פסח 2015: שתי ההפתעות שלי

מבין כל היינות שטעמתי לקראת פסח 2015, שני יינות הפתיעו אותי מאוד. השניים מתחרים על משבצת ה- 100 ש"ח העמוסה, ועושים עבודה טובה מאוד. הנה הם – אחד מיובא ושני ישראלי

Cavalli Le Redini Tenuta Degli Dei 2011
אני לא ממש חסיד של יינות של מפורסתמים, או כאלה שהם "לא מענף היין". איכשהו, אנחנו מוטים לחשוב שמי שעושה יין צריך לבוא מהעולם הזה, ויינות שעשויים על ידי או עבור כל מיני "אחרים", הם בהכרח אנקדוטות שיווקיות.

היינות של קוואלי – מעצב אופנה ששלח ידו גם בוודקה, מלבד תכשיטים ואופנה די מצועצעת לטעמי – עשו עליה לישראל לפני כמה שנים. אז שמו עליהם תווית מחיר אוליגרכית בעליל – 200 או 400 ש"ח – מה שמיד עורר את אצלי את החסידות דלעיל. עכשיו הם הופיעו שוב על שולחני, בתמחור של 100 – 200 ש"ח, ביבוא הדיוטי פרי. קריאה בחומר הרקע גילתה שמי שמאחורי היין הוא תומאסו קוואלי, הדור השני של המשפחה, שהחליט להכנס לענף ולייצר בפועל יין.

התוצאה מפתיעה: היין הזה – 90% מרלו והיתר אליקנט – עובר התבגרות של כעשרה חודשים בחביות וחצי שנה בבקבוק. הזמן הזה מספיק כדי להוציא ממנו מורכבות מאוד טובה ואלגנטית, טאננים רכים ומאוד נעימים ומכלול שלא ציפיתי לו בכלל. זהו יין נעים, חלק ומודרני, שמצליח לשמור על איפוק בכל הקשור בשימוש בעץ. המחיר הוא 100 ש"ח וזו קניה מצוינת למי שלא מחפש יין כשר לפסח. אם ליישן אז עד 2018, די בקלות. (90)

טריו ורדיני תמונות יין
טריו סיקרט 2012 ורדיני 2011

טריו סיקרט 2012
מבושם, אלגנטי ממש, מאוזן להפליא מבחינת עץ; עבודה מאוד מדויקת של יותם שרון כיינן היקב בזמן הזה.

ממה שאני מרגיש, היינות של טריו זוכים להצלחה בשני הקצוות שלהם: ליינות הבסיסיים (ספיריט – ~80 ש"ח) אין בעיה להמכר והיין הגדול – ספיישל קווה – זוכה לביקורות כאלה, שבוודאי מעיפות אותו מהמדפים. הסיקרט, שמחירו 100 ש"ח נופל קצת בין לבין ולא מדברים עליו מספיק.

אני חושב שה- 2012 צריך לשבור את זה. יש כאן יין שעומד בפני עצמו ונותן פייט רציני באלגנטיות ובמורכבות שלו ליינות יקרים יותר. זו לא פצצת פרי או עץ מטורפת שבאה להתחנף, אלא יין "אמיתי" למי שאוהבים יין ויודעים להעריך את השקט שהוא מפגין. זה קברנה סוביניון מאוזן, עם מינרליות ומליחות קלה על השפתיים. טאנינים טובים מאוד, מוצקים אבל לא יבשים וסיומת ארוכה וטובה. להערכתי, ב- 100 ש"ח, זה אחד היינות הטובים שתוכלו למצוא לחג. (93)