(עוד כמה) יינות לשבועות 2018

כמה יינות נוספים – חלקם מוצלחים מאוד – לבנים וורודים, לקראת החג הקיצי ביותר

מאז הטעימה האחרונה שפרסמתי לקראת שבועות נוספו כמה יינות ישראליים חדשים ועלו על המדפים. הנה הם כאן, מקוררים כהלכה

יינות רוזה

טורא רוזה 2017 מאונטיין ויסטה
רוזה חצי יבש, לא סוג נפוץ מאוד, בעל צבע יפה. האף עצור מאוד ולוקח לו זמן להוציא קצת ריחות מנטה, לאחר שמה שפוגש אותנו בהתחלה הן ארומות כבדות יותר. הפה טוב, מאוזן מאוד ולא סוכרייתי או מתוק מדי. הסיומת יבשה יחסית וטובה. (87)

פסגות רוזה 2017
צבע ורוד עמוק יחסית. האף די כבד, פירותי, עם שמץ ירקרקות. הפה יותר off dry מאשר יבש לחלוטין, עם חומציות גבוהה וסיומת יבשה וארוכה. יין לאוכל אתני, שהיה לי אישית כבד מדי לז'אנר. (87)

דומיין סרור לבן
דומיין סרור ל'אור בלאן: מאוד מאופק (צילום: איל גוטמן)

מדבר 800 רוזה 2017
היבש ביותר בשלישיה הזו: הצבע מזכיר champagne diamond, קצת כתמתם. האף ארומתי, פרחוני ונעים, קצת סוכרייתי. הפה בעל חומציות קלה והסיומת בינונית-יבשה. יכול להיות אפריטיף טוב, אם יקורר כהלכה (87)

יינות לבנים

דומיין סרור לבן 2017 L'Or Blanc
אחד היינות היותר מאופקים שטעמתי בזמן האחרון: בלנד של שנין בלאן וויונייה בעל אף נעים, ארומתי וטרי. הפה עגול, עם חומציות טובה, מלווה בטעמי פרי כתום-צהוב ותיבול. סיומת בינונית-ארוכה, טובה מאוד. זהו אפריטיף עדין יחסית, שמתאים גם לסלטים לא אגרסיביים מדי. להגיש מקורר היטב, כמעט כמו סוביניון בלאן. (89)

טוליפ אספרו לבן 2017
אף ארומתי למדי, שמזכיר שרדונה. פה בעל חומציות טובה, יבש וטאני בסיומת. למנות ראשונות וגבינה מעט מלוחה. (86)

ירדן פינו גרי 2017
ארומות טובות ומזכירות אשכוליות ופירות הדר אחרים. הפה חומצי מדי וממש קשה (תיקון חומצה קצת קשוח?), מה שמאוד הוריד מהיין, וחבל – הפוטנציאל שם. (86)

רקנאטי שרדונה גליל 2017
היין הראשון שקיבל תו 'ידידותי לטבעונים' ביקב. האף מעט מתוק וחם בהרחה הראשונה. הפה יבש, עם מתיקות קלה מאוד, "עצית", ומיד-פאלט עדין. סיומת חומצית, ארוכה ומתובלת, אבל די קשה. (87)

מדבר שרדונה ריזרב כרם יחידני 2016
היין היחיד בטעימה הזו שאינו מבציר 2017: אף עצי מעט, שמזכיר משהו 'אירופאי', לא מקומי, שכבר כמעט לא רואים כאן; הייננים הישראלים מייצרים יותר יינות שרדונה חדים ופריכים בשנים האחרונות. הפה חלק מאוד, על גוף אופייני ליינות הנגב – קל, עם מעט פרחוניות. בסיומת יש סוג של מתיקות-שמנוניות. (87)

יין חצי יבש

טורא מאונטיין ויסטה גווירצטרמינר 2017
אף טוב, אופייני לזן ופתוח יפה. הפה אכן על הצד החצי יבש – ולא חצי מתוק – גוף קל-בינוני, עם סיומת מתובלת. זהו יין טעים, בעל אחוז אלכוהול יחסית נמוך (11.5%), שיתאים לכל מיני גבינות כחולות ומתובלות יותר, לגבינות מלוחות וכד'. (88)