קוניאק כשר: טעימת 3 סוגי קוניאק נולין (Naulin)

קוניאק כשר היה עד לאחרונה עניין מאוד נדיר, אבל עם הזמן והדרישה, יש יותר ויותר מוצרים ומותגים כשרים, גם על המדף בארץ. קוניאק נולין הוא תוספת מבורכת של קוניאק כשר לפסח

קיימת בעיה אובייקטיבית לייצר קוניאק כשר, כיון שזהו מוצר שמבוסס על ענבים, ולא על פירות אחרים או דגנים. הבעיה מתחילה עם ייצור יין הבסיס, ומשם נמשכת גם ליישון, כאשר גם החביות צריכות להיות "כשרות".

המותג האחרון שהגיע ארצה הוא דופואי, משל באש גבריאלסן, אבל האמת היא שנולין – הקוניאק המדובר כאן – הגיע מעט לפניו. מדובר במשפחה שלמה של קוניאקים וברנדי שהיא מותג של בית קוניאק גדול מאוד, משל מגדלי הענבים הגדולים ביותר בקוניאק.

משפחת בואנו – 200 שנים של קוניאק

קוניאק מיוצר על ידי מספר גדול של יצרנים, בגדלים שונים, אבל עיקר המשקה מיוצר על ידי מספר מצומצם מאוד של בתים. זה לא סוד שהנסי מוביל את התעשייה מבחינת כמות, אבל כדי שהמותג יוכל לספק את כל הקוניאק, הוא חייב לקנות תזקיקים (ולפעמים גם יותר מתזקיקים) מיצרנים אחרים.

משפחת בואנו היא בת כ- 400 שנים, אבל "רק" לפני 200 שנים נכנסה לענייני הקוניאק, כאשר רכשה את האדמות הראשונות שלה וגם החלה לזקק קוניאק, בעיקר עבור מרטל ורמי מרטן.

הסבא (מישל בואנו) של בני הדור הנוכחי היה זה שרכש שני מותגים מוכרים בקוניאק – דה לוז (שצפוי לנחות בישראל בעוד כחודש) ו – J. Dupont ובכך אפשר למשפחה לייצר גם קוניאק תחת מותגים שהם כולם שלה.

כיום מחזיקה המשפחה קצת פחות מ- 4,200 דונם של כרמים בגראנד שמפן (לב אזור קוניאק) ומפעל שבו 41 דודי זיקוק; דוד זיקוק לכל 100 דונם, אם רוצים, ואם יוצאים מתוך הנחה שהם מזקקים רק יין שלהם, ולא קונים יין או מזקקים עבור אחרים (מה שאני די בטוח שהם עושים) או לוקחים פרי מחוץ לכרמים שלהם. בכל מקרה, בנוסף על הכרמים ועל המזקקה, יש לבית גם חבתניה שלו, מה ששמור היום בעיקר לבתים גדולים.

קוניאק כשר נולין

ישרקו-טיב טעם היא היבואנית של המותג, ומוצרים אחרים של בואנו, כולל דה לוז, שכאמור יגיע ארצה בעוד זמן קצר. לארץ מגיעים כמה מוצרים של נולין, שכולם כשרים: שני סוגי ברנדי ושלושה קוניאקים: VS, VSOP ו- XO.  לחברה יש גם קוניאק XO Fin Bois, אבל הוא לא מגיע לכאן, ואני מניח שהבעיה היא בעיית יין כשר זמין למוצר.

 תעתיק: בחרתי להשתמש בתעתיק בו משתמש היבואן – נולין, ולא נולאן.

נולין הוא מותג ותיק, ששורשיו במאה ה- 19 או קודם לכן: מדובר בבית שסחר וגם ייצא קוניאק, ושנת הייסוד שלו הייתה 1879. בואנו קנו את השם והוא משווק כחלק מ- J. Dupont:

קוניאק נולין מציג לדעתי מגוון יפה מאוד של מוצרים באיכות טובה, במחירים מצוינים.  ה- XO הכשר עולה כאן 355 ש"ח, ואילו ה- VSOP וה- VS מחיריהם המומלצים הם סביב 150 – 180 ש"ח.

איכות הקוניאק טובה מאוד, ויותר. מדובר בקוניאקים יחסית מסורתיים בעשייה שלהם:

קוניאק נולין VS הוא חם ועשיר, יבש בסיומת. עם רמזים קלים מאוד לעץ ווניל. הוא יותר מאשר בלנדר לקוקטיילים, אלא משקה ראוי מאוד בפני עצמו.

קוניאק נולין VSOP  מעט יותר מודגש, כאשר יש כאן יותר מאופי הפרי השזיפי מאוד של הקוניאקים האלה. הוא קצת פרחוני, ומאוד הרמוני בסיומת.

קוניאק נולין XO הפתיע אותי, אני חייב לומר: חשבתי שאני עומד לקבל קוניאק כשר עם מאסה של עץ וגוף "עבה", אבל לא – בדיוק ההפך: יש כאן משהו מאוד רזה ומדויק, יבש. הפה מלא שזיפים שחורים, ואלה מופיעים חזק מאוד גם בסיומת, אבל עדיין, ככל שאני אומר "חזק", מדובר בקוניאק מעודן וחלק.

סיכום?

שלושה סוגי קוניאק כשר מצטרפים לסוגי ומותגי הקוניאק הכשר שיש כבר היום על המדף, והם עושים זאת בהצלחה ובמחיר סביר לחלוטין. מי שצריכים קוניאק כשר או קוניאק כשר לפסח ימצאו כאן את מבוקשם, במחיר שהוא ממש ללא השוואה.

ההערה היחידה שיש לי אולי היא באשר לטיב האריזה: הייתי מצפה אולי לאיכות קצת גבוהה יותר, למוצר שהוא כמעט תמיד מוצר שמיועד למתנה (אני מדבר על ה- XO). הקרטון נראה קצת מיושן, וחבל.

הצילומים כולם מאתרי היצרן (יח"צ חו"ל)