פקקי יין תמונת אילוסטרציה המרקקה היומית

ויסקי מיוחד לציון ההשקה של הוורסיה החדשה של חנות הוויסקי המקוונת – thewhiskybarrel.com

מהדורות מיוחדות ומהדורות מצומצמות של סקוטש הן לא דבר נדיר. המבקבק של הוויסקי הוא Douglas Laing, ואנחנו מכירים לא מעט דוגמאות של מבקבקים אחרים, שקיימות בשוק הזה. היכולת של המזקקות לקחת חבית אחת, לעיתים, ולמכור אותה למישהו היא פנומנלית, וטובה לשני הכיוונים: לפעמים מדובר בכמות ויסקי קטנה מדי מכדי לעשות ממנה מוצר בפורטפוליו של המזקקה, אבל מצד שני, האיכות או הנדירות מכתיבים או מבקשים ממש, יצירתו של ויסקי ספציפי.

קאול איילה 27 שנים
קאול איילה 27 שנים - רק 120 בקבוקים

זה, כנראה, היה המקרה גם כאן: בני משפחת בראון, הבעלים של ה- thewhiskybarrel.com חיפשו משהו לציין בעזרתו את ההשקה של האתר בגרסתו החדשה, ומצאו את המהדורה הדי נדירה הזאת של קאול איילה.

מדובר בוויסקי שזוקק בשנת 1984, ונמצא מאז בחבית שרי גדולה. הוויסקי מבוקבק בחוזק חבית (קצת יותר מ- 52% אלכוהול, יפה מאוד לוויסקי מבוגר כל כך), ללא סינון או הצללה אחרת. מה שעוד מעניין, וכבר די נדיר, הוא שהוויסקי עבר את כל חייו – כולל ההתיישנות הארוכה – על האי עצמו. כיום, בגלל הכמויות, נעשה הרבה מיישון הוויסקי מאיילה על ה'יבשת', במחסני חביות גדולים.

הוויסקי מתואר כ"בעל אף שרי מתקתק, שבשוליו ניחוחות הדרים, שעורה, עשן כבול, פוליש ומשהו משל חדר מיון (אנחנו היינו אומרים 'יוד', אני מניח). הפה מלא – הרבה שרי מתוק, ריבת מנדרינות מתפוצצת, שמובילה לטעם קליפת לימון חד, סוכר שעורה וציפוי לתת רך ושמנוני, עם קורט מלח ים. הסיומת ארוכה, חמה ומספקת, עם עוד מנדרינות, שרי שנשאר לארוכה, תבלינים ועשן. בסך הכל זהו ויסקי מאוזן לתפארת." ובחיי שהזעתי על התרגום של  העניין הזה – התשתי כאן את אוצר המילים העברי עד תום.

הכמות קטנה – 120 בקבוקים בלבד – אבל המחיר לא נראה מאיים כל כך, האמת: 83 לירות שטרלינג (ועוד 18 ליש"ט למשלוח לישראל – אם מסתכלים על המחיר שרלוונטי לנו).

ואגב, אם אתם מעוניינים בבקבוקים אחרים של קאול איילה 27 שנה, אז יש: משפחת בראון לא היתה הראשונה שהזמינה מהצעצוע הזה: berry brothers גם הם כבר הוציאו בקבוקים כאלה, וגם Duncan Taylor. המחיר קצת נמוך יותר, וה'בצירים' צעירים בשנה.

לא טעמתי, אבל עושה חשק, ולו רק בזכות התאור.