רוגוב אופוס 8: מה הלאה?

פקקי יין תמונת אילוסטרציה המרקקה היומית

זמן קצר אחרי מותו של דניאל רוגוב התפרסמה המהדורה ה- 8 של מדריך היין של דניאל רוגוב, אותו עוד הספיק לעדכן לפני שהלך לעולמו. האם הוא באמת 'אולטימטיבי'? ומה יהיה עכשיו?

אני לא יודע מה יהיה עכשיו. יש לא רעיון או שניים, אבל נתחיל מהתחלה.

ההשקה של המדריך של רוגוב – זה שהיה אמור להיות '2012', היתה אמורה להיערך בנובמבר 2011 במרתף דרך היין ברחוב החשמונאים. "המו"ל כבר הזמין מקום", אמר לי אחד מהשקדים הבכירים בבוקר הלוויה, "ועכשיו?". אז לא היתה השקה, והספר הגיע אלי דרך הוצאת קורן כמה ימים בתוך נובמבר. קומוניקט קצר, שליווה את הספר, הסביר מדוע שונה שמו: "זהו המדריך האולטימטיבי ליינות ישראל בשל העובדה שהוא האחרון, וגם המהדורה המקיפה ביותר של המדריך."

בהתאם לכך שרוגוב נפטר, לא ראיתי את אותו הקף הדיווחים והביקורות עליו, כפי שהיו בשנים קודמות. במידה מסוימת חבל, כיון שהוא נותן אותם כלים כפי שנתנו המהדורות שלפני כן, באותה שיטה ממש. ישנם בו פרטים על יקבים רבים יותר, ועל יינות רבים, למרות שרוגוב כנראה הוריד מכמות רשמי הטעימה שלו: לו היה שומר על הכל, היינו מקבלים מדריך גדול וכבד מדי, כפי שאמר לי יריב עמית, מי שתרגם את המהדורה הקודמת.

טכנית, המדריך רלוונטי באותה מידה בה היה רלוונטי בשנים הקודמות. בסופו של דבר, אלה אותן הביקורות, ואלה אותם הציונים והכוכבים (עם השינויים המתבקשים). מעשית, וחשבתי על זה לא מעט לפני שכתבתי את הדברים, מותו של רוגוב גרם למדריך לאבד הרבה מהרלוונטיות שלו.

האיש עשה את הספר והיה הספר – והספר היה האיש. עכשיו, במקום כלשהו, זה עוד מדריך. כבד, אינפורמטיבי, עמוס מאוד, אבל 'עוד מדריך'. ההבנה, שהמדריך של רוגוב נעצר, כאילו עצרה גם אותו – והביאה את התעשייה לאיזשהו stall.

המקום למדריך של רוגוב קיים, אבל אני לא רואה מישהו שיכול להרים את המשימה הזאת ולכתוב מהדורה 'משלו'. רוגוב האיש היה נוסע ובא אצל היקבים במסירות שלא היתה לה שניה, וגם אם אפשר היה להתווכח על הרבה דברים שכתב או אמר, עדיין, בסופו של יום? לרוב היתה השורה האחרונה – שלו.

יכול להיות שהפתרון הוא מעין Platters’ Guide : מדריך יין שהחל עם זוג אחד, לפני יותר מ- 30 שנה, וכיום הוא נכתב וערוך על ידי קבוצה של מבקרי יין. במודל הדרום אפריקאי הזה, כל אחד מחברי הצוות אחראי לקבוצת יקבים מסוימת, ויחד הם יוצרים מדריך שלם. המדריך מקיף גם צדדים אחרים של תעשיית היין והאוכל, ועובד היטב עבור התעשייה שם כבר כמה שנים. אולי זהו הפתרון, מי יודע?