מחזיקים במניות של 'ברקן'? טמפו קונה

פקקי יין תמונת אילוסטרציה המרקקה היומית

ז'ק בר משלים את מהלך הפיכתה של 'טמפו' מחברה ציבורית לחברה פרטית: טמפו מציעה 17.59 ש"ח עבור כל מנייה של יקבי ברקן שמוחזקת בידיים פרטיות

בהתאם לכוונתו של יו"ר טמפו, ז'ק בר', להוציא את טמפו ממסחר בבורסה, פרסמה היום החברה הודעה שהיא מציעה לקנות את מניות יקבי ברקן שאינן מוחזקות על ידה או על ידי ברקן עצמה. מדובר בקצת מפחות מ- 16% מההון ומזכויות ההצבעה בחברה. אם מחזיקי המניות ייענו להצעה של טמפו, החברה תהפוך לחברה פרטית ותמחק מהמסחר בבורסה.

האם זה טוב לנו?

מלבד החשבונאות שכל מי יש לו מניות של היקב השני בגודלו בישראל בוודאי יעשה לעצמו, הרי שיש כאן הפסד מסוים לציבור, ברמת המידע על ענף היין וענף המשקאות בכלל, בישראל.

בהיות חברה ציבורית, היה על טמפו (וברקן) לדווח על מכירות היין והמשקאות לבורסה. דיווחים אלה שימשו לא מעט ככלי להערכת מצבה תעשיית היין. עכשיו המספרים יהיו עוד יותר מעורפלים, וחבל.

גולדסטאר חדשה מול ישנה (חדשה: צילום מוטי פישביין. ישנה: עיצוב תדמית מיכל מאיר)
משמאל – מארז גולדסטאר חדש מול הקודם (חדש: צילום מוטי פישביין. קודם: עיצוב תדמית מיכל מאיר)

בישראל – שלא כמו במקומות אחרים בעולם – אין חובת דיווח על כמויות היין המיוצר והנמכר. קיים אמנם דו"ח הבציר, שמוגש למועצה לגפן יין, אבל הוא לא בהכרח מעודכן עד לטון האחרון ואין בו הפרדה בין יין לבין תירוש, שהולך למוצרים אחרים. כמות ייצור הבירה ומכירתה עוד יותר מעורפלת, היות ושם לא קיימים אפילו נתונים אלה.

אגב טמפו ו'בירה': בחרה פרסמה היום שהיא מעצבת מחדש את אריזות ותויות גולדסטאר. הסטודיו שנבחר למטרה זו הוא אותו סטודיו בבריטניה שעשה את המיתוג החדש של ברקן, לפני כמה חודשים. קצת מאכזב שאין לדעת יצרנית הבירה הגדולה בישראל כוחות עיצוביים ויצירתיים מספיק טובים, עד כדי כך שהיא פונה לחו"ל. חבל.