נחל יתיר 2016 ומארז מיוחד

יקב יתיר הוציא לקראת הפסח מארז מיוחד שבו בקבוק יין 'נחל יתיר' 2016 ומיני-דקנטר. איך היין?

ואיך הדקנטר?

הדקנטר סבבה: גרסא מוקטנת בת 375 מ"ל (חצי בקבוק) של ה- Captain's Decanter המוכר: דקנטר בעל בסיס רחב, שיכול להישאר יציב ולא להתהפך גם בסופה קלה בים. אולי 'יתיר' צפו משהו שאנחנו לא ידענו.

נחת יתיר 2016 עם דקנטר
עשינו סערה קטנה, ולא התהפך, הדקנטר. נחל יתיר 2016

איכשלאיהיה, הבקבוק של 'נחל יתיר 2016' מגיע עם ידידו עשוי הזכוכית במארז קרטון עוצמתי ומחבק. אולי המארז אינו שיא הידידותיות לסביבה, אבל הוא מבטיח שגם אם תשלחו את הנ"ל לירח, הוא יחזור בריא ושלם.

בשנה שעברה, אגב, יתיר הוציאו מארז דומה של היין, רק עם שתי כוסות.

נחל יתיר 2016 – מידע ורשמי טעימה

מזה שנים, שמדי שנה, אי שם בחורף ועם תום התסיסות המלולקטיות, אני נוסע ליקב יתיר וסוקר את היינות החדשים של היקב, לטעום קצת חביות ומכלים, ולעשות סיבוב קצר ב'מוזה' בערד. השנה היה ביקור מתוכנן, אבל הוא נדחה בגלל מסיבת עיתונאים של היקב שהייתה מתוכננת לפחות או יותר אותו זמן, מ"ע שבסופו של דבר בוטלה.

נשארנו כולנו קרחים מכאן ומכאן, ולא נותר אלא להתנחם בסקירת היין הזה, הבלנד שהוא פחות או יותר היין ה'שני' של היקב, אחרי יער יתיר. הפרי מגיע יער יתיר עצמו (ליקב אין יותר כרמים מחוץ ליער, כפי שהיה בעבר) והממסך הוא בלנד של סירה, מלבק וטנאט.

היין עצמו עשוי כך שהמיץ תוסס במכלי בטון או עץ גדולים, פתוחים, חלק גם על אשכולות שלמים; טרנד שהופך בולט יותר ויותר ביקבים ישראלים בשנים האחרונות. לאחר התסיסה, היין מועבר להתבגרות במכלי עץ בני 5,400-3,800 ליטרים. המכלים 'מעגלים' את היין על ידי חמצון מאוד מתון וארוך, אבל אין תחושה של עץ, כמו בחביות קטנות.

זהו יין בעל צבע עז, עמוק, סגול ברובו, כמו הרבה יינות אחרים של היקב. האף נקי מאוד, בעל ארומות של דובדבנים ושזיפים שחורים ונגיעות ירקרקות של קאסיס. הסיומת מעט מרירה – מזכירה קצת מרציפן – והמבנה כולו מאוזן, בעל חומציות טובה מאוד. בניגוד לקודמו מבציר 2015, זהו יין שמתאים גם להתיישנות. (90) 2025-2020

מחיר: 150 ש"ח. (יש חנויות שמוכרות רק בקבוק יין במחיר הזה ויש חנויות שמוכרות מארז שלם במחיר הזה – כדאי לשים לב.)