משחקי העץ: מקאלן Quest – סדרה חדשה לדיוטי פרי

אדרינגטון – בעלת הבית של מקאלן – מוציאה סדרה חדשה של ויסקי לשוק הדיוטי פרי. הוויסקי אמור להחליף את ה- 1824, ששמשה כסדרת ה- travel עד תחילת 2018

סדרת ה- Quest "חוגגת" או יותר נכון מציינת את המעורבות והעניין הרבה שיש למקאלן בחביות ובעץ שבהם היא משתמשת ליישון והתבגרות הוויסקי שלה.

"מסע" מיערות האלון בארצות הברית, דרך ספרד ועד לסקוטלנד, של חביות שונות שבהן משתמשת המזקקה; כל אחד מסוגי הוויסקי השונים בסדרה עובר התבגרות והתיישנות בסוגים שונים של חביות.

לטעמי האישי, כל ענייני ה- No Age Statement האלה כבר קצת מעייפים: מרוב עצים לא רואים את היער, ובעיקר אי אפשר כבר להבדיל בין סוגי הוויסקי השונים, מה הוא מי ומי הוא מה. אני לא יודע אם כל ההחלפות האלה ומשחקי העץ – לא רק של מקאלן, אלא בכלל של תעשיית הסקוטש – לא מחטיאים את המטרה, ובמקום לפגוע בצרכן, פוגעים בסופו של ביצרנים.

The Quest for Wood - סדרת הוויסקי החדשה של מקאלן, ל- Travel Retail
The Quest for Wood – סדרת הוויסקי החדשה של מקאלן, ל- Travel Retail

החיפוש אחרי העץ…

סדרת הוויסקי שלפנינו ארוזה באריזות מתנה ייעודיות, שמיועדות אכן לשוק הלא מסורתי של צרכני הוויסקי: לא עוד גלילי קרטון מסורתיים, למשל, אלא קופסאות מרובעות, צבעוניות מאוד. אדרינגטון חושבים או יודעים כנראה שרוב הוויסקי שקונים בחנויות הדיוטיפרי מיועד למתנות, כיון שלטעמי האריזות משדרות 'מתנה', יותר מהכול.

אבל איך התכולה?

מקאלן Quest
הוויסקי הראשון בסדרה, שנמכר בחו"ל ב- 80$ וכאן ב- 90$ (בקבוק ליטר). מבחינת הרכב החביות, אומר היצרן פחות או יותר כך:

"חביות אלון אירופאי ואמריקאי, כולן אקס-שרי, משולבות בחביות בורבן מאלון אמריקאי וחביות hogshead. המפה שעל האריזה מציגה את קנטקי בארצות הברית, משם מגיע עץ האלון האמריקאי של החברה."

אוקיי. לטעמי זהו ויסקי שמזכיר במשהו את ה- 12, אבל צעיר יותר. מאוד וניל, מאוד מתובל וחם. פחות על צד השרי. נחמד, די צריך מים, כדי לרכך את החום שלו. 40% אלכוהול (השאר הם בעלי תכולת אלכוהול גבוהה יותר וכולם 700 מ"ל).

מקאלן טרה
מקאלן TERRA (צילום יחצ חו"ל)

מקאלן Lumina
עץ אמריקאי ואירופי, אקס שרי. רשמתי לי שהוא קצת ירקרק ויותר מלא וגם בעל סיומת יותר ארוכה מקודמו. 100$ דולר בחו"ל. בישראל? הפתעה! 100$ גם כן.

מקאלן Terra
עץ אמריקאי ואירופי ממילוי ראשון. ויסקי עבה ומלא מאוד, עצי, אבל מאוזן. הרבה סוכריות כרמית ודבש, קצת תפוזים להשלמה וסיומת טובה מאוד. 165$ בחו"ל ובישראל – רק חמישה דולרים יותר. קניה טובה – הרבה יותר 'שווה' מהקודמים.

מקאלן Enigma
אני לא רוצה לסכסך כאן, אבל לו הייתי יקב מרגלית, הייתי מרים גבה… לא, סתם. סתם.

האניגמה הוא הביטוי היקר ביותר של הוויסקי בסדרה הזו, שעולה בחו"ל 250$ ובישראל – 300$. למה? ככה. החביות כולן הן first fill sherry butts – חביות בנות 500 ליטר בקרוב, מיצרן בשם Tevasa (הוויסקי הקודם מתיישן בחביות של יצרן נוסף, לצורך העניין). יש כאן הרבה מאוד עץ – בעיקר שוקולד וקפה. זהו ויסקי טוב מאוד, עם הרבה עובי, אבל פחות אופי. בואו נגיד שאישית לא הייתי מוציא עליו 1,000 ש"ח.

סיכום?

סדרה טובה לאוהבי מקאלן. ה- Terra הוא הוויסקי העדיף בעיני, בוודאי אם ייכנס לאיזה דיל של שניים + אחד או כל מיני קומבינציות דומות.  חבל שהמחירים בישראל שונים מאלה של חו"ל.