קוניאק הנרי מונייה XO

פקקי יין תמונת אילוסטרציה המרקקה היומית

קוניאק הנרי מונייה נקרא על שמו של קברניט צי הסוחר הצרפתי שייסד  את הבית. הקוניאק מיובא לישראל על ידי 'יין בעיר' ומחירו כ- 230 ש"ח

ההיסטוריה של בית הנרי מוניה

הנרי מונייה נולד וגדל בקוניאק, ואחרי קריירה בצי הסוחר הצרפתי, בשנת 1858, הוא איחד כוחות עם ז'אן סלמון, מזקק, שהיה חמו (אבי אשתו), ובעל כרם בקוניאק בשם אוז'ן בלט. בתחילה הם יצאו תזקיקים ב- bulk בכמויות גדולות להולנד, אך עד מהרה התרחבו למדינות אחרות בצפון אירופה.

בשנת 1874 החליט מונייה לשנות כיוון, והחל לבקבק קוניאק משלו ולמכור אותו בשוק הצרפתי וגם לחו"ל. הבקבוקים נמכרו תחת השם הנרי מונייה ושות' ובהמשך פשוט תחת השם הנרי מונייה.

בית קוניאק הנרי מונייה היום

כיום מייצרת החברה קוניאק ופינו דה שאראנט ומגוון מוצרים נוסף, שכולל ברנדי ומשקאות חריפים אחרים, כולל מוצרים עבור יצרנים מוכרים אחרים. בראש החברה עומד כריסטוף חוארז יחד עם המאסטר בלנדר מיקאל בולי. את הענבים והתזקיקים היא מקבלת מכ- 200 מגדלים בקואופרטיב אוניקואופ בקוניאק, ומכ- 70 שותפים-מזקקים.

הנרי מונייה XO
הנרי מונייה XO (צילום חו"ל)

אנקדוטה חביבה קשורה במונייה ובוודקה, דווקא: בשנת 1997 חברה הנרי מונייה לסידני פרנק, ויחד הם יצרו את וודקה גרייגוס (שכיום היא בבעלות אחרת).

קוניאק הנרי מונייה XO – רשמי טעימה

הקוניאק מכיל תזקיקים בני 10 – 20 שנים, שיושנו בחביות של הבית עצמו (היישון נעשה במונייה). זהו קוניאק בעל צבע יחסית עמוק, ארומות אגוזיות-דבשיות, עם נגיעות של עור ואדמה. הוא לא מאוד מורכב, אבל בשביל 230 ש"ח מקבלים כאן משקה בהחלט ראוי.