן 1738 (תמונת יח"צ)
רמי מרטן 1738 (תמונת יח"צ)

רמי מרטן 1738 בא בין ה- VSOP של רמי מרטן – הקוניאק הבסיסי שלהם, לבין הסנטאור – מוצר שלא נמכר ממש בישראל, ולמעשה בין ה- VSOP וה- XO. הרעיון הוא לתת לא רק מוצר במחיר ביניים, אלא משהו שונה בפרופיל הטעמים שלו; קוניאק כבד ופירותי יותר, עם יותר "חבית", שידבר לחובבי הוויסקי. שגריר המותג בעולם, שביקר בישראל, אומר שזה בהחלט מדבר לפרופיל של חובבי המקאלן ויותר מזה – לחובבי ברבן.

מדובר בקוניאק בהחלט טוב. הרבה אומפף – בעיקר בפה ופחות באף. הרבה שוקולד, פירות מיובשים וקצת מוקה. מאוד יבש ודי "עבה". לא מוצר אלגנטי, אבל בהחלט טוב ובעל סיומת יבשה.

ה- 1738 נמכר כבר כמה שנים בארצות הברית, בתחילה במחיר של כ- 100 – 115 דולר, והיום במחיר של 40 – 50 דולר (!), כשה- VSOP עולה משהו כמו 33$ במקומות רבים. הסיפורים משתנים, והאמת שאין לי כל כך דרך לבדוק אותם. אני זוכר שהוא פותח במקור (בסביבות 2005) עבור השוק האמריקאי, אבל שגריר המותג אמר שהוא קיים בצרפת כבר משנת 1997, אבל לא נתמך שם או בכלל מבחינה שיווקית. השם, אגב, מציין את השנה שבה אישר לואי ה- 15 לרמי מרטן להרחיב את נטיעות הכרמים שלו, והפך אותו ליצרן האו דה וי המקומי (מה שיהפוך במאה ה- 19 לקוניאק) הגדול ביותר. כך או אחרת, כאמור, אחרי שהתחילו לדחוף אותו שיווקית, ה- 1738 הפך ללהיט בארה"ב, ושם נמכרו ממנו כבר רבע מליון ארגזים בשנה החולפת. התכנון היה 100,000 ארגזים "בלבד".

בישראל יימכר הקוניאק הזה ב- 320 ש"ח – מחיר מומלץ לצרכן – אבל סריקה מהירה ברשת מדברת על מחיר של 260 ש"ח; הרבה יותר הגיוני, מאחר שבסך הכל מדובר בקוניאק די צעיר, אם גם "בשל" יותר מבחינת טעמים. השני מיל שלי? אם אתם אוהבים את ה- VSOP, שהוא בהחלט מהמעודנים יותר בחבורה, אתם בהחלט מוזמנים להשאר איתו, או לקפץ ל- XO וליהנות מקוניאק ברמה שונה לגמרי. ה- 1738 טוב, עגול ושמן, אבל לא כל-כך שונה מהמוצר הבסיסי של רמי מרטן. ולגבי מי שאוהב ויסקי? ויסקי זה לא.