פנפולדס מקורי תוצרת סין?

פקקי יין תמונת אילוסטרציה המרקקה היומית

סין החליטה להטיל היטל על יינות אוסטרליים שונים, ביניהם אלה של TWE – יצרנית פנפולדס ומותגי על אוסטרלים אחרים. עם 160% מס לכל הפחות, ואף 200% על יצרנים רבים, האוסטרלים יצטרכו לחפש מה לעשות

ובין הפתרונות האלה, אומרת TWE, יהיה ככל הנראה שימוש בענבים שמקורם בסין, לייצור יין שמיועד לשוק הסיני. האם גם פנפולד'ס? לא ברור.

בשנים האחרונות מתנהלת מלחמת סחר סמויה ולא כל כך סמויה, בין סין ואוסטרליה. המלחמה הזו התחזקה בעקבות משבר הקורונה שגרם לירידה ביצוא היין האוסטרלי בכלל. האוסטרלים חקרו עשרות רבות של האשמות בהצפת השוק (Dumping) שלהם על ידי הסינים, ואילו הסינים חקרו מספר בודד של מקרים כאלה, בין השאר שמקורם ביצרני יין.

מניית TWE
מניית TWE בימים האחרונים – משקפת את כלל התעשייה, במידה רבה

TWE – יצרנית פנפולד'ס, וולדף בלאס ומותגים אחרים – היא בעלת יקבים במקומות רבים בעולם; בין השאר בצרפת ובארה"ב. בדור האחרון, מאז ההתחזקות בעניין ביין בסין, מכירות היין של TWE בסין בלבד הגיעו לכדי 330 מיליון דולר לערך, מחצית מכלל המכירות שלה. מס של 170% יהיה מכת מוות של ממש להרבה מהיצוא הזה.

אז מה יקרה עם יין אוסטרלי?

TWE אומרת שהיא תצטרך ליישם כאמור פתרונות שכוללים קניית או שימוש בענבים סיניים ליין שנמכר בסין עצמה. בנוסף היא תוכל (סוף-סוף, כהגדרתה) לשחרר פרי לטובת מותגים אחרים שלה, שצריכים את הפרי ונמצאים בחסר.

פתרונות אחרים יהיו להפנות יין לשווקים אחרים באסיה, בארה"ב ובמקומות אחרים (ישראל?) ש'הדרישה שלהם לא סופקה' בשנים האחרונות.  אני רק יכול להניח מה יקרה למחירי היין האוסטרלי במקומות האלה.

הייצוא לסין מהווה יותר מ- 36% מכלל ייצוא היין מאוסטרליה. יצרנים גדולים כמו קסלה (ילו טייל) עשויים לצלוח את המשבר הזה בצורה סבירה, נניח. מאידך, יצרנים קטנים, ובמיוחד יצרנים של יין אוסטרלי יקר או יוקרתי, עלולים פשוט להימחק בגלל העניין הזה. בנוסף על כל הצרות, הרבה יבואני יין ישבו עכשיו ויחכו לראות מה קורה עם מחירי היין, מה שמטיל ועוד יטיל לחץ נוסף על היצרנים.

חשוב לציין שבין סין ואוסטרליה מתנהלים מאבקים בהרבה מישורים, כולל חקירות לריגול סיני באוסטרליה, למשל. מעבר לזה, לסינים יש שליטה בהרבה חברות אוסטרליות, במשאבים אוסטרלים כגון ברזל, ועוד, וההטלים על יין הם רק חלק מההיטלים האחרים שהם הטילו, בין השאר על חיטה, יבוא מתכות שונות ועוד.