מונטלצ'ינו ב- 5 יורו, הא? שערורייה חדשה באיטליה

פקקי יין תמונת אילוסטרציה המרקקה היומית

יועץ יין איטלקי חשוד שזייף כמעט רבע מליון בקבוקי מונטלצ'ינו שונים, בערך כולל של מליון יורו

המשטרה הפיננסית של איטליה – משהו שמזכיר את המכס ורשות המסים שלנו, רק עם ניידות, צי וחיל אויר קטן משלהם – החרימו כ- 220,600 בקבוקים של יין מונטלצ'ינו בדרוגים שונים, מבצירי 2011 – 2013. היין בחלקו או ברובו כבר היה אצל משווקים ומפיצים, אבל ככל הנראה עדיין לא נמכר לצרכנים סופיים.

מדובר ביינות שתוו כ- Brunello di Montalcino וכן יינות Rosso di Montalcino, ומי שהתלונן במשטרה היה הקונסורציו של ברונלנו די מונטלצ'ינו, שמפקח על ייצור יינות אלה.

guardia-difinanzia
גארדה די פיננצה: בודקים בכרמים ובמרתפים (צילום מתוך סרטון תדמית)

יועץ היין שחשוד בזיוף גנב 2,350 סטריפים שמשמשים כ"בנדולות" לזיהוי ורישום היין, זייף חשבוניות ותעודות משלוח. בנוסף, הוא חדר למערכת משרד החקלאות של טוסקנה – ARTEA – שדרכה מתבצעים תשלומים ומעקבים אחרי תשלומים לחקלאים, והוסיף רישומים שתאמו לתעוד היין המזויף. ואם זה לא מספיק, הוא חדר לשני חשבונות בנק של יצרנים מהאזור וניסה להעביר 350,000 יורו לחשבון שלו.

הרשויות באיטליה שמו את ידיהן על 160,000 ליטר של יין, חלקו גנוב וחלקו כזה שעבורו שולם בשוק השחור, כאשר חלק מהיין היה עדיין בחביות, משתבח להנאתו. בכל מקרה, כל היין היה מאיכות ירודה שלא תאמה את האיכויות של מונטלצ'ינו.

חשוב לדעת שה- Guardia di Finanza ממונה לא רק על זיופים בעולם היין, למרות שזה חלק משמעותי בעיסוק שלה, אלא על הלבנת כספים, המנעות מתשלום מיסים ולא פחות מכל זה על הגנה על המותגים האיטלקים ושמם הטוב.