מחשבות על צרכנות הוגנת: תמונות באתרי יקבים

תמונות סטוק - האם להשתמש

אני לא יודע מה אתכם, אבל הייתי מרגיש מרומה, לו הייתי מגיע ליקב שהבטיח לי תמונה כרמים ונוף אחת, וסיפק לי מציאות אחרת לגמרי

בעולם הצרכנות, יש מונח שאני מתעב. המונח או הביטוי הזה הוא "להמחשה בלבד", והוא משמש מעין כיסוי ערווה מאוד ציני ומאוד לא הוגן כאשר מוצר לא מצטלם או לא יכול להצטלם יפה, ובמיוחד כאשר מה שרואים בפועל, לא מספק את הסחורה.

ברוב המקרים, ביקבים אין בעיה: באתרי יין ויקבים שיש בהם צילומי בקבוקים, קשה שלא להראות את הדבר האמיתי. הבעייה מתחילה בדרך כלל כאשר רוצים  לשים תמונות של אירועים ביקב או אנשים שמבלים וכיף להם. עד כמה שידיעתי מגעת, מבחינה משפטית והיות ומדובר בבילוי במקום ציבורי, אין בהכרח פגיעה בפרטיות בצילום, אבל עלולה להיות בעיה בשימוש בתמונה. מסיבה זו רבים נמנעים – ובצדק – משימוש בצילומים ללא שחרור שימוש.

מה עם תמונות של כרמים או ענבים או נוף היקב?

פה נעשה המון שימוש בתמונות סטוק (מאגרי תמונות) או תמונות גנריות אחרות. זה לא מפתיע, כיון שהוצאת צלם לכרמים ולשטח היא עניין יקר, ובנוסף, אי אפשר בהכרח לתזמן את בניית האתר וצילום הכרמים לעונות הטובות. כבר יצא לי לבצע אתר בתקופה מסוימת, לשים בו תמונות גנריות ואז, בעונת הבציר, לחזור ולהחליף את התמונות לתמונות אמת. תמונו האילוסטרציה כל כך נפוצות, עד שנוצר מצב שבו תמונה של שתי כפות ידיים מחזיקות אשכולות ענבים הפכה לתמונת must בכל אתר שני, וצילום של שורות כרמים בערפל מככב בכל אתר שלישי.

אבל השיא הוא בתמונות נוף של כרמים – במיוחד באתרים שבהם היקב 'מקדש' את הכרמים שלו או מציין במיוחד את הנוף שנשקף ממרפסת היקב או ממרכז המבקרים.

בישראל, רוב היקבים לא נמצאים במצב שבו יש תצפית יפה אל כרמים. רוב היקבים נמצאים בסוג של איזורי תעשייה או מיקומים לא 'חקלאיים' והמציאות היא שאין כל כך מה לצלם. אבל אם כבר יש נוף, למה להשתמש בתמונות אילוסטרציה שמקורן במקומות אחרים?

איך אמור להרגיש צרכן שמגיע ליקב שמבטיח לו נוף יפהפה ממרפסת, כאשר הוא מגלה שנוף עמק האלה או מה שלא יהיה, לא דומה לנוף של עמק ברוסה בזריחה?

איך הוא אמור להרגיש כאשר נוף הגליל שמתגלה לו, לא מזכיר בכלל את ה- Hunter Valley?

יש משהו לא הוגן בעניין הזה; לא מכובד. אם הנוף שלכם, בעלי היקבים, עדיין לא התגבש או שהוא לא יפה במיוחד, מצאו לזה פתרון אחר מאשר צילום סטוק של אזור כרמים באוסטרליה או באלזס, בורגון או ארה"ב. רוב האנשים אולי לא יזכרו את התמונה שפתתה אותם לבזבז דלק ולבוא אליכם, אבל יהיה מי שכן יזכור. חבל.

וחץ מזה, תסתכלו: כל התמונות האלה הלוא נראות כולן אותו דבר, לא? לא חבל?