מרש: משלוח של יינות אירופיים מאוסטרליה…?

פקקי יין תמונת אילוסטרציה המרקקה היומית

יבואנית היין Mersch, מציגה יינות חדשים מאוסטרליה וניו זילנד. אני לא בטוח שאלה יהיו היינות המומלצים לסדר הפסח – נו, הם לא כשרים – אבל יש בהם בהחלט כמה בקבוקים מומלצים בתכלית 'מרש' החלה את דרכה כיבואנית של יינות מאוסטרליה. במהלך השנים החברה התרחבה ליבוא יינות גם מצרפת ומאיטליה, אבל היא עדיין נושאת את ה'תאור' – מרש – יינות בוטיק אוסטרליים.

אני חושב שעברה משהו כמו שנה מאז שסיקרתי יינות שלהם (שני יינות צרפתיים מהקוט דו רון), אבל הנה, 'מרש' חזרו, והפעם עם יינות מה- down under.  המצחיק הוא, שעם הבציר שהם הציגו הפעם, נראה שמדובר ביינות כמעט אירופיים. לכן, מי שיינות אוסטרליים הם לא חביביו (ואני יכול להבין את זה), מוטב יעשה ולא יעצור כאן.

זה לא שאוסטרליה הפכה חבורבורותיה, או עורה, אבל היינות שבהם מדובר הפעם הם בעיקר יינות מבציר 2011 בברוסה. שנה, שאומר דני גליל, איש השיווק של החברה, לא הייתה טיפוסית: הרבה גשם, טמפרטורות לא שגרתיות והצפות…

ואמנם, אם עושים סקר קצרצר ברשת, מוצאים שאכן לא מדובר בשנה גדולה: 6 נקודות מתוך 10, נותן לה ה- Langton’s Classification of Australian Wine Index שאומר בערך כך: "בציר לח וקשה… למרות סיפורים של קשיים ותקלות, ישנם גם סיפורי הצלחה. הקפדה על פרטים ושולחנות מיון סייעו לייצורם של כמה יינות אלגנטיים." זאת, כשרוב היקבים התקשו ככל הנראה להוציא יינות ראויים תחת ידיהם. אז אני לא יודע כמה מהיינות האלגנטיים האלה אכן הגיעו לידיהם של החברים ב'מרש', אבל כמו שאמר אבי פלדשטיין, שנכח גם הוא בטעימה: "ההפסד שלהם הוא הרווח שלנו."

Kellermeister The Boots Riesling Reserve 2011
ריזלינג מ- Eden Valley, עתיר ריחות מינרליים וטעמים שהייתי מצפה למצוא יותר ביינות ריזלינג מבוגרים. כך או אחר, מדובר ביין מהנה למדי, כשמלבד אותן ארומות מינרליות, אפשר להבחין בו גם בניואנסים שימריים. פה שמנוני במקצת בסיומת. החמיצות גבוהה וטובה. חסרון? חסר משהו במיד פאלט. 117 ש"ח לבקבוק.

Astrolabe The Rocks Pinot Gris 2009 single vineyard
פינו גרי, שבחיים לא הייתי חושב שהוא פינו גרי. יין מאוד מתוחכם יחסית למה שהתרגלתי לחשוב על הזן הזה, נעים ומורכב, אירופאי מאוד. התירוש הותסס בחביות אלון וגם נשמר בהן למשך 16 חודש. בלי קשר, התוצאה היא כאמור לא רק מורכבת ועשירת טעמים, אלא גם בעלת טעמים מתקתקים-משהו; כמעט אוף דריי.  בקיצור: פינו גרי בתחפושת של שרדונה כמעט יבש, במחיר של 236 ש"ח לצרכן. יותר מדי כסף, לצערי.

Tscharke Matching Socks Touriga Nacional 2012
אף נעים: פרחוני, קל, עם פירות אדומים טריים. הצבע הסגול-אדום הטרי מרמז גם על תחושת היין המתעתעת קצת בפה: חבית – שוקולד חלב – אבל עם בשרניות מצד אחד וטיפה ירקרקות מצד שני. יין חלק, קטיפתי ומאוזן, עם חמיצות טובה וסיומת שמנונית ומעניינת.  104 ש"ח – מחיר מצוין.

Kellermeister The Funk Wagon GSM 2011
עכשיו אנחנו סוף סוף נכנסים לאותה שנה לא פשוטה – 2011: היין הזה סגור לגמרי. מה שמציץ באף הוא פרי סגול, כהה, כמו שזיף בשל, מלווה במעט 'ירוק'. הפה מתוק, אוסטרלי מאוד ובשל, עם פלפול טוב. זהו יין 'לגים' ממש, עם חמיצות טובה ואורך מצוין, מרירות קלה בסיום והעיקר – בלי כובד משקל. יופי של יין! 136 ש"ח – סבבה לגמרי.

Kaesler Avignon GSM 2010
Brilliant wine! שנת בציר טובה מאוד – 10/10 לפי לנגטון'ס – שהוא בעיקרו גרנאש (80%), מורבדר וכמה אחוזים בודדים של שיראז. הוא מתחיל עם ריחות קלילים ופרחוניים, כאילו שום דבר לא ממש מחכה לכם מאחורי הפינה. אחר כך מופיעים קצת ריחות בשרניים, לא לגמרי נקיים, אבל מעניינים. הפה עגול, עסיסי ומתוק-פרי, עם טאנינים טובים. חמיצות מצוינת בסיומת ויבשה. השוס האמיתי  של היין מגיע אחרי 20 – 30 דקות בכוס.  השארתי אותו לסיפא, וגיליתי בו ריחות של תה שחור – כמו של תמצית סמובר רוסי. הפה מתרכך מעט, אבל האף נשאר מרשים וחד פעמי. המחיר: 117 ש"ח לחצי בקבוק, הפורמט היחיד בו מגיע היין לארץ. לא כך כך ברור לי למה, אבל ככה.

Tscharke The Potter Grenache 2011
עוד אחד מיינות השנה הקשה. צבע צלול, בשרני, קל. מאוד גרנאש, עם פרחים וקצת 'סרחה' בשרני. הפה קל, נקי, עגול, עם חמיצות טובה מאוד. יין טוב, לא מורכב במיוחד וביננו? לא חובה. 130 ש"ח.

Kaesler Stonehorse Shiraz 2011
עוד יין בפורמט של 375 מ"ל (110 ש"ח): אף 'חם' – קינמון, שזיפים. הפה עגול מאוד, עם שלד טוב של חמיצות מעולה. הסיומת טאנית וארוכה, עם קצת מרירות. יין מעניין, אירופי אכן וטוב. Round Two Barossa Shiraz 2012 משל יקב טויזנר: שיראז טיפוסי, רק קצת קל יותר מהיינות האוסטרליים ה'רגילים'. הרבה פרחים לבנים ואז פלפל שחור ובשרניות. סירה במסווה של שיראז? בכל אופן, החמיצות הטובה של היין מחפה על תחושת מתיקות ואלכוהול שטועם די גבוה. יין לשתיה עכשיו, רצוי עם אוכל. 110 ש"ח.

Kaelsler Old Vine Shiraz 2010
ממזר קטן, היין הזה. פרי שחור, דחוס, פה חלק למשעי – קטיפתי ממש. אחרי ה'שלוק' הראשון מתקבל פלפל שחור מאוד עדין, שמלווה בריחות קצת ירקרקים באף הלא שגרתי ליין אוסטרלי. יין גדול מימדים שמתחבא מאחורי מסך קטיפב. קלישאת הכפפה ואגרוף הברזל? שיהיה. 352 ש"ח.