מס הקניה על בירה: 4.25 ש"ח

פקקי יין תמונת אילוסטרציה המרקקה היומית

יום מכוער לחברי ועדת הכספים ויום רע לאנשי מבשלות הבירה וליבואני הבירה בישראל. ההחלטה לקבע את שיעור המס על 4.25 ש"ח מקוממת ותצמצם את שוק הבירה ואת מבחר המותגים שיש בישראל

בעלי ומנהלי מבשלות הבוטיק יצאו הבוקר המומים, אפשר לאמר, לאחר ההחלטה שהתקבלה בוועדת הכספים של הכנסת. ההחלטה לקבוע את מס הקניה על הבירה בגובה של 4.25 ש"ח (לפני מע"מ) גוזרת גזירה אמיתית על היצרנים הקטנים. טלי לוין, מנכ"לית מבשלת הגולן, אמרה לי הבוקר ש"מישיבת הוועדה ביום ב' יצאנו אופטימיים ומעודדים, שתהיה הפרדה בין המבשלות הקטנות והמבשלות הגדולות, כנהוג בעולם." להרגשה שלה היו שותפים גם דניאל אלון (ג'מס) ואורי שגיא (אלכסנדר), שהיה אולי מעט יותר מסויג.

"אחרי הדברים ששמענו כמעט מכל חברי הוועדה, והאמפטיה לה זכינו גם בשתי הישיבות עם ערן יעקב מרשות המסים, לקבל החלטה כזאת?" אומרת לוין, "ההחלטה היום באה כאילו כמו גזירה מלמעלה. זה נשמע כאילו שמישהו אמר לחברי הוועדה "תעזבו אתכם – בשביל זה להתעסק עם שינויי מדיניות? (בישראל לא נהוגה הפרדת מס לפי גודל החברה ש.ק.). לנו אמרו לא פעם ולא פעמיים: "תעזבו אתכם. הישראלים ישלמו עוד שני שקלים, וזהו. להפך, העליה אצלכם קטנה יותר באחוזים, כי ממילא המוצר שלכם יקר יותר. אלה הגדולים שנפגעים". זה נראה שלאף אחד באמת לא אכפת."

מבשלת הגולן, אלכסנדר ומבשלות אחרות ספגו את עליית המס מאז יולי 2012. לשאלתי, מה יהיה הלאה, קשה היה ללוין לענות. "ספגנו את שני השקלים האלה, אבל אני לא יודעת אם נוכל להמשיך ולעשות את זה." בהקשר הזה, מה שגרוע עוד יותר הוא שלא ברור מה יהיה בעתיד: צריך לזכור שבחלק גדול ממקומות הבילוי ובחלק מהחנויות העלו את מחירי הבירה באופן גורף. כך, למרות שיש עדיין מקום לערעור – שבוע ימים, ואולי פתח נוסף, ממקום שונה – הכדור עובר לידי הצרכנים. אלה חייבים לסרב לשלם סכומים של 30 ש"ח ויותר לכוס בירה בבר, למשל.

מה על היבואנים?

היבואנים מוכים עוד יותר, במידה רבה. תשלום מס הקניה חייב להיעשות בנמל, ונדרש מימון רב. אני לא יודע איך יבואן קטן יכול להתמודד עם עלויות אלה והמימון הזה, מצד אחד, ולהמשיך לייבא מותגי איכות קטנים – מותגי נישה – שמכירתם איטית מאוד. נראה כאן פחות מותגים מיובאים – גם על ידי המבשלות הגדולות – ומה שיהיה, מחירו יהיה גבוה מאוד.

אולי עכשיו יחזרו לבשל בירה ביתית…