מהו יין כשר?

תערוכת יין כשר - הדמייה

תערוכה ומשאב מידע לספריות

דני קרוננברג, המו"ל שהוציא בשעתו את ספר 'הגפן והיין בארכיאולוגיה של ארץ ישראל' של פרופ' עמוס הדס ז"ל, הוציא לאור 'תערוכה' שמסבירה את מושג היין הכשר. התערוכה בנויה מפאנלים דו-לשוניים, בעברית ובאנגלית, ומתאימה לתלייה או הצבה במרכזי מבקרים, ספריות ומקומות נוספים.

דני מציע את התערוכה ליקבים ולמרכזי מבקרים שמעוניינים בהעשרת חוויית הביקור אצלם, לספריות שמעוניינות בתערוכה בנושא ולגופים אחרים, בארץ ובחו"ל.

למעוניינים, הנה המידע המלא כפי שנמסר על ידי דני קרוננברג. ניתן גם לפנות לדואר אלקטרוני:  kronenb@inter.net.il

או לטלפון  052-2740723.


רבים שמעו על יינות כשרים, אך רק מעטים יודעים מהי משמעותו של יין כשר, ומה ההבדלים בין יין כשר ליין רגיל.

התערוכה "מהו יין כשר?" מסירה את צעיף המסתורין העוטף את נושא כשרות היין, ומסבירה בצורה ברורה לכל, מהו יין כשר, על פי איזה חוקים וכללים ניתן לייצר יינות כשרים ומהם המקורות הקדומים של אותם כללים.

התערוכה כוללת תצלומים מרהיבים הממחישים את העקרונות המופשטים שעומדים מאחורי מצוות הכשרות.

התערוכה בוחנת את כשרות היין מנקודת מבט תרבותית כוללת ולא רק מנקודת מבט דתית. היא סוקרת את התפתחות חוקי כשרות היין לאורך אלפי שנים, החל מהציוויים התנ"כיים העתיקים, דרך התמורות שחלו בהם לאורך הדורות כמענה לשינויים חברתיים, חקלאיים וכלכליים, ועד לימינו אלה.

התערוכה הינה דו-לשונית (עברית ואנגלית) ופונה לקהל הרחב בארץ ובחו"ל, למתעניינים ביהדות ובמקורות הנצרות, לאוהבי תנ"ך, לחובבי יין, כמו גם למתעניינים בחקלאות, ארכיאולוגיה וכדומה.

לתערוכה יש ערך חינוכי רב. למרות שאחת ממטרותיה הינה חיזוק הזיקה למסורת היהודית של קהילות יהודיות בחו"ל, היא מוכוונת לקהל כללי שאינו בהכרח יהודי, במטרה להפריך דעות קדומות בקשר ליין כשר. היא גם מיועדת לעורר סקרנות שתוביל למודעות ליינות כשרים בכלל, וקידום היצוא של יינות ישראליים בפרט.

ניתן להציג את התערוכה במגוון אתרים כגון: בתי-ספר, אוניברסיטאות, ישיבות, מרכזים קהילתיים, בתי כנסת, כנסיות, מוזיאונים, מרכזי מבקרים של יקבים וכדומה.

את התערוכה ניתן לשלב במפגשים חברתיים ואירועים קהילתיים שונים, כגון טכס פתיחת התערוכה, הרצאות, קבלות פנים, אירועי התרמה, אירועי טעימה של יינות כשרים וכאטרקציה בכנסים, ועידות, פסטיבלים, ירידים מקצועיים וכדומה.

התערוכה מוגשת במארז קומפקטי המאפשר לשמור אותה לאורך זמן בספריות, לצורך שימוש כמשאב מידע ייחודי לאנשים הרוצים ללמוד על הנושא ולחקור אותו.

התערוכה "מהו יין כשר ?" מורכבת מ-25 פאנלים שכל אחד מהם סוקר היבט אחר של הנושא. הפאנלים כוללים תמונות מרהיבות של ממצאים ארכיאולוגיים ושל תעשיית היין המודרנית, והסברים בעברית ואנגלית שמלווים אותן.

עם התערוכה מסופקת גם ערכה הכוללת שלטי הכוונה ומודעות פרסום שניתן לציין בהם את מיקום התערוכה והתאריכים שבהם היא תתקיים.

התערוכה הינה מודולרית ואינה מצריכה צוותים מקצועיים להקמתה או ביטוח יקר של ממצאים נדירים.

תערוכה בנושא יין כשר - הדמיה

התערוכה מופקת בשתי תצורות: תערוכה ניידת בגודל ענק ו"תערוכה בקופסה".

התערוכה הניידת כוללת פאנלים גדולים מאוד (כ- 85 על 200 סנטימטרים). כל פאנל מגולגל בתוך מתקן אלומניום שניתן להרכיבו בקלות ובמהירות והוא הופך למעמד הנושא את הפאנל ללא צורך בתלייתו על קיר.

"תערוכה בקופסה" כוללת פאנלים מודפסים בגודל של כ- 48 על 66 סנטימטרים, השמורים בתוך תיקייה הנשלחת בקופסה.  ניתן גם למסגר את הפאנלים.

את הפאנלים ניתן לתלות על קירות, על לוחות שעם גדולים וכדומה.

תצורה זו מאפשרת ליצור תערוכה בעלת תוכן איכותי בתקציב נמוך.

המארז מאפשר שינוע זול בדואר. בתום הצגת התערוכה, ניתן לשמור את התערוכה בספריה של המוסד שבו הוצגה התערוכה.

המוצר בתצורה זו משמש גם משאב מידע ייחודי בספריות, שמאפשר גישה למידע הטמון בו לחוקרים, סטודנטים, תלמידים ולכל המתעניין בנושאים אלה, גם ללא הצגתו כתערוכה.

למידע נוסף, נא לפנות לדואר אלקטרוני:  kronenb@inter.net.il

או לטלפון  052-2740723.