מרש: יינות חדשים מצרפת

פקקי יין תמונת אילוסטרציה המרקקה היומית

מרש, יבואני יינות הבוטיק האוסטרליים, כבר מזמן לא רק בענייני מחצית הכדור הדרומית. מצרפת הם מביאים כמה יינות, בינהם שני היינות הבאים, מהקוט דו רון

דומיין דה לה ז'נאס (Janasse) נמצא בקוט דו רון בואכה שאטונף דו פאפ, והיקב מפיק יינות משני אזורים אלה. מדובר ביקב משפחתי שהחל את דרכו בשנת 1967, כאשר בן המשפחה שהשתחרר מהצבא חזר הביתה והחליט להפיק ולמכור יין מהכרמים המשפחתיים.

ז'נאס קוט דו רון לבן 2012. נעים, עשוי היטב אבל לא ייחודי (צילום: יח"צ מרש)
ז'נאס קוט דו רון לבן 2012. נעים, עשוי היטב אבל לא ייחודי (צילום: יח"צ מרש)

מרש החליטו להביא כמה יינות מהיקב, כולל את שני היינות הבסיסיים יותר: אחד לבן ואחד אדום, מהקוט דו רון. שני היינות לא רעים, רק שאין בהם ייחוד. היין הלבן טוב מהאדום, אבל במחיר שלו – 100 ש"ח – אפשר למצוא דברים טובים יותר, ובעיקר – מעניינים יותר.

Janasse Cotes du Rhone Rouge 2011

היין השולחני של יקב Janasse מורכב מבלנד של 50% ענבי גרנאש, 20% סירה, 15% קריניאן, 10% מורבדר, ו-5% סנסו.

זהו יין אדום נעים, שלדעתי עשוי על שבבים או staves, כיון שלצד פרי אדום קל ופרחוני, יש בו לא מעט עץ. בטעימה ראשונה הוא היה מאכזב מאוד, אבל לילה במקרר, על הפקק, עשה לו טובה גדולה.

מסקנה: יין מצוין לארוחת צהריים קלה, אחרי קרור טוב. העבירו לדקנטר כדי להוציא ממנו את המקסימום.

בפרוצדורה הכללית, לכ-80% מהפרי מוסרות השזרות טרם ההעברה להתססה, שנמשכת כשבועיים ותהליך ההבגרה מבוצע במכלים גדולים ונמשך כתשעה חודשים. היקב מייצר לכל היותר כ-80,000 בקבוקים מיין זה. מחיר מומלץ לצרכן: 79 ש"ח.

Janasse – Cotes du Rhone Blanc 2012

בלנד של 50% גרנאש בלאן, 15% קלארט, 15% בורבולן, 10% ויונייה ו-10% רוסאן.

ארומתי מאוד ובעל מבנה טוב. אפשר לקרר מאוד וליהנות ממנו באותה מידה כמו אם הוא מוגש בטמפרטורה טיפה יותר חמה. עשוי היטב, מדויק וענייני. לו הוא מופיע בתפריט מסעדה במחיר סביר, הוא בהחלט יין שקשה לפספס איתו.

הענבים עברו התססה מלולאקטית מלאה, תוך התבגרות נפרדת לכל זן, על המשקעים, במשך שישה חודשים, ותוך ערבוב יומי. מיוצר בהיקף של כ-8,000 בקבוקים. מחיר מומלץ לצרכן: 95 ₪.