סטולי לקהילה הגאה: היי, הוודקה בכלל לא רוסית

פקקי יין תמונת אילוסטרציה המרקקה היומית

זה התדרדר במהירות, מה שנקרא: כשישה חודשים בלבד לפני משחקי החורף, שיערכו השנה ברוסיה, ולדימיר פוטין חתם על צו שמתיר לרשויות לעצור כל מי שנחשד בהומוסקסואליות. בארצות הברית ישנם כבר מי שמחרימים את סטוליצ'נייה, ותגובת היצרן – מעניינת

הכל התחיל עם החוק אותו אישר ולדימיר פוטין, שמונע אימוץ ילדים – ברוסיה או מחוצה לה – על ידי יחידים או זוגות חד מיניים. יותר מזה, החוק גם מאפשר למשטרה הרוסית לעצור כל מי שהוא אזרח זר שנחשד בהומוסקסואליות למשך 14 יום לפני שהיא מגרשת אותו מהמדינה.

התגובה לא מאוד אחרה לבוא: דן סוואג', עיתונאי ופעיל בקהילה הגאה, שכבר 'ירד' על לא מעט פוליטיקאים שמרנים והרס לכמה מהם את הקריירה, פרסם בבלוג שלו מאמר ובו הוא מסביר מדוע הוא קורא להחרים את סטולי – וודקה רוסית – כתגובה. הקהילה ההומולסבית כבר קראה וקוראת להחרים את משחקי החורף, גם בטענה שמוסקבה לא תהיה בטוחה לחבריהם (ארבעה הולנדים נעצרו השבוע אחרי ש"הפיצו פרופגנדה הומוסקסואלית").

הלוגו של מצעד ההחרמה "DUMP STOLI" (Matt Fikse-Verkerk)
הלוגו של מצעד ההחרמה "DUMP STOLI" (Matt Fikse-Verkerk)

סוואג' לא הסתפק בפוסט הזה, ויחד עם חבריו לקהילה, טרחו לעברו בבארים בסיאטל ולהסביר את העמדה שלהם, שזכתה לסימפטיה רבה. הגלים כבר גבוהים למדי, כמו שגילתה סטולי, והגיעו גם לחוף המזרחי – לפלורידה, למשל.

בתגובה לכל מהלכי ההחרמה האלה, פרסם הבעלים ויושב הראש של SPI, בעלת הבית של סטולי, את תגובת התמיכה שלו בקהילה הגאה וציין שהוודקה בכלל לא וודקה רוסית:

"החברה רשומה בלוקסמבורג, ואנחנו מייצרים את הוודקה בלטביה, שהיא מדינה אירופית עצמאית." כתב בין השאר ואל מנדלייב, שהוא אחד האנשים העשירים ברוסיה. הוא הודה לחברי הקהילה הגאה על כך שבמשך השנים אמצו את המותג שלו ועל היחסים הקרובים שלהם עם סטולי. במקביל, פרסמו גם אנשי ויליאם גראנט ובניו, מפיצי המותג בארצות הברית, הודעה שבה הם מתנערים מהחוק ומזכירים לקהילה הגאה כמה הם תמכו ותומכים בה ובבארים שלה. ויליאם גרנט ו- SPI צפויות אגב להפרד ב- 1.1.2014, כאשר סטולי תיקח את כל ניהול ושיווק המותג תחת ידיה.

האמת היא שהמצב של סטולי קצת משעשע, אם לומר את האמת:

הוודקה מיוצרת אכן בלטביה (הרישום בלוקסמבורג הוא לכאורה מטעמי מס), אבל ממרכיבים רוסיים: דגנים ש- SPI מגדלת ברוסיה בשטחים שתחת השליטה שלה, אם לא בבעלותה. אפשר בהחלט לומר שהוודקה רוסית. אבל, אם מסתכלים בהיסטוריה של סטולי, מגלים שממשלת רוסיה – בראשותו של פוטין – מנהלת כבר כמה וכמה שנים מאבק באשר לבעלות על המותג עצמו: הממשלה טוענת שבימי הכאוס שאחרי התפרקות ברית המועצות, SPI קנתה את סטולי – ועד 41 מותגים רוסיים ממשלתיים – מחברה ממשלתית לשעבר, בפרוטות – 300,000 דולר, בשנת 1997. המאבק הגיע לפסים כאלה שהממשלה אפילו הוציאה צו מעצר כנגד בעלי מניות של SPI, אם כף רגלם תדרוך על אדמת רוסיה.

אז האם סטולי וודקה רוסית או לא רוסית? אם היא לא רוסית, היא מפסידה חלק גדול (מאוד) מהתדמית שלה. אם הוודקה רוסית, היא מפסידה חלק גדול (מאוד) מהשתיינים שלה…

Media Statement: Stolichnaya Premium Vodka has and continues to be a fervent supporter and friend of the LGBT community. The brand's ongoing commitment to the LGBT community currently includes an exclusive national partnership with Gaycities.com & Queerty.com in search of the Most Original Stoli Guy. Previous national initiatives included serving as the official vodka of Miami Gay Pride Week as well as ongoing events with a focus on Pride month. While Stoli is made from Russian ingredients, the brand is not a Russian company and is not affiliated and/or tied to the Russian government. Stoli firmly opposes the beliefs supported by the Russian Government in relation to the LGBT community.

Twitter Statement:

• Stolichnaya Premium Vodka continues to proudly support the LGBT community with this year’s nationwide Most Original Stoli Guy competition in partnership with GayCities & Queerty

• Stolichnaya Premium Vodka strongly opposes the beliefs supported by the Russian Government in relation to the LGBT community

Sean Heal

William Grant & Sons

Division Marketing Manager

mobile (1): 619-733-6594