פקקי יין תמונת אילוסטרציה המרקקה היומית

קפה שטרן הוותיק – שנוסד ב- 1948 – משנה את שמו (ובעליו), והופך ל'קפה בשוק'

הצרה הגדולה של שוק הכרמל היתה ותהיה הט…ת – אין מה לעשות. הצפיפות רבה יותר מזאת של 'מחנה יהודה', וגם לא ברור לי אם העירייה עושה יותר מאשר לשטוף בשעות הלילה בזרנוקים את השוק. לא היה ולא יהיה כאן שוק אירופי, מסודר ונקי, וצריך ללמוד לחיות עם זה. מה שיותר מציק לי, הוא העדר ההמשכיות והזיקה לעבר והמורשת של שוק הכרמל. אותן חנויות מיתולוגיות שנעלמות, הולכות לבלי שוב, בלי שיש בהכרח מישהו שמעריך את המשמעות שלהן: גם קימעונאות היא חלק מהתרבות שלנו.

בניגוד לשוק מחנה יהודה, שהופך – אולי כבר הפך – למוזיאון, שוק הכרמל עדיין יותר מאשר פעיל. הוא היה ונשאר שוק אמיתי, עם כל מה שתמיד היה לו להציע: מבגדים וממתקים, ועד דגים, גבינות וירקות, כמובן. עדיין אפשר להשיג כאן דגים ופירות ים טריים אצל מוסי – דור שני למוכרי דגים, גבינות אצל אורי או דגים מלוחים ומעושנים אצל אבי. אני מניח שכל אחד מכיר איזשהו דוכן 'שלו' לירקות, או פינה שבה הוא יכול לאכול בורקס חם ביום שישי בבוקר.

שוק הכרמל הוא גם מקום שידע ויודע להתחדש: עם כל עליה שהגיעה לכאן, נכנסו מוצרים חדשים לשוק. העליה הרוסית הביאה את הצורך בבשר לא כשר. העובדים הזרים מרומניה – את מוצרי האלכוהול הזולים (ולרוב מזויפים). העובדים הזרים מדרום מזרח אסיה הכניסו ירקות שלא הכרנו וגם פירות ים, לצד רטבים וחומרי גלם מתאילנד ומזרח אסיה. המכולת הסינית ומזרח מערב, שתיהן התחילו בשוק, בתשובה לאותה דרישה של העובדים הזרים.

הבעיה היא, שעם כל זה, העסקים בוודאי לא אותם עסקים כמו שהיו פעם. היו כאן חנויות מתולוגיות של תל אביב – פרדי, הקצב, ששרת את הייקים והרומנים של תל אביב, ועוד הספקנו לקנות בו שלושה דורות: סבתי, אימי ואני. כרמי – איש החמוצים, ואפילו הסניפים הראשונים של מעדני מניה ו'טיב טעם', שהחלה כאן את דרכה, בקצביה של אבא טרייביש.

קפה בשוק: מבחר גדול, מחירים סבירים. (קליק להגדלה)

'קפה בשוק'

'קפה בשוק' הוא שמה החדש של חנות הקפה שהחליפה את 'קפה שטרן', באותה פינה ממש. החנות, שותפות של קפה 'אוא' הוותיקה והאיכותית, מציעה מבחר עצום וטוב של קפה ואביזרי קפה, לטחינה לכל המטרות: מקינטה, פילטר או מכונות קפה. 'קפה שטרן' הוותיקה נוקתה ושופצה, הוחלפו תיבות הקפה והמכלים במכלים חדשים, ונראה לי גם שהמגוון גדל. מהבחינה הזאת – הכל דבש.

מה שקצת עצוב לי, הוא שלא נשמר השם המקורי של החנות. יש משהו נייטרלי ופחות מחייב בשם 'קפה בשוק', הוא אולי אינפורמטיבי, אבל מצלצל כמו עוד חנות קפה, בשוק כלשהו, איפשהו. לשאלתי, מיכה ריינר, הבעלים של קפה אוא, אומר כך:

"שמו המיתולוגי של קפה שטרן קרוב אל ליבנו כמו גם יעקב, בעליו בעשרות השנים האחרונות.

בחרנו בשם "קפה בשוק" בגלל מתכונתו כמקום אתנחתא לעוברים ושבים בתוככי השוקים למיניהם ושוק הכרמל ביניהם. "קפה בשוק" שונה במידה משמעותית ממה שהיה בעבר בכך שהוא מציע מבחר רחב יותר של קפה וכן מגוון סוגי תה וחליטות ועוד מוצרים נלווים – כל אלה בדרך צנועה ותכליתית. הוספנו גם את הפקת משקאות הקפה באופן שיאפשר ללקוחות להתנסות בהם בטרם יבחרו לעצמם את התערובת הרצויה להם; או, פשוט, לעצור דקה או שתיים וליהנות מקפה ריחני וטעים…"

ועוד, מוסיף מיכה: "בכל זאת אנו משמרים באדיקות את מורשת שטרן על ידי העמדת התערובות שהוא נהג להציע ללקוחותיו וכן שימור התוויות הכל כך יפות ש"הלכו לאיבוד" בחנות הישנה, ועתה זוכות לעדנה על דופן דלפק המכירות שבחנות."

טעמתי אספרסו קצר מהתערובת שהיתה באותה עת במכונה. ארומתית, טובה ומאוד Mild. אם אתם אוהבים את 'קצר' שלכם בעטני יותר, אני מציע שתאמרו את זה מראש. מלבד זה – אתם מוזמנים. המקום בהחלט שווה ביקור חוזר, או ביקור בכלל.

"קפה בשוק"

הכרמל 33

ימי א' עד ה' : 07:00 עד 17:30

ימי ו' וערבי חג: 07:00 עד 16:00

טלפון : 03.5103280