צבי סגל – היין של סגל – נפטר

אחד מאייקוני עולם היין הישראלי הלך ביום שישי האחרון לעולמו, והוא בן 88. צבי סגל, מי שכתב ידו מתנוסס על היום על תוויות "אדום רגיל של סגל", נפטר

יינות סגל נוסדו בשנת 1787 – לא פחות – ברוסיה. יעקב הירש (צבי) סגל – הירשל דער ווינער – היה האיש שהחליט לייסד מזקקה, שתנצל את שפע הפרי שזרם באזור המגורים שלו. בשנת 1925 עלו בני המשפחה לארץ, והביאו איתם את המזקקה שלהם משם.

צבי ובנימין סגל – דור שישי למשפחה – קנו בשנת 1950 את יקב כרמי ציון, שהיו מלקוחותיו: עד אז הם נהגו, כמו הוריהם לפניהם, לקנות יין ממקורות שונים, ולבקבק אותו תחת התוויות שלהם. עיקר היין של היקב הגיע מכרמים באזור אשקלון, העיר שנתנה את שמה למצליח שבין מוצרי החברה. לאט לאט הפך "יין אשקלון" למותג המוכר של יקב כרמי צבי, שהפך ל'יינות אשקלון'.

צבי סגל – מקדימה – בחנות המשפחתית בכרם התימנים.

בשנת 1980 יצא לראשונה יין מסדרת "בן עמי" – שם שאותו הגה בנימין סגל, האח הצעיר של צבי. על התוויות הופיעו ציורים של ציירים ישראלים בני זמננו, אורי ליפשיץ – הראשון שבהם. בק ואחרים, הלכו בעקבותיו. בשנת 1987 הוציא היקב את ה"אדום של סגל", יין שולחני פשוט לכאורה, שעשה מהפכה במושגי היין בארץ. היתה זאת הפעם הרשונה שבה ניתן היה ליהנות מבקבוק יין טוב, במחיר עממי ממש, והמוצר הפך להיט אייקוני, כמעט בין ליל. האותיות – מספר אבי פלדשטיין, יינן היקב שגם עשה את היין הזה – היו של צבי סגל עצמו: "הוא קרא למעצב, לקח תווית של "בן עמי" והפך אותה – וכך היה מראשוני ממחזרי הנייר – וכתב עליה "אדום רגיל של סגל". "זה מה שאני רוצה על התווית!" הוא אמר למעצב, וכך היה." אבי המשיך וספד לצבי סגל, האיש שהראה והתווה לו את דרכו המקצועית בעולם היין.

בהמשך, החברה יצרה לא רק מוצרים משל עצמה, אלא פנתה גם ליבוא. "סגל" היתה אחת מיבואניות הוויסקי האיכותי הראשונות בארץ, ייבאה את הוויסקי האירי ומים מינרליים, ועוד (תחת שרביטו של אריק סגל, בנו של צבי). בשנת 2001 נמכרה החברה ליקבי ברקן, שבני משפחת בוקסר, מבעליהם, היו מספקי הענבים למשפחת סגל, עוד בימים הראשונים.

צבי סגל הובא למנוחות ביום א', 25.11.2012, בהרצליה.

יהי זכרו ברוך.