פקקי יין תמונת אילוסטרציה המרקקה היומית

מתכננים חדר טעימות או מרכז מבקרים קטן ביקב שלכם או במבשלה? מסתבר שהדברים לא חייבים להיות שבלוניים, ואפשר לעשות דברים לא רעים בכלל, בתקציבים לא גבוהים

באחד האמשים ביקרתי במשרד עורכי דין כלשהו בתל אביב. כשישבתי וחיכיתי לאיש שיגיע, עלה בדעתי פתאום שכל משרדי עורכי הדין נראים אותו דבר. בכל מה שקשור בעיצוב משרד, מדובר כמעט תמיד באותה שבלוניות משעממת. ולמה, במקום כל הבאים וקירות לבנים, אי אפשר להשתמש בעיצוב מדבקות לקיר המשרד, לצורך הפחת חיים עיצובית? מה שיש היום הם:

שולחנות חומים, דמויי עץ או מצופי פורניר
קירות חשופים או כאלה שיש עליהן תעודות ודיפלומות
כסאות משרד – לפעמים נוחים יותר, ולרוב נוחים פחות
עציץ אברהם: עציץ עברהם הוא סוג של עציץ אחיד לכל משרד, שיכול להיות שהיה בו פעם צמח אמיתי, אבל עכשיו יש בו צמח עם עלים צרים כאלה, שעשוי בד סיני משובח.
מבט מחדר הישיבות אל עמדת המזכירות חשופת החוטים, הכבלים וירכתי מכונת הצילום.

כשהערתי את ההערה לאוזניו של מי שבא איתי לפגישה, הוא אמר "הם צריכים לשדר אמינות ויציבות." אז אני לא בטוח לגבי איך השעמומון העיצובי משדר 'אמינות ויציבות', אבל בואו נראה מה קורה בענף שלנו: האם עיצוב חדרי טעימות שונה מאד מעיצוב משרד, במדינתנו? האם אפשר לעשות משהו בעזרת עיצוב מדבקות?

לא ממש. ברוב היקבים הקטנים שביקרתי, חדרי הטעימות מבוססים בדיוק על האלמטים הצפויים:

חבית
שולחן עץ
רקע עץ
כמה כסאות – עץ
תעודות של אשכול הזהב, טרהוינו ואולי עוד תחרות או שתיים בחו"ל

במבשלות המצב שונה: יש פחות חביות עץ משומשות – למרות שבהחלט יש – אבל הדברים נעים בין "כמה דברים שהבאנו מהבית" לבין מרכזי מבקרים מעוצבים כבארים או פאבים.

אז מה יכול להיות הפתרון?

אני לא מעצב, אבל דיברתי עם שניים-שלושה, והטיפים השונים שנתנו היו קשורים בעיקר לכך שבהחלט אפשר להשתמש בריהוט שמביאים מהבית, רק שצריך לקחת בחשבון שזה יוצר סגנון מסוים. אם מחליטים על ריהוט 'אקלקטי' וכזה שנאסף במקומות שונים, כדאי מאוד שיהיה להם סגנון אחיד: ריהוט כזה אפשר לרוב למצוא בשוק הפשפשים או במכירות חצר.

גיוון לקירות לבנים וחשופים יכול להעשות בעזרת שימוש במדבקות קיר: קחו למשל את המדבקה שבצילום, של סטודיו לוקה: הגודל הוא 50 על 70 ס"מ, והמחיר פחות מ- 200 ש"ח. נכון שזה לא זול, אבל זה פתרון זול הרבה יותר מדברים אחרים ובוודאי מתאים למבשלה, נניח.

מתאים למבשלה? בהחלט. מדבקת קיר ישירות מהמדף.

סטודיו כזה מציע גם כמובן עיצובים שלא מהמדף – כאלה שמוזמנים עבורכם. המחיר אז יהיה מן הסתם גבוה יותר, אבל ישחרר אתכם מהעומס של קירות לבנים לחלוטין או מחיצות זכוכית משעממות בין חדר הטעימות לחדר החביות או אזורים אחרים ביקב, ובמחיר, כאמור, סביר לחלוטין.

דבר נוסף שבו ניתן להשתמש – בעלויות משתנות – הם משחקי תאורה. כיום יש תאורות לדים גמישות או גופי תאורה קטנים שניתן ל'זרוק' במקומות שונים ולעשות בהם שימושים מעניינים מאוד.

(תמונת מדבקת קיר – מאתר סטודיו לוקה – עיצוב מדבקות)