מיל ג'ין – ג'ין חדש ביבוא ג'יימס ריצ'רדסון

ג'ין עושה עכשיו כמעט את מה שהוודקה עשתה בתחילת שנות האלפיים ובמהלך העשור הראשון: הרבה מותגים ומוצרים חדשים שבין האחרונים שבהם הוא ה- מיל ג'ין האירי

תקציר המעשה: ג'ין אירי חדש, שנקרא על שמו של לוחם ספרדי מיתי, מייסד האומה האירית. הג'ין עצמו לא רע בכלל, עם טעמי תפוזים ועשבי תיבול די מודגשים.

אני לא חושב שבישראל לפחות, התופעה תגיע למימדי הוודקה, גם בגלל שוודקה היא משקה חסר טעמים ולג'ין יש בכל זאת אופי שאפשר לאהוב או שלא, ובמיוחד בגלל שלאור תוצאות בחירות 2019 בבריטניה, הלייבור לא עלה לשלטון והיהודים נשארים בה, ככל הנראה.

בכל אופן, לצד ג'ין מכל מקום אפשרי, אנחנו כבר רואים כאן ובשוק העולמי הופעה של ג'ין מתובל – Compound gin, שהוא בעיני ביטוי די מגוחך ל'וודקה-בטעמים-רק-שזה-ג'ין" – דבר שמעיד לרוב על כניסה של משקה למיינסטרים; המיינסטרים הוא בסופו של דבר המקום שבו מחפשים "להוסיף כדי להחביא"; להפוך לוורוד יותר או מתוק יותר או פחות 'ג'ין' יותר. לפעמים זה מצליח, לפעמים פחות (מישהו זוכר את וודקה PINK, למשל?).

התוספת האחרונה פחות או יותר לשוק הג'ין המקומי, היא ה- Mil Gin. ג'ין באריזה יפהפייה, חייבים לומר, בעיצוג מאוד מודרני וצבעוני, אבל כזה שמזכיר גם כן דברים שבאו מעולם הוודקה. הבקבוק הזה הזכיר לי וודקה שהופיעה פעם בישראל – אני חושב שה'סקוטית' ייבאו אותה בזמנו, שהייתה בהשראת עולמות הקעקועים ואמן קעקועים מאוד ידוע (אני מודע לזה שאני עושה כאן צחוק מעצמי, זה בסדר, אבל אני לא זוכר). משום מה יש לי אותו עיצוב בראש, פחות או יותר. זה לא עושה את הבקבוק שלפנינו פחות יפה – זה פשוט ממחיש את העניין ה'וודקאי', בעיני.

מיל ג'ין – על שם מי ולמה?

הג'ין מגיע מאירלנד, ונקרא על שמו של לוחם מיתולגי ספרדי שהוא ואנשיו נחשבים לאבות האירים: ההיסטוריה בריטונום – אחד משני האפוסים שמתארים את ראשיתה של אירלנד – מביא את סיפורם של ה- Milesians. כתוב בו ש"שלושה בנים של חייל ספרדי" הפליגו מאיבריה לאירלנד עם שלושים אוניות, שכל אחת מהן נשאה שלושים נשים (אחת מהן נשאה גם את אלמנתו – ביתו של פרעה מלך מצרים, Scota).

לאחר ימים רבים הם רואים מגדל זכוכית באמצע הים ועליו גברים, אך הגברים אינם עונים לקריאותיהם. המיליציאנים מתכוונים להשתלט על המגדל, אך כאשר הם מגיעים אליו, שתיים משלוש הספינות שלהם טובעות בגל גדול. רק ספינה אחת מגיעה לאי, ונוסעיה הם אבותיהם של כל האירים.

האפוס המיתולוגי השני של האירים עוד יותר מסובך, ואומר שהם (ובדרך גם הסקוטים) צאצאים של יפת (בן נח), היו במצרים, יצאו ממנה יחד עם בני ישראל (כל אחד הלך לדרכו, מן הסתם, או שלא) ואז איכשהו התגלגלו צאצאי צאצאיהם לספרד ומשם פלשו לאירלנד. אני ממליץ לקרוא, במיוחד בשפת המקור.

בקיצור: מיל ג'ין נקרא על שמו של לוחם ספרדי זה שצאצאיו פלשו לאירלנד, יישבו אותה והפכו בעצם לאבות העם הקלטי-גאלי של אירלנד. תשכחו מכל הסיפורים על סט. פטריק. פה זה ג'ין, וזה קודם.

עכשיו אנחנו מגיעים לחלק II של הסיפור:

מייסדי המזקקה והמותג יכולים היו לייצר ג'ין אירי, אבל ג'ין אירי יש כחול אשר על שפת הים. הלכו ומצאו את הסיפור שיכול להיות שונה ויש להם כבר מייסד שושלות וגיבור גדול, אבל עכשיו מה עושים לגבי הטעם? איך מסבירים אותו?

המזקקה נמצאת ב- St. James Church בדבלין. הכנסייה שייכת למסדר הזה, על שם יעקב הקדוש (או יעקב הגדול). המקום הידוע אולי ביותר בהקשר של יעקב הקדוש הוא Santiago de Compostela, שבקתדרלה שלה הוא קבור, על פי המסורת הנוצרית, והיא יעד לעלייה לרגל מהחשובים בעולם.

אנשי המותג רצו ככל הנראה לייצר ג'ין בעל אופי ים-תיכוני, והגיעו לספרד, שהיא אחד מהמקומות שבהם ג'ין הוא פופולרי ברמה עולמית. מילזיוס הזקן והטוב אפשר להם לחבר את הסיפור הספרדי-ים תיכוני עם אירלנד, וכולנו יצאנו נשכרים: ג'ין לא רע בכלל וסיפור לא בכלל.

מיל ג'ין – בוטניקלס וחוות דעת

אז אחרי כל הסיפור הארוך הזה, מה יש בו, במיל ג'ין?

שקדים, בזיליקום, תפוז ברגמוט, דומדמניות, ערער, זיתים, אוריס, רוזמרין וטימין. התפוזים ניכרים למדי והג'וניפר, כמובן, אבל יש בו בהחלט בזיליקום. מזה יש ברוך השם לא מעט, והאמת היא שהשילוב לא רע בכלל.

ההתרשמות שלי היא שה'מיל ג'ין' יכול להיות תוספת טובה לכל חובב ג'ין. אולי לא הבחירה הראשונה שלי, במיוחד לא למתחילים בתחום הזה, אבל בהחלט בחירה ראויה ומעניינת. בנוסף, זה בהחלט מוצר שאפשר להביא כמתנה, לא מעט בזכות האריזה.

הבקבוק עולה משהו כמו 40$ לפני כל ההנחות במבצעי "3+1" ובכלל. בנוסף יש גם 'ספריצר' שהוא ג'ין אנד טוניק ארוז בפחית.