סוג'ו בישראל: כדאי להכיר

המשקה הלאומי הקוריאני מגיע – תכף נראה שלא לראשונה – לישראל, וכדאי לעשות איתו היכרות

סוג'ו פרושו בקוריאנית "משקה אלכוהול שרוף", או מה שאבותינו היו מכנים "יי"ש". מייצרים אותו מאלכוהול שמקורו בתערובת של אורז, בטטה, טפיוקה או מקורות אחרים לעמילן, וברוב המקרים מדובר במשקה מדולל: לוקחים אלכוהול מרוכז ומדללים אותו, ואז מוסיפים ממתיק כלשהו כדי למתן ולרכך את הטעם. ריכוז האלכוהול נע בין 45% ל- 17% אלכוהול, מה שאומר שצריך לבדוק מה בדיוק שותים, לפני שמתחילים להוריד שוטים…

המשקה הגיע לקוריאה עם המונגולים, שהביאו אותו איתם מהמזרח הקרוב ככל הנראה במאה ה- 13 והמתכון המקורי שלו התייצב במאה ה- 14. המשקה המסורתי מיוצר מאורז, אבל הקוריאנים מייצרים אותו היום בעיקר מחומרי גלם אחרים, בגלל המחסור באורז בשנים שאחרי מלחמת קוריאה.

את הסוג'ו שותים בטמפרטורת החדר או מעט מקורר. בקוריאה יש טקס שלם, אבל האמת היא שהמשקה הוא משקה חברים קלאסי: שותים אותו בארוחות ערב ובכלל, עם אוכל או בלי, ונקי או כחיזוק לבירה וכד'. הטעם מזכיר לא מעט וודקה נקיה ומתקתקה – במתודה הרוסית – ולכן אפשר גם להשתמש במשקה במשקאות מעורבבים שונים.

חשבתי שזו הפעם הראשונה שהסוג'ו מגיע לישראל, אבל מסתבר שלא: משפחת סגל כבר הביאה אותו לפני שנים רבות לארץ. באחד הימים הבאתי בקבוק לארוחת צהריים עם אריק סגל, ולהפתעתי הוא הכיר את המותג (ג'ינרו) בזכות אביו, שהביא אותו ארצה. שנינו הופתענו מהטעמים ומהניקיון של המשקה (17% אלכוהול) ובהחלט שמחנו לשתף בו אחרים.

לצד בירה הייט הקוריאנית, שמיוצרת על ידי אותו התאגיד, הג'ינרו סוג'ו מיובא עכשיו לישראל על ידי יבואנית חדשה בשם DrinkIt ומגיע לכאן במספר סוגים:

  • צ'אמיסול קלאסיק סוג'ו – 20% אלכוהול, 360 מ"ל – 30 ש"ח.
  • צ'אמיסול פרש סוג'ו –  17.8% אלכוהול, 360 מ"ל – 30 ש"ח.
  • סוג'ו ג'ינרו-  24% אלכוהול, 750 מ"ל – 60 ש"ח.

אפשר להשיג באתר פנקו (למרות שיהיה לכם מאוד קשה למצוא אותו שם) או בחנויות אלכוהול שונות.  נסו אותו מעורבב עם מיץ פירות – אשכוליות אדומות, מסתבר שהולך מצוין.

צילומים: הייט ג'ינרו