פסטיבל הקריניאן" טעימה לקראת

פקקי יין תמונת אילוסטרציה המרקקה היומית

ביקב 'נווה ירק' נערך פסטיבל הקריניאן: ארוע שנתי, שכולל טעימות יין וסדנאות שונות, לא מהעט בנוסח 'יום הקריניאין' שיזם לפני כמה שנים יינן גרמני, דווקא

היסטוריה לחוד ומציאות עכשווית לחוד: הרעיון לחגוג את הזן הזה, שהוא עדיין אחד הזנים החשובים באירופה וגם בישראל, הוא רעיון בהחלט ראוי ונכון. מהקריניאן עושים יינות טובים מאוד – לא פחות טובים מיינות קברנה או סירה – ועדיין, מצניעים אותו כאילו היה לחלוטין בינוני או חסר משמעות, ארומות או עניין.

יוזם הפסטיבל – שהוא למעשה אירוע טעימות חופשיות, לאחר תשלום דמי כניסה (65 ש"ח) – הוא מומו שמילוביץ', שלו יקב בנווה ירק, ששמו כשם הישוב. לא ידעתי, אבל הוא אומר שהמושב וסביבותיו הם אחד המקומות ההיסטוריים לגידול קריניאן בארץ, וברשותו כרם ותיק של זן זה.

לקראת האירוע ערכתי טעימה של חלק מהיינות שייטעמו בו. אם אתם מתכוונים להגיע, אולי כדאי שתיזכרו במקצת הארומות שיש לקריניאן להציע: פירות שחורים בשלים, אדמתיות וזיתים ירוקים, קצת פרחוניות ביינות הצעירים יותר ומבנה חומצי טוב. לא כל היינות שטעמתי מצטיינים בתחומים האלה דווקא, אבל הם עושים בסך הכול רושם טוב.

הבדלים גדולים מאוד בין יינות 2016 ל- 2015; דרסטיים ממש.

נווה ירק, רוזה 2017
יין נחמד, קל ורענן, בעל צבע ורוד יפה. האף מאופק. חומציות טובה ומדויקת. (89)

מאיה מארה רד 2016
פה מאוד נעים, חלק וטוב, בעל גוף בינוני. טאניניםטובים וסיומת חומצית – ארוכה. אף סגור. לשמור – שנתיים – שלוש. (90)

יפו קריניאן סובאז' 2016
האף סגור למדי. הפה עגול מאוד, חלק ו'שתי'. מעט תיבול בסיומת. זה יין טוב, למרות שהאף יחסית סגור עכשיו. לשמור שנתיים – שלוש. (90)

גיתו שני 2016 (ללא סינון)
יקב בוטיק קטן בבעלות מלכיאל הדרי; בהוד השרון – כתבתי עליו בעבר. באף, היין מזכיר מאוד את היין של נווה ירק (בהמשך) – אניסטי-סוס, עם מעט ירוק, כמו זיתים. הפה חלק במתקפה, הגוף קצת עמוס והפרי מתקתק; זהו היין הכי 'בשל' שטעמתי בסדרה הזו. הסיומת חומצית, ארוכה וטובה, מעט טאנית. (90)

וורטמן קריניאן עמק שפיה 2015
משנה לא טובה, מתקבל יין בהחלט ראוי ומפתיע: ארומות פרחוניות טובות, פה טאני בעל חמיצות טובה. הצבע די צלול – מהקריניאנים פחותי הצבע בטעימה. (88)

מאיה מארה נוסטרום 2015
שוקולד, זיתים ירוקים… הפה חלק במתקפה, טאני ובעל חומציות טובה ולא בעטנית. (88)

נווה ירק קריניאן גפנים בוגרות 2015
אף מעניין: אניסית, מעט "סוס". הפה חלק, טאני, בעל גוף בינוני. (88)

רקאנטי קריניאן פרא 2015
צבע סגול אטום טוב. הפה מאוד טאני, חומצי ודי קשה. אף אופייני, עם מעט עץ. צעיר מדי לטעמי. (87)

שורק גרנאש קריניאן 2015
מכיל 10% קריניאן מ- 2016. אף ירקרק. הפה מתקתק, בעל חומציות טיפה חסרה. הפה טאני ודי ארוך. היה נחמד לו היה פירותי יותר ואולי פחות כבד. (87)

סומק קריניאן 2013
לא מעט עץ על רקע של פרי אדום טוב. המתקפה חלקה מאוד. טאנינים רכים, על רקע אדמתי-אנימלי אופייני. מאוד 'גוף בינוני' ולא מעיק. יין מפתה, אבל בעל סיומת טאנית מאוד. מציע להשכיב, בשלב זה. (91)

שורק קריניאן 2013 (כרם גוש עציון)
פה מבוגר, חלק יחסית ובעל גוף בינוני. סיומת טאנית-חומצית. (87)